Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Garderoby, składy, schowki
Garderoby i schowki pozwalają zacząć dzień w poczuciu komfortu, bez gorączkowych poszukiwań skarpetek czy apaszki. Dają nam też możliwość zachowania „czystej formy” w innych wnętrzach – można wszak przecho­wywać w nich znacznie więcej, niż tylko ubrania...

Garderoby, składy, schowki
(fot. Poliform)
Każdy, kto choć trochę pomieszkał we własnym domu, wie jak wiele miejsca potrzeba na przechowywanie; zwykle okazuje się, że jest go zbyt mało. Dom daje nam poczucie większej swobody w gromadzeniu przedmiotów i wszelkiego rodzaju „zapasów”, inspiruje do zbieractwa.

 

Ale nawet największy metraż potrzebuje ładu – w nim po prostu łatwiej nam się żyje. Dlatego planowanie „zaplecza magazynowego” zacznijmy od gruntownego remanentu, nie ulegając złudzeniu, że każdy drobiazg może się jeszcze przydać...

 

Przy projektowaniu dużego domu sprawa jest prosta: warto mieć garderobę w pobliżu wejścia, a także schowki i składy w strefie dziennej. Garderoba przy sypialni jest tu oczywistością. Wygodniej przy tym podzielić większe pomieszczenie na kilka mniejszych: osobno dla rodziców i dla dzieci.

 

Wspólna garderoba rodzinna wymaga sporo miejsca (ok. 10 m2) i więcej dyscypliny. Strukturę osobistej można idealnie dopasować do swojego temperamentu. W dodatku nikt nie będzie nam „mieszał” na półkach. Zaletą garderoby dziecięcej jest za to dodatkowe miejsce na pojemniki z drobnymi zabawkami i szpargałami – ach, jak to ułatwia sprzątanie pokoju!

 

Zwykle jednak nie mamy tak dużej swobody. Wybierając dom z katalogu, zyskujemy garderobę według koncepcji projektanta (jeśli jest!) lub adaptujemy na nią inne pomieszczenie. Jeszcze trudniej wygospodarować przestrzeń w domu już zbudowanym. Ale posiadanie garderoby i schowka warte jest zabiegów; trzeba uruchomić wyobraźnię!

 

Poszukajmy w domu miejsc niewykorzystanych lub zagospodarowanych w sposób nieoptymalny. Rozejrzyjmy się za wnęką, nieproporcjonalnie szerokim holem, nie zapomnijmy też o powierzchni pod schodami i skosami poddasza – nowoczesne technologie pozwalają zagospodarować ją funkcjonalnie i estetycznie. Garderoba przy sypialni może być przechodnia; niechaj odda jej trochę metrażu pokój lub sąsiednia łazienka.

 

Możemy też problem przechowywania potraktować całkiem nietypowo, obsadzając garderobę w roli elementu przestrzennego, dzielącego strefy części dziennej. Z uwagi na oddalenie od sypialni, nie będzie ona najlepszym miejscem do przechowywania lekkiej odzieży, ale jest przecież mnóstwo rzeczy, których nie musimy mieć na co dzień pod ręką: np. bielizna pościelowa, ręczniki, zasłony czy zapas obrusów. To nie drobiazgi, a trzeba je gdzieś schować.

 

Jeśli nie starczyło nam miejsca na klasyczną garderobę przy sypialni, zabudujmy systemowymi szafami całą ścianę. Pokój na tym nie straci: do spania potrzeba mniej miejsca, niż do przechowywania, a my zyskamy poczucie estetycznego porządku i spokoju, w sypialni bardzo pożądane.

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Garderoby, składy, schowki

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje