Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2009
Meble kuchenne
W kuchni, jak na polu bitwy – ważne jest, co dzieje się na froncie, ale również na tyłach, czyli w bogatym kuchennym zapleczu. Podczas gdy tam o wszystkim decyduje logistyka i doskonała organizacja, meblowe fronty ruszają do szturmu, posługując się swym najsilniejszym orężem – urodą.

Meble kuchenne
(fot. Black Red White)

Ile kuchni w kuchni?

Jak wieść niesie, niewiele. Moda premiuje dziś wnętrza kuchenne, których funkcję trudno na pierwszy rzut oka odgadnąć: pełne salonowego szyku, skryte i tajemnicze. Takie, w których po zakręceniu kranu i zamknięciu lodówki można zapomnieć o gotowaniu. Dlatego wieszamy w kuchni kryształowe lub chromowane żyrandole, montujemy wielobarwne diody, ściany ozdabiamy abstrakcjami, przyklejamy fototapety...

 

Wybór mebli kuchennych pozwala nadać wnętrzu najmodniejsze „niekuchenne” atrybuty na kilka sposobów. Taki efekt zapewnią niezwykłe formy, kolory i desenie szafek.

 

Można też szafki o prostych klasycznych kształtach rozmieścić nietypowo i z fantazją; jeśli użyjemy przy tym skontrastowanych kolorów, zabudowa może stać się atrakcją wnętrza – jak ta na zdjęciu z sąsiedniej strony. Inny sposób to wykorzystanie przesłony w postaci rolety albo przesuwanych ścianek – te ostatnie, dopasowane do meblowych zestawów, pojawiają się już w ofercie producentów.

Kosmiczne laboratorium

Czerń i biel, chrom i szkło – stały zestaw z „dekalogu” kuchennej awangardy. Ope-rując kilkoma zaledwie kolorami i materiałami, projektanci urzeczywistniają najbardziej futurystyczne wizje. Tworzą meble, które mogą być godną oprawą dla iście kosmicznych kształtów nowoczesnego AGD.

 

Jakie zalety ma „międzyplanetarna” kuchnia? Sprawia, że zwykłe, dla wielu z nas nużące czynności, nabierają innej wymowy. Banalne śniadanie zmienia w projekcję science fiction. Pomaga utrzymać wrażenie klinicznej czystości; jeśli tylko chce nam się otworzyć kilka szuflad, nacisnąć parę guzików, uruchomić kilku „automatycznych asys­tentów” – możemy cieszyć się prawdziwie laboratoryjnym ładem.

 

Wśród tworzyw króluje tu lakierowane na wysoki połysk MDF, lśniąca stal i tafle jednolicie barwionego szkła. Drewno – rzadko, i tylko w postaci fragmentarycznych wstawek; ono zawsze wnosi ciepło, a przecież kosmos jest zimny jak lód.

 

W takiej kuchni innowacyjne technologie i nowinki techniczne bardzo się liczą. Można nawet powiedzieć, że jak nigdzie indziej; wszak treść musi nadążać za formą. I rzeczywiście – we wnętrzach szafek znajdziemy wysuwane zasobniki, w szufladach estetyczne przegródki na kuchenną drobnicę. Gdy dobrze się przyjrzymy, odkryjemy wysuwane blaty i wyciągane gniazdka elektryczne, krajalnice na zawiasach i miksery na przegubach. Dokładne oględziny wyspecjalizowanej kuchni ujawnią też kształtki na butelki, wieszak na ściereczki, pojemniki na posegregowane odpady, a nawet ukryty w cokole szafki wyciąg na zamiecione z podłogi okruszki, połączony przewodem z systemem centralnego odkurzania.

Oblicza drewna

W kręgu drewnianych szafek kuchennych od kilku lat trwa rewolucja stylistyczna. Gdy po okresie panowania tradycyjnego wzornictwa i ciemnych żłobionych frontów Skandynawowie zarazili wszystkich upodobaniem do jasnych fornirów i prostych form, wydawało się, że niewiele już można wymyślić. A jednak! Pojawiło się drewno egzotyczne, urzekając wszystkich skalą barw i finezją rysunku.

 

Dziś zostało oswojone; nie można wprawdzie uznać, że jest już passé, ale coraz częściej ustępuje miejsca rodzimym gatunkom. Wracają brzoza i dąb, olcha, świerk i wiąz, a nawet pospolita sosna. W prostych formach, w nieco „spranym”, rozbielonym sztafażu, za to z fanfarami. Egzotyka pozostaje atrakcją we wstawkach, dekorach i intarsjach – jako ozdobny ekran ujęty w ramy gładkich, lakierowanych lub malowanych powierzchni.

 

I nie dajmy sobie wmówić, że drewno jest niemodne. Być blis­ko natury zawsze jest trendy; w kuchni nie można być bliżej niej, niż w otoczeniu naturalnych słoi.

 

Agnieszka Rezler

Pełny artykuł w PDF: Meble kuchenne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje