Modele zewnętrzne mają szczelniejsze odbudowy, bardziej zaawansowane technologicznie pyroelementy oraz zastosowane algorytmy. Można je stosować również wewnątrz budynku, natomiast działanie odwrotne nie jest wskazane - czujki wewnętrznej nie zastosujemy na zewnątrz, nawet jeżeli jesteśmy pewni, że nie byłaby narażona na deszcz.
Czujki wyróżnia też zastosowana w nich technologia. Najbardziej popularne są pasywne czujki podczerwieni (PIR), podczerwień i mikrofala (PIR+MW), aktywne bariery podczerwieni oraz laserowe. Przy aktualnej technologii czujki zewnętrzne PIR cenionych producentów nie powodują wielu fałszywych alarmów. W 80% instalacji ich zastosowanie jest wystarczające.
Czujki PIR+MW wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie występuje gwałtowna zmiana temperatury nie spowodowana ruchem człowieka, np. w pomieszczeniach z pracującym klimatyzatorem czy przy gwałtownych zmianach nasłonecznienia wewnątrz i na zewnątrz. Natomiast technologia laserowa jest bardziej odporna na niekorzystne warunki środowiskowe. Będzie przydatna w miejscach, gdzie potrzebujemy ochrony na całej płaszczyźnie. Jednak ze względu na cenę jest stosowana przeważnie w obiektach komercyjnych.
Jacek Wójcik
Dyrektor Sprzedaży OPTEX
fot. OPTEX SECURITY