Po czym poznać, że kostka brukowa jest dobra jakościowo?

Po czym poznać, że kostka brukowa jest dobra jakościowo?

Po czym poznać, że kostka brukowa jest dobra jakościowo i jak sprawić, żeby po ułożeniu kostki nie występowały znaczne różnice w kolorze?

Odpowiedź eksperta: Kostki brukowe powinny być wytwarzane zgodnie z normą europejską PN-EN 1338 – "Betonowe kostki brukowe. Wymagania i metody badań". Zawiera ona wszystkie niezbędne wymagania konieczne do wyprodukowania materiału na trwałą i estetyczną nawierzchnię. Obejmują one między innymi stosowanie odpowiedniej jakości kruszyw gwarantujących niską nasiąkliwość kostki, a co za tym idzie ich mrozoodporność, oraz trwałych materiałów barwiących. Wady produkcyjne uwidoczniają się dopiero w trakcie eksploatacji już ułożonej kostki brukowej, więc najlepiej decydować się na zakup od renomowanych producentów.

 

Podstawowy warunek trwałej nawierzchni to odpowiednio przygotowana podbudowa. Nie można również zapominać o tym, że grubość zastosowanej kostki musi bezwzględnie odpowiadać charakterowi użytkowania. Nieodpowiednio dobrany materiał z czasem popęka lub doprowadzi do zapadania się nawierzchni.

 

Inną ważną sprawą jest dopasowanie rozmiarów kostki do zagospodarowanej powierzchni. Tu warto już skorzystać z pomocy projektanta. Ogólną zasadą jest stosowanie drobnych elementów na wąskich ścieżkach, a kostek o większych wymiarach na rozległych przestrzeniach. Aby uniknąć ewentualnych różnic odcieni, najlepiej kupować od razu całą potrzebną ilość kostki z jednej partii produkcyjnej. Poszczególne partie produkcyjne kostki powstają z mieszanki naturalnych surowców, dlatego mogą różnić się odcieniami. Konieczne jest podczas układania mieszanie materiału z trzech różnych palet. Pozwoli to uniknąć tworzenia się na nawierzchni miejsc – plam o wyraźnie różnych odcieniach.

Kamil Drewczyński z firmy Libet
fot. Libet

Komentarze

Nijak się tego nie sprawdzi w tej sytuacji. Można ją tylko obejrzeć i na tej podstawie uznać, że nam odpowiada lub nie. Sposób zapakowania najpewniej świadczy o tym, że to właśnie taki drugi gatunek. Ewentualnie materiał z rozbiórki.
Takiowaki
22-08-2019 08:32
9 godzin temu, Gość Mała napisał: Pomocy! Firma brukarska podjela sie zakupu i ułozenia kkstki. Kostka dotarła do mnie ostreczowana a nie w orginalnych opakowaniach foliwych. Palety tez nie orginalne, bez certyfikatów i nazwy producenta. Kostka wygląda na mocno sfatygowaną! ...
ravhtc
22-08-2019 08:27
U nas na Śląsku w Polbruku można kupić drugi gatunek i tak mniej więcej on jest na palecie zapakowany. Cena ok. 10zl/m2 każdy rodzaj. Ubytki czy defekty znikome często niewidoczne jeśli nie jesteśmy pedantami. Jednak firma zajmująca się brukarstwem bez wyraźnej zgody inwestora nie ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz