Kiedy warto zamontować hybrydową pompę ciepła?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kiedy warto zamontować hybrydową pompę ciepła?

Pompy ciepła szturmem zdobywają polski rynek grzewczy. Ich rosnąca popularność nie powinna być zaskakująca. Prosty montaż, bezobsługowa praca, niska awaryjność i wysoka energooszczędność to tylko niektóre z wielu zalet tych urządzeń. Pompy ciepła odpowiednio dobrane zapewnią komfort cieplny, a przy wykorzystaniu systemu płaszczyznowego lub klimakonwektorów ochłodzą mieszkanie w upalne dni.

aktualizacja: 2022-02-11 08:30:35

Rozbudowa instalacji grzewczej o fotowoltaikę, z którą świetnie współpracują pompy ciepła tworzy samowystarczalny, ekonomiczny i ekologiczny system. Co jednak, kiedy posiadamy instalację gazową i jednocześnie zależy nam na uniezależnieniu od rosnących cen gazu? Czy musimy z niego rezygnować?

Firma Immergas, z blisko 60 letnim doświadczeniem w branży grzewczej ma odpowiedź na powyższe pytania. W ofercie firmy Immergas można znaleźć hybrydowe pompy ciepła Magis COMBO V2, które są połączeniem kotła gazowego z pompą ciepła. Ten inteligentny system, na podstawie wprowadzonych ustawień sam wybierze bardziej opłacalne źródło energii.

Szeroka gama modeli o mocy do 16 kW pozwala na montaż w budynkach o różnych metrażach i zapotrzebowaniu na ciepło. Kocioł gazowy (jedno lub dwufunkcyjny) o mocach 28 kW lub 32 kW w zależności od modelu, wspomaga pracę pompy w ekstremalnie niskich temperaturach, kiedy jej wydajność jest niższa i rośnie zużycie prądu.

Warto podkreślić, że pompy ciepła w systemie hybrydowym pracują z niskim spadkiem wydajności w temperaturach nawet do -25°C. Urządzenia z serii Magis COMBO V2 charakteryzują się najwyższą klasą efektywności energetycznej do A+++ i wysokim współczynnikiem COP. Urządzenia te świetnie sprawdzą się przy termomodernizacji budynków, również ze względu na to, że objęte są rządowymi dofinasowaniami. Warto przed modernizacją budynku przeprowadzić audyt energetyczny, który pozwoli na dokładne określenie zapotrzebowania na moc grzewczą, a także ujawni obszary, które należy poprawić, aby ogrzewanie było jak najtańsze.

Kiedy jednak powinniśmy wybrać "tradycyjną" pompę ciepła? Warto rozważyć taki montaż w nowym budownictwie, w którym nie mam przyłącza gazowego. Doprowadzenie gazu zazwyczaj jest dość kosztowne i montaż samej pompy będzie po prostu tańszy. Pompy ciepła z powodzeniem sprawdzą się również w budynkach charakteryzujących się wysoką termoizolacją, gdzie straty ciepła są niewielkie. Inwestorzy zastanawiają się nad montażem pompy ciepła porównując jej cenę do innych źródeł ciepła, jak kotły na pelet czy ekogroszek.

Początkowo wybór tych drugich wydaje się tańszym rozwiązaniem. Nie należy jednak zapominać, że montaż kotła na paliwa stałe wiąże się z koniecznością wybudowania komina, co nie jest najtańszą inwestycją. Kocioł taki, zazwyczaj dość spory musi również znajdować się w kotłowni o odpowiednich wymiarach, a na składowanie opału będziemy również potrzebować odpowiednie pomieszczenie. Jeśli zsumujemy koszty okaże się, że montaż pompy jest bardziej opłacalny, szczególnie również dla tego, że pompy są bezobsługowe i nie wymagają naszego dodatkowego zaangażowania.

Podsumowując przy wyborze rozwiązania należy wziąć pod uwagę warunki techniczne budynku, zapotrzebowanie na ciepło i wymagania mieszkańców. Należy zwrócić szczególną uwagę na koszty pośrednie jak: koszty wybudowania komina czy kotłowni, a nie jedynie na cenę samego urządzenia. Ważna przy wyborze powinna być dla nas również ochrona gwarancyjna, jakim objęte jest urządzenie oraz czy jest ona płatna czy też nie. Pompy ciepła i hybrydowe pompy ciepła Immergas posiadają 5-letnią bezpłatną gwarancję.

Dowiedz się więcej na www.immergas.pl

Kamil Rdzanek
Lider zespołu wsparcia technicznego Immergas

Dodaj komentarz

time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!