Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Pokój do pracy
Nazywamy go gabinetem, pracownią, warsztatem... To on odróżnia dom i wygodny apartament od zwykłego przyciasnego mieszkania. Zapewnia nam luksus samotności i świętego spokoju. A do jakich celów go wykorzystamy? To już nasza prywatna sprawa.

Pokój do pracy
(fot. IKEA)
Jak urządzić gabinet? To zależy wyłącznie od nas. Domowy pokój do pracy jest terytorium wyjątkowym – enklawą, w której nie rządzi bezlitosna moda. Trudniej tu wskazać zdecydowane trendy, łatwiej określić to, co niemodne i w nie najlepszym tonie.

 

Niemodne jest zatem aranżowanie gabinetu na pokaz. Jeśli w naszym domu nie ma tradycji czytania, a jedyną lekturą są kolorowe magazyny przy śniadaniu, nie obstawiajmy pokoju do pracy regałami pełnymi oprawnych w skórę woluminów. Albo... zacznijmy czytać!

 

Równie pociesznie będzie wyglądał dębowy komplet ministerialnych mebli, zabytkowy globus oraz potężne biurko pełne kałamarzy, oprawnych certyfikatów i przycisków do papieru w gabinecie, którego właściciel raz na tydzień przegląda rachunki i faktury, wolny czas spędzając przed telewizorem.

 

Oczywiście, wolnoć Tomku w swoim domku. Ale jeśli chcemy nadążyć za modą, zorganizujmy sobie przede wszystkim gabinet funkcjonalny – wygodny i przydatny w codziennym życiu.

Multimedia- -multifunkcje

W rezydencji każdy członek rodziny ma własny pokój do pracy. Zwykle jednak gabinet służy kilku domownikom i spełnia wiele funkcji. Często jest jednocześnie domowym biurem, pokojem komputerowym, praco­wnią i czytelnią. A bywa też pokojem gościnnym – dlatego nawet w niewielkim warto znaleźć miejsce na rozkładaną dwuosobową sofę.

 

W miejscu pracy, nawet tej ściśle koncepcyjnej, nie może zabraknąć biurka – na czym notowalibyśmy swoje najlepsze pomysły? Jego rodzaj i wielkość blatu trzeba dobrać do planowanych zajęć. Dziś, gdy laptopy zastępują komputery stacjonarne, miejsce na duży monitor nie zawsze jest niezbędne, choć na pewno nie zrezygnuje z niego grafik czy projektant. Podobnie z klawiaturą – wysuwane blaty coraz rzadziej się przydają; najnowsze badania dowodzą, że dla zdrowia naszego kręgosłupa korzystniejsze jest umieszczenie klawiatury na biurku, niż pod nim. Na pewno za to przydadzą się szuflady, a im ich więcej, tym lepiej.

 

Skoro biurko, to także wygodne krzesło, najlepiej obrotowe, z krótkimi podłokietni­kami (długie utrudniają dosunięcie krzesła i przyjęcie najdogodniejszej pozycji), o regulowanej wysokości siedziska (dzieci przy komputerze!). Trzeba też pomyśleć o lampie z możliwością ukierunkowania snopu światła, a jeszcze lepiej – z regulacją jego natężenia. Wieczorne korzystanie z komputera wymaga co najmniej dwóch źródeł światła. Jedno musi świecić spoza monitora, łagodząc jego blask, drugie zaś powinno oświetlać klawiaturę.

 

Dobrze mieć w gabinecie wygodny fotel, a przy nim – stojącą lampę o matowym kloszu. Warto też znaleźć miejsce na zestaw audio; muzyka wspaniale relaksuje, a przy pracy trzeba wszak odpoczywać. Pamiętajmy też o półkach na podręczne drobiazgi. A także na przedmioty, na które po prostu lubimy patrzeć: ulubione zdjęcia, pamiątki, dekoracyjne detale... W takiej scenografii będzie nam się doskonale pracowało!

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Pokój do pracy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje