Pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy
Tu nie możemy pójść na skróty. Pokój dziecka – choć nie należy do nas – wymaga naszego szczególnego zaangażowania. Kreujemy przecież czyjś świat: budzący obawy lub przyjazny, pobudzający melancholię albo przeciwnie, kojący wszystkie smutki. Wreszcie kształtujący niedojrzały jeszcze gust – a przecież chcemy nauczyć nasze dziecko piękna.

Pierwsza bajka

Pokój dziecięcy
(fot. Intermeble)
Gdy pojawia się w domu mały gość, przez pierwsze dni jego całym światem są twarze najbliższych: mamy, taty, rodzeństwa. Maluszek szybko jednak zacznie dostrzegać to, co dookoła. Urządzając pokoik noworodka, musimy zadbać przede wszystkim o klimat: światło, ciepło, kolor. I o wygodę – dziecka, a także własną.

 

Pokój powinien być jasny i łatwy do przewietrzenia, ale niepodatny na silne przeciągi. Do malowania ścian należy użyć dobrej, niealergizującej, najlepiej paroprzepuszczalnej farby. Powłoka nie musi być wyjątkowo trwała – być może za dwa lata zechcemy ściany przemalować. Co innego z kolorami; te trzeba dobrać starannie. Tak modne dziś secesyjne i barokowe ornamenty zostawmy na później.

 

Niemowlę potrzebuje wokół siebie harmonii i spokoju, także kolorystycznego. Świetne będą pastele: jasna zieleń, ciepła morela, delikatny fiołek. Unikajmy barw ostrych i agresywnych. W roli pobudzającej „witaminki” lepsze będą drobne detale – kolorowa lampka, obrazki w wesołych ramkach. I oczywiście zabawki: gryzaki, grzechotki, karuzelki.

Wielka przygoda

Przedszkolak to odkrywca. Wszystko go interesuje, wszystkiego chciałby się dowiedzieć; sprawdza, eksperymentuje, próbuje. I jest w ciągłym ruchu. Dlatego jego pokój powinien być funkcjonalny, przestronny i bezpieczny.

 

Z reguły dziecko w tym wieku ma już swoje upodobania. Manifestuje własną indywidualność, przejawiając pierwsze zainteresowania i pasje, zdążyliśmy też dobrze poznać jego temperament. Warto tę wiedzę wykorzystać. Nie chodzi o to, by dzieło aranżacji pokoju pozostawić w rękach czterolatka; nawet, jeśli planujemy tu szeroki kompromis pomiędzy upodobaniami dziecka a naszymi, to my musimy być głównymi reżyserami spektaklu. Rzecz w tym, by nie iść na skróty, budując klimat wnętrza pod dyktando estetyki fastfoodów. Choć większość dzieci lubi Smerfy czy psa Scoobie, lepiej te zgrane klisze ominąć.

 

Niech pokój kilkulatka nosi ślady jego indywidualności, a jego wystrój czerpie nie z ulubionych kanałów telewizyjnych, ale z bajki, którą wszyscy odwiedzamy najczęściej – z krainy wyobraźni. Zamiast kupować dla małego miłośnika marynistyki tapetę z rybką Nemo, namalujmy na ścianie podwodny fresk. To nie taka wielka sztuka, ale jeśli nie czujemy się na siłach, naklejmy na ścianę ryby, koniki morskie i wodorosty wycięte z papieru lub z materiału. Małemu podróżnikowi powieśmy na ścianie wielką mapę świata, a miejsce do spania zamieńmy w tratwę przycumowaną do bezludnej wyspy – wystarczy do tego drewniane piętrowe łóżko ustawione pośrodku pokoju i palma lub kaktus w kolorowej donicy.

 

Zapalonej aktorce spodoba się kurtyna obszyta złotymi frędzlami lub jedwabną falbanką. Jeśli powiesimy ją na szynie przymocowanej do sufitu, zyskamy ściankę, która może podzielić pokój na strefy zabawy i wypoczynku. Także małe królestwo nie musi pochodzić wprost z filmu animowanego; wszak nie każda księżniczka to Barbie. A na półkach sklepowych jest tyle tiuli, jedwabi, koralikowych zasłonek, aksamitnych tasiemek i ładnych oryginalnych mebli! A skoro już o nich mowa – nie zapominajmy o tym, co mamy w domu.

 

Wygodnie jest urządzić pokój dziecka gotowym zestawem, ale ciekawszy efekt można uzyskać adaptując w sposób twórczy meble rodzinne. Nie potrzeba tu wielkich umiejętności. Pomoże nam bogata paleta nietoksycznych farb do drewna i metalu oraz szablony, które można dostać w sklepach, a najciekawsze zamówić przez internet.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Pokój dziecięcy

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kino i muzyka w domu
Wielu klientom rynek Audio-Video kojarzy się dzisiaj przede wszystkim z płaskimi telewizorami, wysoką rozdzielczością i kinem domowym. Te trzy hasła udało się wypromować i wprowadzić do świadomości mas; są one świetną motywacją, aby pomyśleć o zakupie nowego sprzętu, zwłaszcza gdy z animuszem urządzamy nowy dom.
Kino i muzyka w domu
Kominki, piece, kozy
Kameralne światło, kieliszek wytrawnego wina, towarzystwo bliskiej osoby lub dobra książka w ręku, a w tle – trzaskający ogień... Oto dla wielu z nas idealny obraz wypoczynku w domowych pieleszach. Dlatego rozjarzony płomieniami kominek lub promieniujący ciepłem piec to często pierwszoplanowi bohaterowie naszych marzeń o domu.
Kominki, piece, kozy
Domowe zaplecze techniczne
Dom to nie tylko gustowny wystrój i familijny klimat – to także cała złożona maszyneria techniczna, której zadaniem jest zapewnić gładkie, niemal bezobsługowe funkcjonowanie domowego organizmu. Wytwarzanie i dystrybucja ciepła, chłodzenie, a także oczyszczanie, począwszy od powietrza, poprzez wodę, aż po powierzchnie, meble i odzież – wszystkie te procesy wymagają odpowiednich urządzeń.
Domowe zaplecze techniczne
Pokój do pracy
Nazywamy go gabinetem, pracownią, warsztatem... To on odróżnia dom i wygodny apartament od zwykłego przyciasnego mieszkania. Zapewnia nam luksus samotności i świętego spokoju. A do jakich celów go wykorzystamy? To już nasza prywatna sprawa.
Pokój do pracy
Urządzamy sypialnię
Sypialnia to nasze schronienie. Najbardziej prywatne i osobiste. Tu nie obowiązuje nas gorset reprezentacyjności, gdyż rzadko kogo do niej zapraszamy. Możemy działać egoistycznie – wyłącznie we własnym interesie i dla własnej wygody. Pełen relaks!
Urządzamy sypialnię
Garderoby, składy, schowki
Garderoby i schowki pozwalają zacząć dzień w poczuciu komfortu, bez gorączkowych poszukiwań skarpetek czy apaszki. Dają nam też możliwość zachowania „czystej formy” w innych wnętrzach – można wszak przecho­wywać w nich znacznie więcej, niż tylko ubrania...
Garderoby, składy, schowki
Dekoracja okna
Okno, jak obraz, potrzebuje oprawy. Może to być kaskada ciężkiej draperii, może być lekka koronkowa dekoracja zwiewnych, z fantazją poupinanych muślinów. Albo inaczej – minimalistyczne passe par tout przejrzystej „niewidzialnej” rolety. Ważne, by ramy, w jakie ujmiemy okienny obraz, były przemyślane – wtedy spełnią swoje złożone zadania.
Dekoracja okna
Schody we wnętrzu
Stopniowo – stopień po stopniu – schody wkraczają na salony. Może jeszcze nie całkiem, może nie wszędzie. Ale śmiało można stwierdzić, że wydostały się z klatki... schodowej. Dlatego ich zalety praktyczne liczą się jak zawsze, a uroda – jak nigdy dotąd.
Schody we wnętrzu
Dobieramy drzwi
Otwierają się i zamykają, zdarza się, że trzasną – to właśnie drzwi pracują w domu najciężej. Do tego chronią przed intruzami lub, zwyczajnie, przed codziennym domowym harmidrem. Dzielą, ale też łączą przestrzeń. Wreszcie – mogą ją efektownie ozdobić. Dlatego warto je wybrać starannie.
Dobieramy drzwi
Oświetlenie salonu
Oświetlenie salonu to przede wszystkim dobry plan. Taki, który pozwoli reżyserować nastroje, wydobywać z cienia wybrane elementy aranżacji, a także wygodnie i zdrowo spędzać czas na rozmaitych „salonowych” czynnościach. Lampy też są ważne. Ale to tylko przepyszne dodatki, wieńczące przemyślaną koncepcję.
Oświetlenie salonu
Ściany i podłogi w strefie dziennej
Wybieramy je na długo. Trudno je wymienić. Będą tworzyć scenerię dla mebli, tkanin, dekoracji – być może przez lata. Dlatego zdecydujmy się na rozwiązania najlepsze jakościowo i funkcjonalnie. Stylistyka – albo klasycznie neutralna, która pozwoli zabłysnąć rozmaitym aranżacjom, albo też wyjątkowa, ujmująca oryginalnością. Za to doskonale przemyślana.
Ściany i podłogi w strefie dziennej
Kolory w salonie
Kolory są dla naszej duszy tym, czym witaminy dla ciała. Ożywiają, pobudzają, leczą smutki, ale też działają relaksująco, kojąc zmęczenie. Dzięki nim możemy wyczarować wokół siebie świat magiczny i bardzo osobisty. Trzeba tylko znaleźć do niego ten jedyny klucz.
Kolory w salonie
Planujemy przestrzeń dzienną
Salon jest zwierciadłem naszego stylu życia. Tu krzyżują się wszystkie drogi i spotykają potrzeby wszystkich domowników. Ale także różne upodobania; wystrój salonu powinien być ich wypadkową. Do tego – połączenie funkcji reprezentacyjnych i rekreacyjnych... Postarajmy się, by ten funkcjonalno-estetyczny kalejdoskop poskromiła przemyślana idea aranżacyjna; oddajmy salonowi cząstkę swej osobowości.
Planujemy przestrzeń dzienną
Zlewozmywaki i baterie
Od nich tak naprawdę zaczyna się kuchnia. Choć kuchenka i piekarnik mają wielki udział w przyrządzaniu posiłków, wszelkie zabiegi kulinarne bez dostępu do bieżącej wody nie są możliwe – wie o tym każdy, komu choć na chwilę zabrakło jej w kuchennym kranie.
Zlewozmywaki i baterie
Kuchenne urządzenia AGD
Jesteśmy od nich uzależnieni. Decydują o naszym komforcie, a także – coraz częściej – o wyglądzie naszej kuchni. Na szczęście ich wybór jest obecnie ogromny. Oto „kuchenna maszynownia” do każdego wnętrza.
Kuchenne urządzenia AGD
Oświetlenie kuchni
Jak ważne jest światło w kuchni, wie każdy kucharz. W dodatku tu szczegóły liczą się bardziej niż gdzie indziej – wszak nie wolno przeoczyć żadnego ziarnka pieprzu! Dlatego potrzebna jest chirurgiczna precyzja: światło celowe i dokładne, bezlitośnie demaskatorskie. Świetlne „punkty kontrolne” i „linie graniczne”. Wtedy – sprawa jasna!
Oświetlenie kuchni
Meble kuchenne
W kuchni, jak na polu bitwy – ważne jest, co dzieje się na froncie, ale również na tyłach, czyli w bogatym kuchennym zapleczu. Podczas gdy tam o wszystkim decyduje logistyka i doskonała organizacja, meblowe fronty ruszają do szturmu, posługując się swym najsilniejszym orężem – urodą.
Meble kuchenne
Kuchenne ściany i podłoga
Odkąd kuchnia stała się wnętrzem reprezentacyjnym, ściany i podłoga awansowały do roli dekoracyjnego tła dla modnych mebli i efektownych dodatków. Jednak muszą przy tym, jak dawniej, pozostać praktyczne – odporne i wytrzymałe
Kuchenne ściany i podłoga
Planujemy kuchnię
Przede wszystkim wygodna. Przestronna, jasna, multifunkcjonalna. Pełna nastroju... nawet jeśli jest to nastrój techno-klubu. Nierzadko także – reprezentacyjna. Jednym słowem kuchnia musi mieć charakter!
Planujemy kuchnię
W saunie, w łaźni, w kabinie ciepła
Na zdrowie, na kondycję i samopoczucie, na odporność i na cellulitis... Długo można by wyliczać korzyści, jakie niesie ciepło. Jego zbawienne działanie znane jest ludziom od tysiącleci; nowość polega na tym, że dziś możemy korzystać z uroków gorących kąpieli – na mokro lub na sucho – we własnym domu. A jeśli chcemy, niemal wszystkie rodzaje regenerujących seansów zapewni nam jedna kabina.
W saunie, w łaźni, w kabinie ciepła
Grzejniki łazienkowe
Nowoczesne grzejniki zachwycają urodą, ale potrafią też zadziwić funkcją. Projektanci bardzo się starają, byśmy zauroczeni „podłogówką”, nie zapomnieli o starych poczciwych drabinkach. Chwileczkę, czy na pewno starych i poczciwych... ? Chyba jednak nie – wystarczy na nie spojrzeć!
Grzejniki łazienkowe
Hydromasaż - wanny i panele
My trwamy w błogim bezruchu – na stojąco, siedząco lub leżąco – a ona pracuje. Odrabia za nas zadania domowe z kilku przedmiotów jednocześnie: z higieny, dbałości o kondycję, z relaksu i ze zdrowia. Woda – niby codzienna i wszechobecna, a przecież niezbędna i wyjątkowa.
Hydromasaż - wanny i panele
Światło w łazience
Kinkiety, plafoniery, dyskretne listwy świetlne, punktowe oprawy sufitowe, świecące lustra i przedmioty użytkowe – wszystko to warto wykorzystać dla własnego komfortu. A także dla urody – swojej i łazienkowego wnętrza.
Światło w łazience
Meble i akcesoria łazienkowe
Ostatnie przymiarki, subtelny stylistyczny makijaż – i łazienka gotowa. Końcówka prac jest jednak równie ważna, jak poprzednie etapy. Doborem mebli i dodatków możemy wiele w łazienkowym wnętrzu zmienić. Ważne, by były to zmiany na lepsze.
Meble i akcesoria łazienkowe
Wybieramy baterie do łazienki
Dożyliśmy czasów, w których wylot rurki instalacyjnej, opatrzony regulującym strumień wody zaworem, nabrał rangi finezyjnej ozdoby. Dawne krany – jak ubogie to określenie! – dziś bywają małymi dziełami sztuki hydrauliczno-jubilerskiej. Płyną z nich strumyki lub kaskady, perlą się krople, biją silne strugi... Wybór nie jest prosty.
Wybieramy baterie do łazienki
Wanny i kabiny natryskowe
Jedni wolą długą kąpiel, inni szybki tusz. Jednym i drugim polecamy... jedno i drugie. Bo choć prysznic jest w domu oczywistością (choćby jako gościnna rezerwa), a wanna w proekologicznych czasach może wydawać się zbytkiem, potrzebujemy obydwu: dopiero możliwość wyboru da nam poczucie luksusu. A oszczędzanie wody? Cóż, będziemy napełniać wannę rzadziej. Za to kąpiel stanie się prawdziwym rytuałem.
Wanny i kabiny natryskowe
Umywalka, sedes, bidet
Urządzenia o czytelnej, prostej funkcji, ale jakże rozmaitych formach. Dobieranie ich, łączenie w pary i tercety może być dziś wielką frajdą; sanitariaty walczą o naszą sympatię formą, kolorem, deseniem, materiałem... I nieznaną dawniej ergonomią.
Umywalka, sedes, bidet
Łazienkowe ściany i podłoga
Są jak podstawa profesjonalnego makijażu – ochronna baza podkładowa i ozdobny make-up w jednym. Makijaż ma jednak przetrwać tylko do wieczora, a w razie niepowodzenia łatwo go zmyć i wykonać od nowa; ściany i podłoga w łazience muszą wykazać się trwałością i ponadczasową urodą przez lata.
Łazienkowe ściany i podłoga
Urządzamy łazienkę
Nowoczesna łazienka to obowiązkowo przybytek luksusu. Ale co ów luksus oznacza? Choć każdy ma prawo do własnej interpretacji, można wskazać kilka jego uniwersalnych atrybutów. Przestrzeń i ergonomia. Uroda aranżacji. Wiele funkcji w jednym. Wygoda i precyzja rozwiązań funkcjonalnych. I chyba najważniejsze: pełne podporządkowanie naszym gustom i potrzebom.
Urządzamy łazienkę
Urządzamy łazienkę
Nowoczesna łazienka to obowiązkowo przybytek luksusu. Ale co ów luksus oznacza? Choć każdy ma prawo do własnej interpretacji, można wskazać kilka jego uniwersalnych atrybutów. Przestrzeń i ergonomia. Uroda aranżacji. Wiele funkcji w jednym. Wygoda i precyzja rozwiązań funkcjonalnych. I chyba najważniejsze: pełne podporządkowanie naszym gustom i potrzebom.
Urządzamy łazienkę
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz