Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Oświetlenie kuchni
Jak ważne jest światło w kuchni, wie każdy kucharz. W dodatku tu szczegóły liczą się bardziej niż gdzie indziej – wszak nie wolno przeoczyć żadnego ziarnka pieprzu! Dlatego potrzebna jest chirurgiczna precyzja: światło celowe i dokładne, bezlitośnie demaskatorskie. Świetlne „punkty kontrolne” i „linie graniczne”. Wtedy – sprawa jasna!

Oświetlenie kuchni
(fot. Poliform)
Oświetlenie ogólne jest w kuchni, jak w każdym innym pomieszczeniu, bardzo pożądane. Jednak usytuowana centralnie górna lampa – jeśli wybierzemy takie rozwiązanie – przy kucharzeniu zwykle okazuje się nieprzydatna; przygotowując posiłek przy blacie, wyspie czy barku, mamy ją najczęściej za plecami, a w najlepszym razie nad głową.

 

Tu potrzeba innych rozwiązań: światła ukierunkowanego wprost na strefę roboczą. Oświetlającego dłonie, ale ukrytego dla oczu: emitowanego z odpowiednio skonstruowanej oprawy lub zza specjalnej osłony.

 

Ponieważ kuchnia to z reguły pomieszczenie zabudowane efektywnie od góry do dołu, będziemy potrzebowali światła także na innych poziomach, zwłaszcza w okolicach uchwytów dolnych szafek oraz w górnych szafkach wiszących – w ich czeluściach bez pomocy lampek trudno nam będzie cokolwiek znaleźć.

 

W przypadku szafek przeszklonych oprawy meblowe mają jeszcze jedno zadanie: uwydatnić piękno ich zawartości. Szkło przejrzyste i barwione, delikatna porcelana, a nawet zwykły kolorowy fajans to wdzięczni bohaterowie świetlnych impresji. Powinni o tym pamiętać ci, którzy w kuchni lubią pomieszkać – posiedzieć i pogwarzyć z przyjaciółmi lub rodziną; w takich chwilach światło pochodzące z szafek dostarczy niebanalnej dekoracji, budując jednocześnie miły intymny nastrój.

 

Jeżeli mamy w kuchni stół, zadbajmy o  dobre oświetlenie biesiady. Doskonałe są lampy sufitowe o regulowanej wysokości; praktyczne okażą się też trzy-cztery mniejsze oprawy wiszące, pod warunkiem, że będziemy też mogli włączyć tylko jedną lub kilka z nich. Taki szereg świetnie zaakcentuje strefę podłużnego barku, pamiętajmy jednak, że nie jest to szyk obowiązkowy. Ten sposób wieszania lamp spopularyzował się kilka lat temu i zdążył się już mocno opatrzyć; jego mankamentem jest także nieco kawiarniany wyraz – oprawy możemy powiesić z większą inwencją: na rogach wyznaczonego na suficie kwadratu czy trójkąta, po śladzie wężyka bądź zygzaka...

 

Wreszcie świetlne efekty specjalne. Warto się o nie pokusić szczególnie wtedy, gdy kuchnia jest duża i otwarta na salon – taki układ pozwala podziwiać teatr świetlówek, halogenów i barwnych diod w różnych ujęciach i zmiennych perspektywach.

W dobrym świetle

W kuchni najważniejsze są względy praktycz­ne, gdyż wiążą się z bezpie­czeństwem. Estetyka kuchennego wnętrza z roku na rok nabiera jednak znaczenia, ponieważ ranga kuchni rośnie. Co warto podkreślić we wnętrzu, któremu przydzielamy także zadania reprezentacyjne? Jak uka­zać je w najbardziej korzystnym świetle?

 

Jeśli pas ściany pomiędzy górnym a dolnym ciągiem szafek ozdobiliśmy efektowną okładziną lub fakturą – kamieniem, szkłem czy tynkiem strukturalnym – warto oświetlić tę strefę linią świetlówek lub diod ukrytych w szczelinie pomiędzy ścianą a szafkami albo blatem. Można też posłużyć się światłem kolorowym – efekt przejdzie wtedy nasze oczekiwania.

 

Jeśli kuchni o przeciętnej wysokości chcemy zapewnić salonową przestrzenność, zamiast górnej lampy lub popularnych halogenów w suficie podwieszanym, zamontujmy oprawy liniowe na obwodzie pomieszczenia. Równie widowiskowy efekt zapewni podświetlenie kuchennej wyspy lub pasa podblatowych szuflad o przezroczystych frontach.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Oświetlenie kuchni

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje