Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Dekoracja okna
Okno, jak obraz, potrzebuje oprawy. Może to być kaskada ciężkiej draperii, może być lekka koronkowa dekoracja zwiewnych, z fantazją poupinanych muślinów. Albo inaczej – minimalistyczne passe par tout przejrzystej „niewidzialnej” rolety. Ważne, by ramy, w jakie ujmiemy okienny obraz, były przemyślane – wtedy spełnią swoje złożone zadania.

Dekoracja okna
(fot. Decodore)
Co możemy uzyskać dobierając właściwą dekorację okna? Wiele. Przede wszystkim dawkujemy w ten sposób światło słońca – to główne zadanie dnia. Zbyt mało światła w domu to duży problem; za wiele blasku – nie mniejszy.

 

Na szczęście temu drugiemu łatwo zaradzić dzięki odpowiednim przesłonom. Dziś nie ma już okna, do którego nie dałoby się dopasować zasłon, żaluzji czy rolet – te o bardziej skomplikowanych kształtach musimy oczywiście zamówić na miarę.

 

Równie istotną funkcją okiennej oprawy jest zapewnienie intymności. Dla wielu z nas to potrzeba naturalna, a dziś – gdy gęstość zabudowy szybko się zwiększa – szczególnie uzasadniona.

 

Dobierając odpowiednią osłonę, możemy też kreować wrażenia wizualne – korygować niedoskonałe proporcje okna i wnętrza. I wreszcie czwarte zadanie: dekoracja. Tu mamy olbrzymią swobodę; w sklepach czekają setki gatunków tkanin, naturalnych i syntetycznych, gładkich, wzorzystych i fakturowanych, matowych i połyskliwych.

 

A także gotowe rozwiązania: zasłony, kotary, zwiewne firanki, kolorowe rolety i żaluzje z najróżniejszych materiałów. Można kupić je niedrogo, albo też wydać majątek. Na szczęście w dziedzinie dekoracji okien najważniejszy jest pomysł. A ten nic nie kosztuje.

Lekkie jak mgła

... ale inne, niż dekadę wcześniej, gdy wszystkie okna spowite były jak jeden mąż w białe wzorzyste firanki. Dziś stajemy się coraz bardziej otwarci i ciekawi świata – firanka częściej pełni rolę ozdoby, niż przesłony. Nieraz też występuje solo, bez towarzystwa zasłon. Takie okno w delikatnym „makijażu” nabiera niezwykłej urody. A piękny widok – jego główny kapitał – staje się efektownie obramowanym obrazem.

 

Półprzejrzysta dekoracja nie musi być skromna i dyskretna; może stać się głównym akcentem estetycznym wnętrza. Ciekawy efekt uzyskamy zarówno operując kolorami, jak i oryginalnie upinając firany. Można je nieregularnie zmarszczyć, owinąć wokół karnisza, a te najcieńsze i najlżejsze nawet zawiązać w bardzo modny węzeł w połowie wysokości okna.

 

Na czasie jest łączenie różnych odcieni tej samej gamy barw – żółci z zielenią, różu z fioletem lub purpurą, ale także zestawienia kontrastowe: błękitu z brązem lub piaskowym beżem, oliwki z purpurą czy ponadczasowej czerni z bielą. Kontrasty silniej przyciągną wzrok – to dobry sposób na odwrócenie uwagi np. od nieciekawego widoku za oknem.

 

Jasne, lekko przezroczyste tkaniny wspaniale filtrują światło. Dzięki nim będzie nierażące i łagodnie rozproszone. Pamiętajmy, że kolory lekkich zasłon wpływają na kolorystykę wnętrza, a to pozwala wyczarować niepowtarzalny klimat.

 

Cienkie zwiewne materiały wymagają równie delikatnego „oprzyrządowania”. Karnisze powinny być dyskretne; doskonale sprawdzają się stalowe linki na wysięgnikach. Jeśli żabki, to z metalu, na cienkich przelotkach. Można je oryginalnie zamaskować, dowiązując do każdej długą wąską aksamitkę w kontrastującym z zasłoną kolorze – wrażenie lekkości gwarantowane!

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Dekoracja okna

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje