Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Urządzamy pokój dziecka
Pokój dziecka to jego azyl, wyspa marzeń i schronienie przed czasami przykrym światem przedszkola czy szkoły. Dlatego musi być wesoły i kolorowy oraz pobudzać wyobraźnię dziecka. Jednak ciekawość świata małych domowników i zwariowane zabawy trochę starszych mogą się źle skończyć. Dlatego równie ważne jest, by pokój naszego dziecka był bezpieczny.
Urządzamy pokój dziecka 
 (fot. Decodore)

Dziecko potrzebuje światła i przestrzeni. Dlatego powinniśmy przeznaczyć dla niego większy pokój niż na sypialnię rodziców. My tu tylko śpimy, większość czasu spędzając w salonie i kuchni, a dziecko ma tu cały swój świat. Bawi się, uczy, tańczy, śpiewa, rysuje, skacze przez skakankę lub gra w piłkę i przyjmuje swoich, niekiedy bardzo licznych, gości.

Wokół kołyski

Do urządzenia pokoju noworodka potrzebne będzie niewiele mebli: łóżeczko, komódka i wygodny fotel dla mamy do karmienia. Trzeba też zaplanować bezpieczne miejsce do przewijania bobasa. Na początek, kiedy rodzice chcą mieć maluszka blisko siebie, mogą pomyśleć o kołysce. Jej łagodny ruch, podobny do kołysania w brzuchu mamy, skutecznie uspokaja.

Kołyska jest niewielka, dzięki czemu łatwo zmieści się w sypialni rodziców, ale niestety wystarcza tylko na pierwsze 3 miesiące życia, kiedy dziecko nie jest jeszcze bardzo ruchliwe.
,br> Bezpieczna kołyska powinna być stabilna i mieć niezbyt szerokie odstępy pomiędzy szczebelkami. Można wybrać model z blokadą funkcji kołysania lub z kółeczkami, które pozwolą wygodnie przemieszczać łóżeczko za mamą do kuchni czy salonu i zawsze mieć dziecko na oku.

 

Łóżeczko 120x60 cm powinno już wystarczyć na 3-4 lata. Niektóre są większe – 140x70cm i przekształcane w tapczanik. Odstępy pomiędzy szczebelkami powinny wynosić 3-6 cm, materacyk należy wybrać płaski, dosyć twardy i niealergizujący. By zapewnić dziecku spokojny sen można zrobić baldachim, a szczebelki wyścielić miękką osłonką.

 

Łóżeczko dobrze postawić blisko okna i zadbać o wyraziste, kolorowe ozdoby wokół, które zajmą uwagę dziecka.

Domowe przedszkole

Dzieci w wieku od 3 do 8 lat nieustannie się bawią i potrzebują do tego dużo wolnego miejsca na podłodze. Przyda się część miękka z dywanem (bywają z gotowymi torami dla samochodów lub polami do gry w klasy) i czysta podłoga np. do zbudowania zamku z klocków. Podłoga powinna być łatwa do utrzymania w czystości, a pod dywan warto podłożyć matę antypoślizgową.

 

W ich królestwie musi znaleźć się też spory stolik z odpowiednim krzesełkiem, by wygodnie rysować, malować i lepić. Bardzo ważne jest miejsce do eksponowania prac. Przydadzą się półki, tablica korkowa lub płyta pilśniowa, w ostateczności rysunki możemy przyklejać plastrem do drzwi lub szafy. Oryginalnym i prostym pomysłem jest przypinanie rysunków spinaczami do rozciągniętej przy ścianie linki lub przypinanie ich do przybitej listewki.

 

Pełny artykuł w PDF: Urządzamy pokój dziecka


 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny