Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Oświetlenie salonu
Oświetlenie salonu to przede wszystkim dobry plan. Taki, który pozwoli reżyserować nastroje, wydobywać z cienia wybrane elementy aranżacji, a także wygodnie i zdrowo spędzać czas na rozmaitych „salonowych” czynnościach. Lampy też są ważne. Ale to tylko przepyszne dodatki, wieńczące przemyślaną koncepcję.

Oświetlenie salonu
(fot. Modiss)

Bez żyrandola

... a także bez kandelabrów, kinkietów, stojących lamp... Warto rozważyć taki pomysł. Światło jest wielkim kreatorem przestrzeni, ulotnym lecz wyrazistym budulcem, sugestywnym reżyserem nastrojów. Wyko­rzys­tanie nietypowych opraw lub ich całkowite ukrycie może przewrotnie wzmocnić siłę jego oddziaływania.

 

Taka koncepcja wymaga autorskich rozwiązań i to już na etapie projektu architektonicznego; zapotrzebowanie na liczbę punktów świetlnych, podobnie jak ich rozmieszczenie, raczej na pewno okaże się nietypowe. Może pojawić się potrzeba dobudowania lekkich konstrukcji tworzących gzymsy, ryzality, wnęki i załomy ścian.

 

Bo światło najpiękniej uwydatni przestrzeń potraktowaną plastycznie, frapującą i niejednorodną. Blask wylewający się ze szczelin i zagłębień, zależnie od zasięgu światła, może pełnić rolę oświetlenia ogólnego, miejscowego (funkcjonalnego), dekoracyjnego lub akcentującego wybrane strefy czy detale. A to właśnie główne zadania światła w salonie.

Zwis górą

Mimo popularyzacji nietypowych opraw oświetleniowych, dla wielu z nas żyrandol nadal ma nieodparty urok. Może dzieje się tak z powodu jego wyrazistej symboliki – wszak centralnie usytuowane źródło światła kojarzy się z koncentracją życia rodzinnego wokół dawnego ogniska... A przy tym nowoczesnym lampom sufitowym – i awangardowym, i tym stylizowanym na dawne ozdobne żyrandole – trudno odmówić urody.

 

Elementarz dobrego smaku każe jednak zachować umiar; wieszając u sufitu okazały żyrandol, musimy wyrzec się innych efektownych rozwiązań oświetleniowych – mogłyby być dla niego zbyt silną konkurencją. Do kompletu jedynie dyskretne kinkiety i lampy podłogowe.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Oświetlenie salonu

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny