Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Wybieramy baterie do łazienki
Dożyliśmy czasów, w których wylot rurki instalacyjnej, opatrzony regulującym strumień wody zaworem, nabrał rangi finezyjnej ozdoby. Dawne krany – jak ubogie to określenie! – dziś bywają małymi dziełami sztuki hydrauliczno-jubilerskiej. Płyną z nich strumyki lub kaskady, perlą się krople, biją silne strugi... Wybór nie jest prosty.

Zręczne jednoręczne

Wybieramy baterie do łazienki
(fot. Kohler)
Baterie umywalkowe – tych używamy najczęściej. Dlatego tak wielką karierę zrobiły konstrukcje jednouchwytowe. Obsługiwane jedną ręką – za pomocą uchwytu o formie drążka, joysticka, łyżki, kabłąka czy walca – są niesłychanie praktycz­ne i wygodne. Oszczędzają przy tym wodę, a także czas; regulacja temperatury i natężenia strumienia jednym uch­wytem trwa najkrócej.

 

Ale już w zakresie form panuje takie bogactwo, jakby producenci starali się przeciwstawić prostocie użytkowania finezję i pomysłowość kształtów. Mamy więc baterie-rurki, ale też baterie-rynienki, geo-metryczne sztabki czy... mydelniczki. Do tego różne materiały i rozmaite odcienie wykończenia. I style – od tradycji po futurystyczny minimalizm.

Prawy do lewego

Armatura dwuuchwytowa – segment dla prawdziwych koneserów. Dziś to nie tylko historycznie stylizowane krany z przepięknymi staromodnymi kurkami, choć od czasu wielkiego come backu secesji i art deco nastąpił tu prawdziwy wysyp stylistycznych perełek.

 

Równie atrakcyjne, a bywa, że jeszcze bardziej pomysłowe, są formy nowoczesne i eklektyczne, śmiało łączące wyrafinowaną tradycję z  awangardą. Tu również znajdziemy warianty stojące – do montażu na brzegu umywalki lub na blacie – i ścienne, z ukrytym mieszalnikiem.

 

To dobrze, że mają po dwa uchwyty – do tak zachwycających kształtów ręce same się rwą...

Nalej do pełna

Bateria wannowo-natryskowa pełni kilka funkcji – to gratka dla projektantów, którzy mogą wykazać się szczególną inwencją. Stąd różnorodność konstrukcji, od jedno­otworowych, aż po złożone z pięciu osobnych elementów. Można je montować na ścianie, na obrzeżu wanny lub obok niej – na gzymsie czy półce. Trzeba tylko zaw­czasu wszystko zaplanować, najlepiej z pomocą specjalisty.

 

Ukryte zaplecze techni­czne takiej armatury to nie bagatela; zwykle obok całego zestawu zaworów i mieszalników musi pomieścić jeszcze zwijacz węża prysznicowego z mechanizmem wciąga­jącym. Dlatego nie dziwmy się, jeśli zamawiając w sklepie wybrany model otrzymamy paczkę, którą trudno nam będzie objąć i unieść – nowoczesne technologie potrzebują przestrzeni!

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Wybieramy baterie do łazienki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny