Wykonanie balkonu na belkach stalowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Wykonanie balkonu na belkach stalowych
Balkony na belkach stalowych stosuje się od bardzo dawna, lecz początkowo nie dbano o ich oddzielenie od ścian izolacją termiczną.

Ocieplona płyta i balkon na belkach stalowych
Ocieplona płyta i balkon na belkach stalowych
Belki stalowe, na których oprze się żelbetowa konstrukcja, osadza się w stropie na etapie jego betonowania, w rozstawie 80–120 cm. Wysoka przewodność cieplna stali sprawia, że są one w ścianie mostkiem termicznym, choć jego powierzchnia nie jest duża – ograniczona do sumy przekroju belek.

Jednak ze względu na to, że może się na nich wykraplać wilgoć, w miejscu ich przejścia przez izolację cieplną trzeba je zabezpieczyć np. farbą bitumiczną, aby zapobiec korozji, która mogłaby z czasem osłabić konstrukcję. Pozostałe części belek są dostatecznie chronione przed korozją przez betonową otulinę.

Belki stalowe podtrzymujące balkon wymagają solidnego zamocowania, dlatego osadza się je w stropie, a nie tylko w samym wieńcu. Najczęściej stosuje się hutnicze profile dwuteowe o wysokości 80–100 mm, które zwykle mieszczą się w grubości stropu (możliwe jest nawet umieszczenie dodatkowego ocieplenia belki od spodu). Oczywiście przekroje belek, ich rozstaw i sposób osadzenia powinny być określone w projekcie wykonanym przez konstruktora z uprawnieniami projektowymi.

Wykonanie balkonu na belkach stalowych

Po zabetonowaniu i związaniu stropu podwiesza się do belek deskowanie płyty balkonowej: w tym celu do belek stalowych podwiązuje się drutem belki drewniane o przekroju 10 × 10 cm w odstępach ok. 1 m. Później na belkach układa się deski grubości 32 mm i przybija obramowanie płyty balkonu.

 

Końce belek stalowych należy powiązać, aby zapobiec ich rozsunięciu podczas betonowania. Między belkami układa się zgodne z projektem zbrojenie poprzeczne i wzdłużne. Powinno się ono kończyć przed ścianą domu, w pasie izolacji cieplnej, którą się tam umieszcza przed betonowaniem. Do końców belek stalowych można przyspawać słupki do zamocowania balustrady.

 

Do betonowania należy użyć betonu klasy przynajmniej C 16/20 (B20). Podczas betonowania należy zwracać uwagę, by zarówno belki, jak i zbrojenie zostały otulone przynajmniej 2,5-centymetrową warstwą betonu.

Przekrój przez balkon na belkach stalowych
Przekrój przez balkon na belkach stalowych

Cezary Jankowski

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Nowoczesne nawierzchnie wokół domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny