Jednym z rozwiązań, wymagającym mniejszych nakładów czasowych i finansowych jest układanie nawierzchni na gruncie, zwane zwyczajowo metodą "na sucho". Wpływ na zachowanie się nawierzchni mają rodzaj gruntu rodzimego, rodzaj podłoża, zastosowany materiał do fugowania oraz wielkość produktu i zastosowany wzór ułożenia.
Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża i wykonanie korytowania. W zależności od rodzaju gruntu, na ogół wykonuje się je na głębokości 20 - 50 cm. Może okazać się koniecznym wykonanie warstwy filtracyjnej z piasku. Na tym etapie wykonuje się już planowane spadki.
Kolejną czynnością jest przygotowanie podbudowy, która ma funkcję nośną, filtracyjną i mrozoodporną. Każda z jej warstw musi być zagęszczona. W przypadku podłoża gliniastego zaleca się rozłożenie geowłókniny bezpośrednio na podłoże naturalne. Należy też zwracać uwagę, by stosowane materiały miały atesty określające ich zastosowanie w tym zakresie.
Przedostatnim działaniem jest wykonanie podsypki, która odpowiada za stabilne osadzenie płyt tarasowych. Do jej wykonania zaleca się grys 2 - 8 mm a grubość warstwy nie powinna być mniejsza niż 3 cm. Podsypkę należy wyrównać, ręcznie lub mechanicznie. Po wyrównaniu należy ją ubić i dołożyć około 2,5 cm tego samego materiału. Ostatniej warstwy nie należy ubijać. Ostatnim etapem jest układanie płyt. Trzeba pamiętać o zostawieniu przestrzeni na fugę, która powinna wynosić minimum 3 mm. Płyty nie powinny się stykać, ponieważ może to doprowadzić do odprysków krawędzi. By spoiny były równe stosuje się krzyżyki plastikowe. Betonowe płyty tarasowe docina się na mokro szlifierką kątową. I tuż po jej docięciu należy przemyć środkiem do usuwania mleczka cementowego. A następnie spłukać czystą wodą. W przypadku dużych i wielkoformatowych płyt do układania nie należy stosować zagęszczarek, wibratorów mechanicznych, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia lub ich pękania. W celu zniwelowania różnic wysokości należy je dobijać delikatnie gumowym młotkiem.
Fugowanie to ostatni etap. Betonowe płyty tarasowe należy zabezpieczyć taśmą malarską i następnie wypełnić fugi drobnym, płukanym piaskiem o grubości 1 - 2 mm lub fugą. Materiał do fugowania powinien być suchy i nie zawierać domieszek roślin i gliny, które mogą powodować trwałe zabrudzenia. Uzupełniane fug należy powtarzać aż do pełnego wypełnienia szczelin a nadmiar zebrać.
Układanie betonowych płyt tarasowych składa się z kilku etapów, każdy z nich należy starannie przygotować i wykonać zgodnie ze sztuką brukarską, wówczas nawierzchnia będzie spełniała swoje funkcje.
Stanisław Mikulski - Dyrektor Handlowy ds. Prefabrykacji marki Vestone