Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Kominki, piece, kozy
Kameralne światło, kieliszek wytrawnego wina, towarzystwo bliskiej osoby lub dobra książka w ręku, a w tle – trzaskający ogień... Oto dla wielu z nas idealny obraz wypoczynku w domowych pieleszach. Dlatego rozjarzony płomieniami kominek lub promieniujący ciepłem piec to często pierwszoplanowi bohaterowie naszych marzeń o domu.

Kominki, piece, kozy 
 (fot. Tarkett)

W starym piecu...

W tradycyjnie stylizowanych wnętrzach kominek najlepiej czuje się w centrum uwagi. Wynika to z jego historycznej roli: zanim wynaleziono systemy rozprowadzania ciepłego powietrza, palenisko usytuowane w centralnym punkcie przestrzeni mieszkalnej, pośrodku masywnej, akumulującej ciepło ściany wewnętrznej, gwarantowało największą skuteczność grzewczą.

 

Z tych samych praktycznych powodów okolice kominka były polem spotkań rodzinnych i towarzyskich – tu było po prostu najcieplej. Element, wokół którego toczyło się życie, musiał zyskać odpowiednią oprawę. Stąd monumentalne obudowy, kolumienki i pilastry, rzeźbiarskie zdobienia...

 

Współczesne kominki historyzujące, podobnie jak dawne, lubią symetrię. Do twarzy im też z otwartym paleniskiem; wkład można osłonić opuszczaną szybą, chowaną w obudowie – rozwiązanie nietanie, za to estetyczne. Dekoracje – dowolne, ale zharmonizowane z wystrojem wnętrza. Bardzo subtelne lub – odwrotnie – wyzywająco zdobne; byle z fantazją. Bloczki łupanego piaskowca zwieńczone dębową belką zdecydowanie należą do minionej epoki!

Ludycznie etnicznie

W świecie kominków trend etniczny i rustykalny łączy jedno: swoboda formy. Tu nie musimy „rzeźbić pod linijkę”, a projekt z reguły przewiduje sporo miejsca dla osobistej inwencji rzemieślnika-wykonawcy. Materiały to przede wszystkim kamień naturalny w surowej nieoszlifowanej postaci, sękate, lecz heblowane do gładkości drewno i zaprawa o swobodnie kształtowanej powierzchni. Z takiego tercetu można wykreować prawdziwe cudo.

 

Mocnym trendem w nurcie rustykalnym są piece kominkowe. Można powiedzieć, że zapanował ostatnio istny szał na kafle. Najlepiej ręcznie formowane i szkliwione, ale też fabryczne, modułowe, z powodzeniem udające stare „prababcine” wyroby. Obok nich – stalowe i żeliwne piece z paleniskiem, fajerkami i popielnikiem; można na nich ugotować obiad, w niektórych – upiec pieczeń lub ciasto. Wszystkie one buzują żywym ogniem, dają ciepło i klimat. Na polską jesień jak znalazł!

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Kominki, piece, kozy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny