Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Umywalka, sedes, bidet
Urządzenia o czytelnej, prostej funkcji, ale jakże rozmaitych formach. Dobieranie ich, łączenie w pary i tercety może być dziś wielką frajdą; sanitariaty walczą o naszą sympatię formą, kolorem, deseniem, materiałem... I nieznaną dawniej ergonomią.

Umywalka
 (fot. Coram)
Umywalka może być tak dekoracyjna, że to do niej właśnie warto będzie dobrać kolor ścian, rodzaj płytek czy model baterii. Galerię form urozmaica bogatsza z roku na rok paleta materiałów; obok tradycyjnej ceramiki producenci proponują nam stal, akryl, szkło, drewno, kamień i konglomeraty mineralne.

 

Równie duży jest wybór sposobów montażu. Możemy umywalkę ustawić na blacie, całkowicie pod nim ukryć lub fragmentarycznie „wtopić” w jego płaszczyznę. Wiele jest modeli sprzedawanych w komplecie ze specjalnie pod nie zaprojektowaną szafką. Do tego postumenty, półpostumenty, konsole, stelaże i metoda tradycyjna – przytwierdzenie umywalki wprost do ściany.

 

Miski WC i bidety, choć zwykle mniej ekstrawaganckie, o spokojniejszych, zdeterminowanych przeznaczeniem formach, również nie pozostają w tyle. Dostaniemy sanitariaty staromodne, ale i futurystyczne – kule, sześciany, stożki – w których designerski kształt maskuje pospolitość funkcji.

Kolor na sztandary

Umywalka nie musi być biała, a nawet pastelowa. W ślad za nowoczesnymi formami i materiałami przyszły kolory i wzory, i to nie tylko te z „toaletowej” stonowanej palety. Dziś biel musiała podzielić się strefą wpływów z barwami jaskrawymi i zdecydowanymi, nawet z wieczorową czernią! Spotyka się też przeróżne desenie, od subtelnych, przez fantazyjne i malarskie, po odważne, kontrastowe i krzykliwe.

 

Taka umywalka skupia uwagę jak pryz­mat, staje się punktem odniesienia dla reszty aranżacyjnych szczegółów. Dlatego, jeśli planujemy zakup modelu naprawdę wyjątkowego, wybierzmy go na samym początku, gdy koncepcja wystroju wnętrza dopiero się krystalizuje. To pozwoli nam umieścić umywalkę w najkorzystniejszej dla niej scenografii, ozdobić ją odpowiednimi elementami obudowy i przemyślanym oświetleniem, słowem – wydobyć całą jej urodę.

Spacer przez epoki

Choć czasy mamy eklektyczne, a moda jest wyjątkowo tolerancyjna, w obrębie zestawu: umywalka-sedes-bidet panuje rygor – tu raczej nie mieszamy starego z nowym. Co innego, jeśli wśród ściennych ornamentów, pod rokokowym lustrem zamarzą nam się ultranowoczesne sanitariaty. Albo odwrotnie: misternie ukształtowaną, zdobioną gzymsami ceramikę sanitarną zechcemy otoczyć ścianami z barwionego szkła...

 

Koktajle stylistyczne, w których miesza się odległe od siebie stulecia, są bardzo trendy. Wymagają jednak wiele wyczucia i obycia w światowych tendencjach, dlatego planujmy z namysłem i z wyobraźnią. Pomoże nam ogromny wybór produktów w różnych stylach, przeglądanie firmowych katalogów i pism o wnętrzach – wszystko to może stać się dla nas doskonałym natchnieniem.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Umywalka, sedes, bidet

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje