Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Umywalki, sedesy, bidety
Ceramiczne trojaczki. Lub tylko bliźnięta: sedes z bidetem, a obok nich nawet nie daleka krewna, ale całkiem obca – umywalka ze stali, kamienia czy szkła. Wszystkie warianty dozwolone. Najważniejsze, by ten zestaw się dogadał i… polubił.

Mają być wygodne i piękne. Po to, by łazienka, której zadaniem jest koić zmysły, ukoiła także nasz zmysł estetyczny. Dlatego projektanci prześcigają się w pomysłach, a my wybieramy ze szczególną uwagą. Umywalki bywają dziś tak ciekawe, że nierzadko zasługują na specjalną oprawę. A nowoczesnych sedesów i bidetów nie trzeba wstydliwie ukrywać – ich kształty: harmonijnie klasyczne, organiczne lub futurystycznie awangardowe, mogą być ozdobą każdego wnętrza.

Umywalki, sedesy, bidety 
 (fot. Cifial)

Więcej – potrafią same dyktować warunki. Wyrazista aranżacja na sąsiedniej stronie to przykład, jak urządzenia tak zwyczajne – sedes, bidet, umywalka – mogą narzucić wnętrzu klimat. W tej „lewitującej łazience” Techno C4 S projektu Carlosa Aguiar to one decydują o nastroju, przełamując surowość betonu finezją miękko wyoblonych, choć nieco klinicznych brył. Wystarczy dodać kilka efektów: liniowe oświetlenie ukryte za uskokiem ściany czy barwny, pop-artowski plakat za szkłem – i wnętrze można będzie uznać za skończoną całość.

 

Dlatego zanim dobierzemy płytki czy odcień kamiennej okładziny, przejrzyjmy uważnie ofertę ceramiki sanitarnej – być może to ona wystąpi w naszej łazience w głównej roli. Ceramika to zresztą określenie trochę nieaktualne, zwłaszcza w odniesieniu do umywalek. Producenci i architekci wnętrz coraz częściej sięgają po inne materiały: szkło, kamień, konglomerat kamienny, stal szlachetną, żywicę epoksydową, akryl i drewno.

Poszerzenie palety materiałowej wpływa też korzystnie na wzornictwo: obok najpopularniejszych owali mamy geometrię, reprezentowaną przez sześciany, stożki i walce, wariacje na temat kwiatowych kielichów i muszli, a także kształty prawdziwie nowatorskie: gięte płachty i tafle czy umywalki przekornie… wypukłe. Nie wszystkie są równie funkcjonalne; niektóre stworzono głównie do roli łazienkowej rzeźby bądź klejnotu.

Dlatego przed zakupem warto rozważyć – i w miarę możliwości wypróbować – użytkowe zalety urządzenia. Niefunkcjonalna sanitarna ozdoba? To dobre wtedy, gdy oprócz niej mamy w domu co najmniej jedną „zwykłą”, wygodną i praktyczną umywalkę.

WC-warianty

Miski WC i bidety zadziwiają dziś różnorodnością form. To zdeklarowane bliźnięta: kupujemy je zawsze razem, nigdy osobno – nawet ceramika z jednej serii, kupowana „na raty”, może różnić się odcieniem. Do wyboru mamy urządzenia stojące i podwieszane. Te drugie są praktyczniejsze: łatwiej wyczyścić pod nimi posadzkę. Wprawdzie utrzymujący je stelaż trzeba zabudować (obmurować bloczkami lub osłonić lekką zabudową szkieletową), ale zyskujemy dzięki temu praktyczną półkę na akcesoria. Całkowite ukrycie spłuczki i systemu podłączenia daje wrażenie większego ładu, a łazienka – duża czy mała – zyskuje na przestrzenności; podwieszane sprzęty, dzięki oderwaniu od podłogi, „podnoszą” wnętrze.

 

W staromodnym salonie kąpielowym nic nie zastąpi jednak sanitariatów stojących mocno na ziemi, podobnie jak stylowego rezerwuaru. Dziś nie jest to element popularny; odpowiedniego wzoru trzeba będzie dobrze poszukać. Alternatywą może być tzw. WC-kompakt, z misą spłuczki opartą na podstawie sedesu. Warto tylko pamiętać, że takie kompaktowe urządzenie stojące obok bidetu, występuje z szeregu – spłuczka wymaga odsunięcia go od ściany.

Pełny artykuł w PDF: Umywalki, sedesy, bidety

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny