Odpowiedź eksperta: Kostki brukowe powinny być wytwarzane zgodnie z normą europejską PN-EN 1338 – "Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań". Zawiera ona wszystkie niezbędne wymagania konieczne do wyprodukowania materiału na trwałą i estetyczną nawierzchnię. Obejmują one między innymi stosowanie odpowiedniej jakości kruszyw gwarantujących niską nasiąkliwość kostki, a co za tym idzie ich mrozoodporność, oraz trwałych materiałów barwiących. Wady produkcyjne uwidoczniają się dopiero w trakcie eksploatacji już ułożonej kostki brukowej, więc najlepiej decydować się na zakup od renomowanych producentów.
Podstawowy warunek trwałej nawierzchni to odpowiednio przygotowana podbudowa. Nie można również zapominać o tym, że grubość zastosowanej kostki musi bezwzględnie odpowiadać charakterowi użytkowania. Nieodpowiednio dobrany materiał z czasem popęka lub doprowadzi do zapadania się nawierzchni.
Inną ważną sprawą jest dopasowanie rozmiarów kostki do zagospodarowanej powierzchni. Tu warto już skorzystać z pomocy projektanta. Ogólną zasadą jest stosowanie drobnych elementów na wąskich ścieżkach, a kostek o większych wymiarach na rozległych przestrzeniach. Aby uniknąć ewentualnych różnic odcieni, najlepiej kupować od razu całą potrzebną ilość kostki z jednej partii produkcyjnej. Poszczególne partie produkcyjne kostki powstają z mieszanki naturalnych surowców, dlatego mogą różnić się odcieniami. Konieczne jest podczas układania mieszanie materiału z trzech różnych palet. Pozwoli to uniknąć tworzenia się na nawierzchni miejsc – plam o wyraźnie różnych odcieniach.
Kamil Drewczyński z firmy Libet
fot. Libet