Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Urządzamy łazienkę
Nowoczesna łazienka to obowiązkowo przybytek luksusu. Ale co ów luksus oznacza? Choć każdy ma prawo do własnej interpretacji, można wskazać kilka jego uniwersalnych atrybutów. Przestrzeń i ergonomia. Uroda aranżacji. Wiele funkcji w jednym. Wygoda i precyzja rozwiązań funkcjonalnych. I chyba najważniejsze: pełne podporządkowanie naszym gustom i potrzebom.

Urządzamy łazienkę
(fot. Herbeć®)
Jak zdobyć dobry projekt łazienki? Zamówić u architekta wnętrz. Te usługi tanieją dzięki konkurencji, jaką zapewnia internet; na reklamę w sieci stać dziś każdego – także początkujących ale zdolnych projektantów. A ponieważ wszyscy chętnie chwalą się referencjami, łatwo znaj­dziemy kogoś, kto operuje w bliskiej nam stylistyce. Jeśli marzymy o łazience niecodziennej i komfortowej, koszt projektu z pewnością nie będzie najpotężniejszą pozycją w litanii wydatków.

 

Sami także możemy pokusić się o dobry plan. Ważne tu będą: liczba domowników, ich upodobania i nawyki oraz... budżet. Duży pozwala popuścić wodze fantazji, ograniczony – zmusza do rozwagi przy podejmowaniu decyzji i szczególnie precyzyjnego planowania; przeróbki bywają bardzo kosztowne. Po pierwsze, ustalmy jak wiele miejsca potrzebujemy na higienę i regenerację; może warto łazienkę powiększyć kosztem sypialni czy holu... Albo przeciwnie: zaprojektowany salon kąpielowy zamienić na trzy małe lecz zindywidualizowane toalety. Takie komfortowo wyposażone „gabinety odnowy” mogą okazać się znacznie praktyczniejsze, zwłaszcza dla licznej rodziny – wszak każdy jej członek może mieć inne potrzeby pielęgnacyjne.

 

Choć ważne są wszystkie aspekty wykończenia, w małej łazience na pierwszy plan wysuwa się niezawodność urządzeń sanitarnych i jakość wykonawstwa; przecież każdy detal oglądamy w niej z bliska. W dużej najważniejszy jest pomysł na wnętrze. Warto je podzielić na strefy higieny i regeneracji, urozmaicić za pomocą murków i ścianek w niedrogiej, lekkiej zabudowie szkieletowej. W ten sposób można oryginalnie i wygodnie zorganizować przestrzeń, stworzyć ciekawe plany wizualne, osłonić mniej efektowne fragmenty pomieszczenia... Czysty zysk!

 

Problemy techniczne pozostają w tle. Nie jest to jednak tło pozbawione znaczenia. Nowoczesne technologie umożliwiają nam niemal wszystko: możemy bezpiecznie stąpać po szklanej podłodze, myć ręce w strumieniu wytryskującym wprost z lustra lub pompować ścieki pod górę. Wszystkie te rozwiązania mają jednak swoją cenę. Słoną! Przy szacowaniu kosztów nietuzinkowych pomysłów konieczna będzie pomoc prawdziwego fachowca. Pamiętajmy o jednym: choć świetny projekt i niezawodność techniczna są w łazience na wagę złota, najważniejszy i tak okaże się nastrój; przecież właśnie tu budzimy się do nowego dnia, odzyskujemy witalność i radość życia przed kolejnymi wyzwaniami.

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Urządzamy łazienkę

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny