Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Hydromasaż - wanny i panele
My trwamy w błogim bezruchu – na stojąco, siedząco lub leżąco – a ona pracuje. Odrabia za nas zadania domowe z kilku przedmiotów jednocześnie: z higieny, dbałości o kondycję, z relaksu i ze zdrowia. Woda – niby codzienna i wszechobecna, a przecież niezbędna i wyjątkowa.

Wspaniała regeneracja

Hydromasaż - wanny i panele
(fot. Kohler)
... o tym nie trzeba nikogo przekonywać. Hydroterapia, czyli leczenie za pomocą wody, znana jest nie od dziś. I mniej ważne jest, czy popularny termin spa pochodzi od łacińskiej sentencji sanus per aquam (zdrowy przez wodę), czy, jak chcą niektórzy, od nazwy belgijskiego kurortu, już w średniowieczu słynącego z gorących leczniczych źródeł.

 

Wodny masaż jest dobrodziejstwem, docenianym zarówno przez medycynę tradycyjną, jak i niekonwencjonalną. Rozluźnia napięte mięśnie, rozgrzewa i dotlenia tkanki. Skóra dzięki tym procesom intensywniej wchłania kremy i olejki, dlatego hydromasaż to także doskonały wstęp do zabiegów pielęgnacyjnych; po masującej kąpieli będą bardziej skuteczne.

 

Współczesne domowe spa, to kilka rodzajów wodnej regeneracji. W wannie możemy poddać się zabiegom o różnym stopniu nasilenia, od łagodnej relaksującej kąpieli perełkowej w wytłaczanych z dysz pęcherzykach powietrza, po najintensywniejszy masaż wodny strumieniem śrubowym z rolljetów (dysz wirujących). Popularność zdobywa także kąpiel ozonowa – wystarczy do niej zestaw złożony ze sterownika z pilotem i wygodnej, anatomicznie ukształtowanej maty, uwalniającej podczas kąpieli aktywny tlen.

 

Ozonowanie wody skutecznie pobudza zachodzące w skórze procesy metaboliczne, podobnie jak masaż za pomocą odpowiednio dobranych fal ultradźwiękowych, które poprawiają elastyczność tkanek, wnikając głęboko w skórę. Każdy rodzaj wodnego zabiegu w wannie możemy też połączyć z terapią światłem; wielu producentów ma w swojej ofercie moduły wielobarwnego zmien­nego oświetlenia.

 

Nieco inne doznania zapewniają panele do hydromasażu: seans wymaga od nas więcej aktywności i raczej pobudza niż wycisza. Panel zajmuje jednak tyle miejsca, co nic – zmieścimy go w każdej kabinie natryskowej. Przy tym umożliwia masaż naprzemienny strumieniem gorącej i zimnej wody. Taki zabieg fantastycznie ożywia i regeneruje. Hydroterapia to przyjemność dla każdego: osobom schorowanym przyniesie ulgę w dolegliwościach, zdrowym poprawi kondycję i samopoczucie, a najmłodszych uodporni i zapewni im mnóstwo radosnej zabawy.

 

Wannowe systemy hydromasażu są zasilane elektrycznie, dlatego wybierajmy wyłącznie urządzenia renomowanych firm. Jeśli chcemy zamontować pompę i dysze w zwykłej wannie (w przypadku wanien akrylowych jest to najłatwiejsze technicznie), skorzystajmy z usług wykonawcy autoryzowanego przez producenta systemu. W żadnym wypadku nie „majstrujmy” przy hydromasażu samodzielnie; nie warto dla oszczędności narażać własnego zdrowia i życia.

 

Nawet jeśli zainwestujemy w drogie i markowe urządzenie, będzie ono wymagało konserwacji, a być może także naprawy. Obudowa wanny powinna umożliwiać łatwy dostęp do pompy i instalacji obiegu wody. Dlatego najlepiej sprawdzi się jedno- lub kilkuelementowy panel z tworzywa; w obmurówce z płytek trzeba będzie zachować duże otwory rewizyjne.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Hydromasaż - wanny i panele

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje