Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Wanny i kabiny natryskowe
Jedni wolą długą kąpiel, inni szybki tusz. Jednym i drugim polecamy... jedno i drugie. Bo choć prysznic jest w domu oczywistością (choćby jako gościnna rezerwa), a wanna w proekologicznych czasach może wydawać się zbytkiem, potrzebujemy obydwu: dopiero możliwość wyboru da nam poczucie luksusu. A oszczędzanie wody? Cóż, będziemy napełniać wannę rzadziej. Za to kąpiel stanie się prawdziwym rytuałem.

Panna wanna

Wanny i kabiny natryskowe
 (fot. Coram)
Jest naszym przybytkiem komfortu i relaksu – zjawisk coraz bardziej deficytowych w zagonionym świecie. Dlatego kuszący to pomysł, by z wanny uczynić łazienkową gwiazdę, osnuć wokół niej – w przenośni i dosłownie – całą kompozycję wnętrza.

 

Wanna wolno stojąca robi silne wrażenie, daje też poczucie wyjątkowego luksusu. Wymaga oczywiście wiele przestrzeni, ale przecież nasze łazienki stale rosną. Planujemy coraz śmielej powierzchnię salonu kąpielowego; zdarza się, że jego posiadanie jest jednym z głównych motywów kupna czy budowy domu. Taką przestrzeń warto wykorzystać!

 

Zamiast szeregować sprzęty pod ścianami, ustawmy pośrodku wannę piękną i efektowną, która funkcjonalnie zagospodaruje puste pole. Jej dodatkowym atutem będzie dostęp ze wszystkich stron. Świetnie też zaprezentuje się przy niej modna stojąca bateria podłogowa.

 

Stylistyka – do wyboru; znajdziemy nawiązujące do różnych okresów formy historyzujące, swojskie drewniane balie, inspirowane naturą formy organiczne, pros­te wanny klasyczne i nowoczesne. Ile trendów, tyle tworzyw: ceramika, akryl, stal nierdzewna, blacha miedziana, stopy metali, masyw drewniany, szkło i konglomeraty kamienne – wszystko na nasze usługi.

Luksus w kompakcie

W mniejszej łazience i wannie też możemy przeżyć wspaniałe chwile. Jeśli lubimy kąpiele rodzinne, wybierzmy dwuosobową wannę narożną, która jest wzorcem wnętrzarskiej ergonomii; te najmniejsze zaczynają się od 130 cm (długość boku). Wanny jednoosobowe również mogą zapewnić komfort, a także... zadać szyku; styliści donoszą, że proste oszczędne formy znów są na topie. Liczą się idealne proporcje, doskonałe materiały i dopracowane detale.

 

A luksus? Cóż, możemy dodać komfortowe zagłówki, wielofunkcyjny system hydromasażu (w większości wanien akrylowych, z uwagi na łatwość obróbki akrylu, można go bez problemu zainstalować) i domontować funkcjonalne uchwyty. Wielu producentów oferuje też specjalne, ułatwiające czyszczenie powłoki, które nadają wewnętrznej powierzchni wanny jedwabistą gładkość.

Kąpiel w tęczy

Jeśli lubimy kolor w łazience, zwykle układamy na ścianach barwne płytki. To dobry pomysł, ale można też inaczej – do stonowanej aranżacji dobrać kolorową wannę. Jednobarwną lub wzorzystą, w wyraźny jaskrawy deseń. Albo... pomalowaną zgodnie z naszym życzeniem ręką artysty.

 

Inny sposób, to gra kolorowym światłem; jej siłą jest zmienność. Możemy dobierać odcienie w zależności od nastroju i potrzeby: na uspokojenie, na pobudzenie energii, na smutki...

 

Takie specjalne efekty w łazience nie znudzą się pod warunkiem, że dobierzemy im odpowiednią oprawę. Wnętrze powinno być powściągliwe; zbyt krzykliwa i chaotyczna aranżacja zgasi wrażenie i szybko nas zmęczy.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Wanny i kabiny natryskowe

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje