Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Kominki, piece i kozy
Kominek, nawet ten najskromniejszy, na pewno zostanie zauważony. Nie trzeba więc starać się go na siłę pokazać, ponieważ może to prowadzić to zachwiania równowagi w pomieszczeniu. Należy raczej podkreślić jego atuty – ciepło, naturalność, energię.
Kominki, piece i kozy  
 (fot. Brunner)

Właściciele domów częściej podkreślają, że kominek nadaje wnętrzu wyjątkowy charakter, niż to, że jest to urządzenie grzewcze. Ogień płonący w palenisku przykuwa uwagę osób przebywających w pomieszczeniu, dlatego też kominek wraz z obudową powinien być zharmonizowany ze stylem całego wnętrza.

Otwarty, zamknięty, koza

To, czy wybierzemy kominek otwarty, zamknięty lub kozę, zależy od miejsca, w którym ma stanąć, możliwości podłączenia do komina i od tego, w jakim stopniu ma służyć do ogrzewania. Kominek z otwartym paleniskiem pozwala najpełniej cieszyć się „żywym” ogniem. Jest dobrym rozwiązaniem, gdy będzie się w nim rozpalać tylko dla przyjemności, ponieważ tylko w niewielkim stopniu oddaje ciepło do pomieszczenia – ogromna większość ucieka przez komin. Jednocześnie do spalania potrzebuje zarówno dużej ilości opału, jak i dużo tlenu.

 

Jeśli kominek ma być nie tylko ozdobą, ale i urządzeniem grzewczym, najlepiej zdecydować się na kominek z wkładem, czyli zamknięty. Stal i żeliwo, z których najczęściej wykonane są wkłady, bardzo dobrze akumulują ciepło. Ogrzane przez wkład powietrze wypływa do salonu przez kratki nawiewne umieszczone najczęściej w górnej części obudowy, a do innych pomieszczeń może być rozprowadzone przez system kanałów.

 

Piece wolno stojące dają przyjemniejsze ciepło, ponieważ grzeją przez promieniowanie. Oznacza to, że ich ciepło odczuwamy podobnie jak słoneczne. Nie podłącza się ich do systemu rozprowadzania ciepłego powietrza. Piecom, najczęściej z żeliwa, blach stalowych lub kaflowym, nadaje się różnorodne formy – współczesne lub stylizowane według starych wzorów.

Gdzie i jaki?

Im większą wagę przywiązujemy do roli kominka w naszym domu, z tym większą starannością powinniśmy ustalać dla niego miejsce.

 

Kominek stawia się najczęściej w pokoju dziennym, choć zdarza się, że znajdzie swoje miejsce również w sypialni. Jest nierozerwalnie związany z wypoczynkiem, relaksem, dlatego najlepsze dla niego miejsce to takie, gdzie wszyscy domownicy mogą spokojnie przy nim usiąść i korzystać z jego kojącego światła i ciepła. Żywy ogień niezwykle pozytywnie wpływa również na atmosferę spotkania ze znajomymi czy rodziną – nasz dom sprawia wrażenie bardziej przytulnego i przyjaznego.

 

Jest wiele możliwości ustawienia kominka w salonie. Może stać w narożniku pod kątem 45° do ścian, obejmując w ten sposób całe pomieszczenie. Ustawiony na środku najdłuższej ściany, zostanie najprawdopodobniej mocno wyeksponowany. Postawiony lub podwieszony na środku stanie się centralnym punktem salonu. To ostatnie rozwiązanie da lepszy efekt, gdy palenisko będzie widoczne z dwóch stron lub będzie całkowicie otwarte.

 

Pełny artykuł w PDF: Kominki, piece i kozy


Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje