Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Dekoracja okna
Okno, jak obraz, potrzebuje oprawy. Może to być kaskada ciężkiej draperii, może być lekka koronkowa dekoracja zwiewnych, z fantazją poupinanych muślinów. Albo inaczej – minimalistyczne passe par tout przejrzystej „niewidzialnej” rolety. Ważne, by ramy, w jakie ujmiemy okienny obraz, były przemyślane – wtedy spełnią swoje złożone zadania.

Dekoracja okna
(fot. Decodore)
Co możemy uzyskać dobierając właściwą dekorację okna? Wiele. Przede wszystkim dawkujemy w ten sposób światło słońca – to główne zadanie dnia. Zbyt mało światła w domu to duży problem; za wiele blasku – nie mniejszy.

 

Na szczęście temu drugiemu łatwo zaradzić dzięki odpowiednim przesłonom. Dziś nie ma już okna, do którego nie dałoby się dopasować zasłon, żaluzji czy rolet – te o bardziej skomplikowanych kształtach musimy oczywiście zamówić na miarę.

 

Równie istotną funkcją okiennej oprawy jest zapewnienie intymności. Dla wielu z nas to potrzeba naturalna, a dziś – gdy gęstość zabudowy szybko się zwiększa – szczególnie uzasadniona.

 

Dobierając odpowiednią osłonę, możemy też kreować wrażenia wizualne – korygować niedoskonałe proporcje okna i wnętrza. I wreszcie czwarte zadanie: dekoracja. Tu mamy olbrzymią swobodę; w sklepach czekają setki gatunków tkanin, naturalnych i syntetycznych, gładkich, wzorzystych i fakturowanych, matowych i połyskliwych.

 

A także gotowe rozwiązania: zasłony, kotary, zwiewne firanki, kolorowe rolety i żaluzje z najróżniejszych materiałów. Można kupić je niedrogo, albo też wydać majątek. Na szczęście w dziedzinie dekoracji okien najważniejszy jest pomysł. A ten nic nie kosztuje.

Lekkie jak mgła

... ale inne, niż dekadę wcześniej, gdy wszystkie okna spowite były jak jeden mąż w białe wzorzyste firanki. Dziś stajemy się coraz bardziej otwarci i ciekawi świata – firanka częściej pełni rolę ozdoby, niż przesłony. Nieraz też występuje solo, bez towarzystwa zasłon. Takie okno w delikatnym „makijażu” nabiera niezwykłej urody. A piękny widok – jego główny kapitał – staje się efektownie obramowanym obrazem.

 

Półprzejrzysta dekoracja nie musi być skromna i dyskretna; może stać się głównym akcentem estetycznym wnętrza. Ciekawy efekt uzyskamy zarówno operując kolorami, jak i oryginalnie upinając firany. Można je nieregularnie zmarszczyć, owinąć wokół karnisza, a te najcieńsze i najlżejsze nawet zawiązać w bardzo modny węzeł w połowie wysokości okna.

 

Na czasie jest łączenie różnych odcieni tej samej gamy barw – żółci z zielenią, różu z fioletem lub purpurą, ale także zestawienia kontrastowe: błękitu z brązem lub piaskowym beżem, oliwki z purpurą czy ponadczasowej czerni z bielą. Kontrasty silniej przyciągną wzrok – to dobry sposób na odwrócenie uwagi np. od nieciekawego widoku za oknem.

 

Jasne, lekko przezroczyste tkaniny wspaniale filtrują światło. Dzięki nim będzie nierażące i łagodnie rozproszone. Pamiętajmy, że kolory lekkich zasłon wpływają na kolorystykę wnętrza, a to pozwala wyczarować niepowtarzalny klimat.

 

Cienkie zwiewne materiały wymagają równie delikatnego „oprzyrządowania”. Karnisze powinny być dyskretne; doskonale sprawdzają się stalowe linki na wysięgnikach. Jeśli żabki, to z metalu, na cienkich przelotkach. Można je oryginalnie zamaskować, dowiązując do każdej długą wąską aksamitkę w kontrastującym z zasłoną kolorze – wrażenie lekkości gwarantowane!

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Dekoracja okna

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje