PRL-owska kostka z dwoma tarasami

PRL-owska kostka z dwoma tarasami
Balkon zaprojektowała pani architekt. Dolny zaprojektowałem i nadzorowałem samodzielnie, ponieważ z zawodu jestem inżynierem. - mówi Marek, który wraz z Elżbietą są czytelnikami Budujemy Dom.

Parametry: na parterze taras na płycie betonowej w kształcie prostokąta, o powierzchni 30 m2; na piętrze balkon na płycie betonowej w kształcie litery "L", 30 m2; dom 220 m2; działka 2800 m2.

 

Położenie: wschód i południe; dolny taras – przy wejściu do budynku i holu; górny – narożny, przy salonie.

 

Materiały: betonowe płyty wykończone płytkami terakoty i gresu; balustrada z profili stalowych pomalowana lakierem samochodowym.

 

Decyzja: 16 lat temu kupiliśmy dom, tzw. PRL-owską kostkę. Rozbudowaliśmy go, dodając poddasze i 2 tarasy. Górny miał służyć jako jadalnia z widokiem na ogród, dolny – do odpoczynku wśród zieleni. Balkon zaprojektowała pani architekt. Dolny zaprojektowałem i nadzorowałem samodzielnie, ponieważ z zawodu jestem inżynierem.

Dolny taras daje najwięcej intymności. Jest otoczony murkiem oporowym i roślinnością. Z górnego roztacza się widok na ogród Dom z tyłu. Po rozbudowie ma narożny balkon przy piętrze oraz taras przy głównym wejściu do domu
Dolny taras daje najwięcej intymności. Jest otoczony murkiem oporowym i roślinnością. Z górnego roztacza się widok na ogródDom z tyłu. Po rozbudowie ma narożny balkon przy piętrze oraz taras przy głównym wejściu do domu

Porady i przestrogi:

  • Wschodnia wystawa tarasów jest genialna. Dzięki niej unikamy upału.

     

  • Górny taras powstał nad holem przy wejściu do budynku. W lecie zaczynamy tam dzień. Ma częściowe zadaszenie. Kiedy potrzebujemy więcej cienia, otwieramy parasol. Choć odległość do kuchni, znajdującej się na tym piętrze, wynosi 10 m, jest to nasze ulubione miejsce wypoczynku. Bardziej kłopotliwe jest obsługiwanie przyjęć na dolnym tarasie, ale sobie radzimy. Od kiedy mamy wnuki, między przęsłami metalowej balustrady przepletliśmy siatkę. Jest prawie niewidoczna z daleka.

     

  • Taras na betonowej płycie, położony nad "ciepłymi" wnętrzami, niezwykle trudno jest tak wykonać, by nigdy nie wymagał remontu. Pierwszy remont przeprowadziliśmy po 5 latach. Zastosowaliśmy nową elastyczną powłokę izolacyjną na istniejącej płycie betonowej i położyliśmy nowe płytki z gresu z elastycznymi i wodoszczelnymi fugami. Nawierzchnia przetrwała do tej pory, ale płytki na obrzeżach zaczynają odpadać. Do wykonania tarasów trzeba wynająć fachowców, bo może to wpływać na częstotliwość remontów.

     

  • Konstrukcja dolnego tarasu wynika z warunków zastanych na działce. Musieliśmy go wykonać 20 cm poniżej macierzystego gruntu. Aby woda z ogrodu i z tarasu nie wlewała się do domu, dookoła betonowej płyty wybudowaliśmy murek oporowy, wzdłuż którego położyliśmy rurę drenażową podłączoną do studni chłonnej. Popełniliśmy błąd, wybierając terakotę. Jest bardzo śliska! Obecnie wykonalibyśmy taras ziemny z kostki brukowej.

Koszty: metalowa barierka długości 22 m – 10 000 zł; remont górnego tarasu – 4000 zł.

Widok z dolnego holu. Nawierzchnia tarasu z płytami terakoty jest identyczna jak we wnętrzu
Górny narożny taras-balkon skierowany jest głównie na wschód. Ma częściowe zadaszenie i posadzkę z gresu. Żywotność wiklinowych mebli przedłuża się lakierem samochodowym, drewnianych (z teaku) – specjalnym olejem
Widok z dolnego holu. Nawierzchnia tarasu z płytami terakoty jest identyczna jak we wnętrzuGórny narożny taras-balkon skierowany jest głównie na wschód. Ma częściowe zadaszenie i posadzkę z gresu. Żywotność wiklinowych mebli przedłuża się lakierem samochodowym, drewnianych (z teaku) – specjalnym olejem

Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz