Hydromasaż - wanny i panele

Hydromasaż - wanny i panele
My trwamy w błogim bezruchu – na stojąco, siedząco lub leżąco – a ona pracuje. Odrabia za nas zadania domowe z kilku przedmiotów jednocześnie: z higieny, dbałości o kondycję, z relaksu i ze zdrowia. Woda – niby codzienna i wszechobecna, a przecież niezbędna i wyjątkowa.

Wspaniała regeneracja

Hydromasaż - wanny i panele
(fot. Kohler)
... o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Hydroterapia, czyli leczenie za pomocą wody, znana jest nie od dziś. I mniej ważne jest, czy popularny termin spa pochodzi od łacińskiej sentencji sanus per aquam (zdrowy przez wodę), czy, jak chcą niektórzy, od nazwy belgijskiego kurortu, już w średniowieczu słynącego z gorących leczniczych źródeł.

 

Wodny masaż jest dobrodziejstwem, docenianym zarówno przez medycynę tradycyjną, jak i niekonwencjonalną. Rozluźnia napięte mięśnie, rozgrzewa i dotlenia tkanki. Skóra dzięki tym procesom intensywniej wchłania kremy i olejki, dlatego hydromasaż to także doskonały wstęp do zabiegów pielęgnacyjnych; po masującej kąpieli będą bardziej skuteczne.

 

Współczesne domowe spa, to kilka rodzajów wodnej regeneracji. W wannie możemy poddać się zabiegom o różnym stopniu nasilenia, od łagodnej relaksującej kąpieli perełkowej w wytłaczanych z dysz pęcherzykach powietrza, po najintensywniejszy masaż wodny strumieniem śrubowym z rolljetów (dysz wirujących). Popularność zdobywa także kąpiel ozonowa – wystarczy do niej zestaw złożony ze sterownika z pilotem i wygodnej, anatomicznie ukształtowanej maty, uwalniającej podczas kąpieli aktywny tlen.

 

Ozonowanie wody skutecznie pobudza zachodzące w skórze procesy metaboliczne, podobnie jak masaż za pomocą odpowiednio dobranych fal ultradźwiękowych, które poprawiają elastyczność tkanek, wnikając głęboko w skórę. Każdy rodzaj wodnego zabiegu w wannie możemy też połączyć z terapią światłem; wielu producentów ma w swojej ofercie moduły wielobarwnego zmien­nego oświetlenia.

 

Nieco inne doznania zapewniają panele do hydromasażu: seans wymaga od nas więcej aktywności i raczej pobudza niż wycisza. Panel zajmuje jednak tyle miejsca, co nic – zmieścimy go w każdej kabinie natryskowej. Przy tym umożliwia masaż naprzemienny strumieniem gorącej i zimnej wody. Taki zabieg fantastycznie ożywia i regeneruje. Hydroterapia to przyjemność dla każdego: osobom schorowanym przyniesie ulgę w dolegliwościach, zdrowym poprawi kondycję i samopoczucie, a najmłodszych uodporni i zapewni im mnóstwo radosnej zabawy.

 

Wannowe systemy hydromasażu są zasilane elektrycznie, dlatego wybierajmy wyłącznie urządzenia renomowanych firm. Jeśli chcemy zamontować pompę i dysze w zwykłej wannie (w przypadku wanien akrylowych jest to najłatwiejsze technicznie), skorzystajmy z usług wykonawcy autoryzowanego przez producenta systemu. W żadnym wypadku nie „majstrujmy” przy hydromasażu samodzielnie; nie warto dla oszczędności narażać własnego zdrowia i życia.

 

Nawet jeśli zainwestujemy w drogie i markowe urządzenie, będzie ono wymagało konserwacji, a być może także naprawy. Obudowa wanny powinna umożliwiać łatwy dostęp do pompy i instalacji obiegu wody. Dlatego najlepiej sprawdzi się jedno- lub kilkuelementowy panel z tworzywa; w obmurówce z płytek trzeba będzie zachować duże otwory rewizyjne.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Hydromasaż - wanny i panele

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kino i muzyka w domu
Wielu klientom rynek Audio-Video kojarzy się dzisiaj przede wszystkim z płaskimi telewizorami, wysoką rozdzielczością i kinem domowym. Te trzy hasła udało się wypromować i wprowadzić do świadomości mas; są one świetną motywacją, aby pomyśleć o zakupie nowego sprzętu, zwłaszcza gdy z animuszem urządzamy nowy dom.
Kino i muzyka w domu
Kominki, piece, kozy
Kameralne światło, kieliszek wytrawnego wina, towarzystwo bliskiej osoby lub dobra książka w ręku, a w tle – trzaskający ogień... Oto dla wielu z nas idealny obraz wypoczynku w domowych pieleszach. Dlatego rozjarzony płomieniami kominek lub promieniujący ciepłem piec to często pierwszoplanowi bohaterowie naszych marzeń o domu.
Kominki, piece, kozy
Domowe zaplecze techniczne
Dom to nie tylko gustowny wystrój i familijny klimat – to także cała złożona maszyneria techniczna, której zadaniem jest zapewnić gładkie, niemal bezobsługowe funkcjonowanie domowego organizmu. Wytwarzanie i dystrybucja ciepła, chłodzenie, a także oczyszczanie, począwszy od powietrza, poprzez wodę, aż po powierzchnie, meble i odzież – wszystkie te procesy wymagają odpowiednich urządzeń.
Domowe zaplecze techniczne
Pokój dziecięcy
Tu nie możemy pójść na skróty. Pokój dziecka – choć nie należy do nas – wymaga naszego szczególnego zaangażowania. Kreujemy przecież czyjś świat: budzący obawy lub przyjazny, pobudzający melancholię albo przeciwnie, kojący wszystkie smutki. Wreszcie kształtujący niedojrzały jeszcze gust – a przecież chcemy nauczyć nasze dziecko piękna.
Pokój dziecięcy
Pokój do pracy
Nazywamy go gabinetem, pracownią, warsztatem... To on odróżnia dom i wygodny apartament od zwykłego przyciasnego mieszkania. Zapewnia nam luksus samotności i świętego spokoju. A do jakich celów go wykorzystamy? To już nasza prywatna sprawa.
Pokój do pracy
Urządzamy sypialnię
Sypialnia to nasze schronienie. Najbardziej prywatne i osobiste. Tu nie obowiązuje nas gorset reprezentacyjności, gdyż rzadko kogo do niej zapraszamy. Możemy działać egoistycznie – wyłącznie we własnym interesie i dla własnej wygody. Pełen relaks!
Urządzamy sypialnię
Garderoby, składy, schowki
Garderoby i schowki pozwalają zacząć dzień w poczuciu komfortu, bez gorączkowych poszukiwań skarpetek czy apaszki. Dają nam też możliwość zachowania „czystej formy” w innych wnętrzach – można wszak przecho­wywać w nich znacznie więcej, niż tylko ubrania...
Garderoby, składy, schowki
Dekoracja okna
Okno, jak obraz, potrzebuje oprawy. Może to być kaskada ciężkiej draperii, może być lekka koronkowa dekoracja zwiewnych, z fantazją poupinanych muślinów. Albo inaczej – minimalistyczne passe par tout przejrzystej „niewidzialnej” rolety. Ważne, by ramy, w jakie ujmiemy okienny obraz, były przemyślane – wtedy spełnią swoje złożone zadania.
Dekoracja okna
Schody we wnętrzu
Stopniowo – stopień po stopniu – schody wkraczają na salony. Może jeszcze nie całkiem, może nie wszędzie. Ale śmiało można stwierdzić, że wydostały się z klatki... schodowej. Dlatego ich zalety praktyczne liczą się jak zawsze, a uroda – jak nigdy dotąd.
Schody we wnętrzu
Dobieramy drzwi
Otwierają się i zamykają, zdarza się, że trzasną – to właśnie drzwi pracują w domu najciężej. Do tego chronią przed intruzami lub, zwyczajnie, przed codziennym domowym harmidrem. Dzielą, ale też łączą przestrzeń. Wreszcie – mogą ją efektownie ozdobić. Dlatego warto je wybrać starannie.
Dobieramy drzwi
Oświetlenie salonu
Oświetlenie salonu to przede wszystkim dobry plan. Taki, który pozwoli reżyserować nastroje, wydobywać z cienia wybrane elementy aranżacji, a także wygodnie i zdrowo spędzać czas na rozmaitych „salonowych” czynnościach. Lampy też są ważne. Ale to tylko przepyszne dodatki, wieńczące przemyślaną koncepcję.
Oświetlenie salonu
Ściany i podłogi w strefie dziennej
Wybieramy je na długo. Trudno je wymienić. Będą tworzyć scenerię dla mebli, tkanin, dekoracji – być może przez lata. Dlatego zdecydujmy się na rozwiązania najlepsze jakościowo i funkcjonalnie. Stylistyka – albo klasycznie neutralna, która pozwoli zabłysnąć rozmaitym aranżacjom, albo też wyjątkowa, ujmująca oryginalnością. Za to doskonale przemyślana.
Ściany i podłogi w strefie dziennej
Kolory w salonie
Kolory są dla naszej duszy tym, czym witaminy dla ciała. Ożywiają, pobudzają, leczą smutki, ale też działają relaksująco, kojąc zmęczenie. Dzięki nim możemy wyczarować wokół siebie świat magiczny i bardzo osobisty. Trzeba tylko znaleźć do niego ten jedyny klucz.
Kolory w salonie
Planujemy przestrzeń dzienną
Salon jest zwierciadłem naszego stylu życia. Tu krzyżują się wszystkie drogi i spotykają potrzeby wszystkich domowników. Ale także różne upodobania; wystrój salonu powinien być ich wypadkową. Do tego – połączenie funkcji reprezentacyjnych i rekreacyjnych... Postarajmy się, by ten funkcjonalno-estetyczny kalejdoskop poskromiła przemyślana idea aranżacyjna; oddajmy salonowi cząstkę swej osobowości.
Planujemy przestrzeń dzienną
Zlewozmywaki i baterie
Od nich tak naprawdę zaczyna się kuchnia. Choć kuchenka i piekarnik mają wielki udział w przyrządzaniu posiłków, wszelkie zabiegi kulinarne bez dostępu do bieżącej wody nie są możliwe – wie o tym każdy, komu choć na chwilę zabrakło jej w kuchennym kranie.
Zlewozmywaki i baterie
Kuchenne urządzenia AGD
Jesteśmy od nich uzależnieni. Decydują o naszym komforcie, a także – coraz częściej – o wyglądzie naszej kuchni. Na szczęście ich wybór jest obecnie ogromny. Oto „kuchenna maszynownia” do każdego wnętrza.
Kuchenne urządzenia AGD
Oświetlenie kuchni
Jak ważne jest światło w kuchni, wie każdy kucharz. W dodatku tu szczegóły liczą się bardziej niż gdzie indziej – wszak nie wolno przeoczyć żadnego ziarnka pieprzu! Dlatego potrzebna jest chirurgiczna precyzja: światło celowe i dokładne, bezlitośnie demaskatorskie. Świetlne „punkty kontrolne” i „linie graniczne”. Wtedy – sprawa jasna!
Oświetlenie kuchni
Meble kuchenne
W kuchni, jak na polu bitwy – ważne jest, co dzieje się na froncie, ale również na tyłach, czyli w bogatym kuchennym zapleczu. Podczas gdy tam o wszystkim decyduje logistyka i doskonała organizacja, meblowe fronty ruszają do szturmu, posługując się swym najsilniejszym orężem – urodą.
Meble kuchenne
Kuchenne ściany i podłoga
Odkąd kuchnia stała się wnętrzem reprezentacyjnym, ściany i podłoga awansowały do roli dekoracyjnego tła dla modnych mebli i efektownych dodatków. Jednak muszą przy tym, jak dawniej, pozostać praktyczne – odporne i wytrzymałe
Kuchenne ściany i podłoga
Planujemy kuchnię
Przede wszystkim wygodna. Przestronna, jasna, multifunkcjonalna. Pełna nastroju... nawet jeśli jest to nastrój techno-klubu. Nierzadko także – reprezentacyjna. Jednym słowem kuchnia musi mieć charakter!
Planujemy kuchnię
W saunie, w łaźni, w kabinie ciepła
Na zdrowie, na kondycję i samopoczucie, na odporność i na cellulitis... Długo można by wyliczać korzyści, jakie niesie ciepło. Jego zbawienne działanie znane jest ludziom od tysiącleci; nowość polega na tym, że dziś możemy korzystać z uroków gorących kąpieli – na mokro lub na sucho – we własnym domu. A jeśli chcemy, niemal wszystkie rodzaje regenerujących seansów zapewni nam jedna kabina.
W saunie, w łaźni, w kabinie ciepła
Grzejniki łazienkowe
Nowoczesne grzejniki zachwycają urodą, ale potrafią też zadziwić funkcją. Projektanci bardzo się starają, byśmy zauroczeni „podłogówką”, nie zapomnieli o starych poczciwych drabinkach. Chwileczkę, czy na pewno starych i poczciwych... ? Chyba jednak nie – wystarczy na nie spojrzeć!
Grzejniki łazienkowe
Światło w łazience
Kinkiety, plafoniery, dyskretne listwy świetlne, punktowe oprawy sufitowe, świecące lustra i przedmioty użytkowe – wszystko to warto wykorzystać dla własnego komfortu. A także dla urody – swojej i łazienkowego wnętrza.
Światło w łazience
Meble i akcesoria łazienkowe
Ostatnie przymiarki, subtelny stylistyczny makijaż – i łazienka gotowa. Końcówka prac jest jednak równie ważna, jak poprzednie etapy. Doborem mebli i dodatków możemy wiele w łazienkowym wnętrzu zmienić. Ważne, by były to zmiany na lepsze.
Meble i akcesoria łazienkowe
Wybieramy baterie do łazienki
Dożyliśmy czasów, w których wylot rurki instalacyjnej, opatrzony regulującym strumień wody zaworem, nabrał rangi finezyjnej ozdoby. Dawne krany – jak ubogie to określenie! – dziś bywają małymi dziełami sztuki hydrauliczno-jubilerskiej. Płyną z nich strumyki lub kaskady, perlą się krople, biją silne strugi... Wybór nie jest prosty.
Wybieramy baterie do łazienki
Wanny i kabiny natryskowe
Jedni wolą długą kąpiel, inni szybki tusz. Jednym i drugim polecamy... jedno i drugie. Bo choć prysznic jest w domu oczywistością (choćby jako gościnna rezerwa), a wanna w proekologicznych czasach może wydawać się zbytkiem, potrzebujemy obydwu: dopiero możliwość wyboru da nam poczucie luksusu. A oszczędzanie wody? Cóż, będziemy napełniać wannę rzadziej. Za to kąpiel stanie się prawdziwym rytuałem.
Wanny i kabiny natryskowe
Umywalka, sedes, bidet
Urządzenia o czytelnej, prostej funkcji, ale jakże rozmaitych formach. Dobieranie ich, łączenie w pary i tercety może być dziś wielką frajdą; sanitariaty walczą o naszą sympatię formą, kolorem, deseniem, materiałem... I nieznaną dawniej ergonomią.
Umywalka, sedes, bidet
Łazienkowe ściany i podłoga
Są jak podstawa profesjonalnego makijażu – ochronna baza podkładowa i ozdobny make-up w jednym. Makijaż ma jednak przetrwać tylko do wieczora, a w razie niepowodzenia łatwo go zmyć i wykonać od nowa; ściany i podłoga w łazience muszą wykazać się trwałością i ponadczasową urodą przez lata.
Łazienkowe ściany i podłoga
Urządzamy łazienkę
Nowoczesna łazienka to obowiązkowo przybytek luksusu. Ale co ów luksus oznacza? Choć każdy ma prawo do własnej interpretacji, można wskazać kilka jego uniwersalnych atrybutów. Przestrzeń i ergonomia. Uroda aranżacji. Wiele funkcji w jednym. Wygoda i precyzja rozwiązań funkcjonalnych. I chyba najważniejsze: pełne podporządkowanie naszym gustom i potrzebom.
Urządzamy łazienkę
Urządzamy łazienkę
Nowoczesna łazienka to obowiązkowo przybytek luksusu. Ale co ów luksus oznacza? Choć każdy ma prawo do własnej interpretacji, można wskazać kilka jego uniwersalnych atrybutów. Przestrzeń i ergonomia. Uroda aranżacji. Wiele funkcji w jednym. Wygoda i precyzja rozwiązań funkcjonalnych. I chyba najważniejsze: pełne podporządkowanie naszym gustom i potrzebom.
Urządzamy łazienkę
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz