Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Technika na salony
Kotły, grzejniki, podgrzewacze wody, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, pralki – kiedyś, ze względu na gabaryty i mało atrakcyjny wygląd były pieczołowicie ukrywane, dziś nowoczesne, kolorowe, designerskie stały się przedmiotami sztuki użytkowej. Projektanci prześcigają się w coraz to nowszych koncepcjach, futurystycznych kształtach i metalicznej kolorystyce rodem z kosmosu.
Technika na salony 
 (fot. Bosch)

Wzornictwo przemysłowe to prężnie rozwijająca się dziedzina z pogranicza przemysłu i sztuki. Młodzi, kreatywni projektanci inspirowani obowiązującymi trendami nadają domowym urządzeniom nieznany dotąd charakter.

 

Nie liczą się już tylko funkcje i możliwości sprzętu, ale równie istotny staje się jego design – cecha zarezerwowana dotąd raczej dla sprzętów hi-fi, telewizorów, komputerów i laptopów. Innych elementów technicznej infrastruktury domu raczej nikt nie chciał eksponować. Były głośne, duże i miały bardzo techniczny, siermiężny wygląd. Chowano je więc w pomieszczeniach gospodarczych. Jednak to już przeszłość. Projektanci techniki użytkowej dopasowali ją do pomieszczeń mieszkalnych i „udomowili”.

Coraz chętniej więc lokujemy ją w bardziej eksponowanych miejscach. Urządzenia są precyzyjnie wykonane z materiałów wysokiej jakości, ich szlachetne wzornictwo pasuje do nowoczesnych wnętrz. Są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale też dużo bardziej funkcjonalne – „inteligentne”, łatwiejsze w obsłudze, cichsze i czystsze. Nie zakłócają więc oglądania telewizji czy słuchania muzyki. Stanowią oryginalny element aranżacji domowego wnętrza.

 

Stojący kocioł grzewczy stał się „meblem”, który łatwo wkomponować w otoczenie, montując np. w holu. Wiszący, dzięki wymiarom odpowiadającym popularnym modułom mebli kuchennych, można zgrabnie wpasować w zabudowę kuchenną lub łazienkową. Nowoczesnych pralek, odkurzaczy, możemy już nie chować, a zdobić nimi wnętrze.

 

Równie atrakcyjną stylistykę mają montowane w salonach i sypialniach klimatyzatory. Niektóre można pomalować np. na kolor ściany lub zamówić model z dowolnie wybraną reprodukcją obrazu lub zdjęciem.

 

Stare żeliwne grzejniki zwykle zasłanialiśmy długimi firanami. Nowoczesne produkowane są w różnorodnej formie i kolorystyce. Można więc potraktować je jak rzeźbę lub obraz.

Pełny artykuł w PDF: Technika na salony

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny