Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Świet(l)ne nastroje
Światło jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących wnętrze. Aby odpowiednio je dobrać, należy podejść do tego zadania z wyobraźnią, ale i z pewną wiedzą dotyczącą zasadwpływu światła na odbiór przestrzeni i koloru.


(fot. Philips)

Pierwszym krokiem w planowaniu wnętrza jest właściwe wyznaczenie punktów świetlnych. Dopiero drugi krok to dobór i zakup odpowiednich lamp. Dlatego należy już na etapie układania instalacji zaplanować ustawienie mebli i dopasować do nich rozmieszczenie oświetlenia. Unikniemy dzięki temu w przyszłości nadmiernej ilości kabli i przedłużaczy.

Naturalnie słonecznie

Światło w domu to oczywiście nie tylko lampy, ale również lub przede wszystkim, słońce. Dobierając barwy i faktury do naszego salonu, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkości okien i strony świata na jakie wychodzą oraz to, czy dom stoi wśród wysokich drzew. W salonie znajdującym się od strony południowej będzie jasno przez większość dnia.

Okna zachodnie dają dużo, ciepłego światła i długie cienie, gdyż promienie słońca wpadają pod małym kątem. W salonie od strony wschodniej światło wpada w dużej ilości, ale tylko w godzinach przedpołudniowych. Północna strona daje niezbyt jasne, ale równomierne oświetlenie pozbawione ostrych kontrastów.

Gra światła daje bardzo ciekawe efekty na ścianach i meblach. Wnętrze zmienia się wraz z przesuwającym się słońcem. Również szprosy w oknie, zasłony i rolety, rośliny oraz kolorowe szkła stojące w oknie lub małe witrażyki wiszące na szybie, pozwolą nam zaprojektować wspaniały teatr cieni i barwnych plam świetlnych w naszym wnętrzu.  

Ogólnie i miejscowo

Planując światło w salonie musimy pamiętać, by spełniało trzy podstawowe funkcje: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Tylko takie połączenie zagwarantuje wygodę i urodę wnętrza.


(fot. Fakro)

Światło ogólne oświetla cały salon. Powinno być rozproszone i, o ile to możliwe, równomiernie docierać również do dalszych części pomieszczenia. Światło ogólne rozjaśnia całe wnętrze, ale nie koncentruje uwagi na konkretnych przedmiotach. Wyłącznik powinien znajdować się blisko drzwi, ponieważ to światło ma służyć orientacji w pomieszczeniu.

Jeśli do salonu jest więcej niż jedno wejście, włączniki powinny znajdować się przy każdym z nich, również przy drzwiach na taras. Do oświetlenia ogólnego stosuje się kilka typów lamp. Mogą to być lampy wiszące, jednak jeśli zastosuje się nieprzezroczysty abażur, który światło kieruje w dół, wtedy lampa może oświetlać tylko wąski wybrany obszar.

Innym rozwiązaniem są kinkiety na ścianach – odpowiednio rozplanowane, dadzą równomierne doświetlenie pokoju. Można zastosować również plafoniery, które skierują światło na sufit. Lampy oświetlenia ogólnego nie muszą znajdować się w centralnym punkcie salonu, ważne jest jedynie, aby równomiernie go oświetlały.


Oświetlenie miejscowe umieszczane jest zazwyczaj tam, gdzie wykonujemy konkretne czynności. Nazywane jest również oświetleniem roboczym lub kierunkowym. Oświetlenie to powinno być mocniejsze od ogólnego, ponieważ ma ułatwiać nie tylko poruszanie się po salonie, ale również czytanie, jedzenie czy pracę.

Lampy do oświetlenia miejscowego dają skupione światło nakierowane na konkretne miejsce. Dobrze jeśli oprawy pozwalają na ustawienie określonego kierunku padania światła. Jego natężenie powinno być dostosowane do czynności, które planujemy wykonywać w danym miejscu.

Pełny artykuł w PDF: Świet(l)ne nastroje

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny