Z czego pergola na tarasie? Drewniana czy aluminiowa?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Z czego pergola na tarasie? Drewniana czy aluminiowa?

Pytanie jest proste, gdyż trudno udzielić złej odpowiedzi. Obydwa tworzywa mają tyle zalet, ile wad. Są one jednak dwoma najbardziej popularnymi materiałami konstrukcyjnymi do budowy pergoli. Natomiast wybór w zupełności należy tylko do inwestora i niestety nie jest on już ani prosty ani oczywisty. Aby wybrać odpowiedni materiał, musimy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

aktualizacja: 2023-03-16 12:39:50
Jagram - Pro S.A.

Co jest dla nas kluczowe przy wyborze materiału na pergolę?

Zarówno aluminium jak i drewno reagują na zmianę warunków atmosferycznych, choć w zupełnie odmiennym stylu. Czy będzie to nam przeszkadzało? Jeżeli my lub nasze pociechy będziemy dotykać tych elementów, to może być to istotny aspekt.

Aluminium jest gorące latem, a zmrożone zimą. Na tym tworzywie możemy zaobserwować rosę o poranku latem lub sople nawet w południe zimą. Jednak wraz ze zmianą temperatury mankament ten idzie w zapomnienie i trudno doszukać się innych problematycznych zmian na powierzchni.

Z kolei słupy drewniane nie nagrzewają się latem i nie mrożą zimą, jednak nawet delikatne wahania wilgotności powodują zmiany na powierzchni. Czasami pojawiają się pęknięcia, a innym razem pleśń lub grzyb. Choć śmiało możemy opierać się o te słupy o każdej porze roku, to należy pamiętać, że każda pora roku zostawia swoje piętno czasu na powierzchni drewna.

Odprowadzenie wody (fot. Jagram - Pro S.A.)

Na wszystkie te kłopotliwe zagadnienia możemy znaleźć rozwiązanie - aluminium podgrzewać lub chłodzić, a drewno nasycać impregnatami lub olejami.

Tu pojawią się jednocześnie dwa pytania: Jaką ilością czasu wolnego dysponujemy i czy lubimy malowanie?

Zarówno aluminium jak i drewno wymaga naszej uwagi. Aluminium nie potrzebuje jej zbyt wiele, ale niestety wszelkiego rodzaju usterki nie są już tak łatwe w naprawie i mogą być kosztowne lub bardzo kłopotliwe. Z kolei drewno, nawet wstępnie zaimpregnowane, wymaga większego nadzoru chociażby w postaci corocznego przeglądu i poprawek.

Następnymi pytaniami jakie warto sobie zadać są: Czy lubimy majsterkować i pracować w ogrodzie?

Aluminium to zazwyczaj system spójny modułowo. Kupując produkty do dalszej rozbudowy możemy systematycznie go doposażać. Choć nie jest to tanie rozwiązanie, to doskonale pozwala na optymalne dopasowanie, a efekt końcowy jest zazwyczaj znany i dość estetyczny.

Konstrukcję drewnianą możemy uzupełniać i dowolnie konfigurować według gustu, możliwości i naszych umiejętności. Z łatwością połączymy tu produkty różnych producentów, zastosujemy wszelkiego rodzaju nowinki czy eksperymentalne rozwiązania. Dobór koloru również nie powinien stanowić większego problemu. Finalny efekt zazwyczaj może okazać się niespodzianką, co w rezultacie przekłada się na uzyskanie niepowtarzalnego wyglądu.

Zadaszenie pergoli
Zadaszenie pergoli (fot. Jagram - Pro S.A.)

Następne pytanie dotyczy elementów ruchomych: Czy chcemy zastosować otwierane ściany albo dach?

Dla systemów aluminiowych istnieje wiele profesjonalnych rozwiązań zarówno otwieranego dachu jak i systemów ścian suwanych. Chociaż nie są to rzeczy tanie, to jednak bardzo estetyczne, funkcjonalne i wygodne.

W przypadku drewna istnieją również pewnego rodzaju rozwiązania, lecz trudno tu doszukiwać się powszechności i łatwego dostępu. Nie są to elementy tanie i trwałe równocześnie, jednak osiągalne.

Aby wybrać najlepszy dla siebie wariant pamiętajmy, że jeden produkt może zawierać zarówno części aluminiowe jak i drewniane. Korzystając z tej zasady na pewno uda nam się zbudować pergolę o modnym designie, która w pełni ucieszy nasze oko, doda elegancji i nowoczesnego sznytu każdej przestrzeni, jak również nie sprawi zbyt wielu kłopotów podczas użytkowania. Taka elegancka a zarazem funkcjonalna pergola może stać się zarówno integralną częścią bryły budynku jak i osobnym elementem, tworząc w obydwu przypadkach dodatkowe miejsce dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb, z którego skorzystamy niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Pergola na placu miejskim
Pergola na placu miejskim (fot. Jagram - Pro S.A.)

W tym artykule celowo pomijamy aspekt środowiska. Nie łatwo bowiem jest obronić tezę, że zarówno pozyskiwanie aluminium jak i silna impregnacja drewna jest neutralna dla środowiska naturalnego. Łączenie nowoczesnej pergoli aluminiowej z drewnianą chatą kaszubską też nie jest łatwym wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły