Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Urządzamy pokój dzienny
Coraz bardziej powszechna moda na otwarte przestrzenie powoduje, że nowocześnie zaaranżowany salon to układ przenikających się stref, które wydzielone są wyrafinowanymi metodami aranżacyjnymi: sposobem wykończenia ścian i podłóg, lekkimi przegrodami, meblami i oświetleniem.

Dzisiejszy salon, to jednocześnie część wypoczynkowa i jadalnia, zwykle otwarte na kuchnię, hol i ogród. Ludzie, po okresie ciasnych M-3, marzą o przestrzeni. Nowy styl wiąże się też ze współcześnie wypracowanym sposobem spędzania czasu wolnego.

Szybkie tempo życia i potrzeba ekonomicznego wykorzystania czasu w domu, rodzą nowe pomysły – ich przejaw widoczny jest właśnie w nowym sposobie projektowania wnętrz. Dzięki otwartym przestrzeniom możemy towarzyszyć bliskim przy wielu czynnościach jednocześnie.

Wspólne gotowanie, spożywanie posiłków, rozmowy przy stole, oglądanie telewizji, czy czytanie dzieciom bajek przy kominku, są elementami integrującymi i przyczyniają się do zacieśnienia więzi rodzinnych. Zatem to czynności charakterystyczne dla danego miejsca – wyznaczają konkretne przestrzenie, tak zwane strefy. Możemy je określić jako strefę wypoczynku, rozrywki, jedzenia, zabawy i ekspozycji.

Chwila ukojenia

(fot. Black Red White)

Komfort jaki będziemy odczuwać przebywając w domu, zależy od przemyślanych i dostosowanych do naszych potrzeb decyzji aranżacyjnych. Jeżeli lubimy blask ognia i zapach palonego drewna, sfera wypoczynku powinna znaleźć się wokół kominka, jeśli jednak bardziej odpręża nas zielony ogród czy biały zimowy krajobraz – nie możemy zapomnieć o dużych oknach i o kanapie ustawionej w ich sąsiedztwie.

Jeżeli zaś naszym ulubionym zajęciem jest czytanie książek – wówczas wygodne fotele ustawmy tuż przy biblioteczce i oknach, które zapewnią dobre oświetlenie w dzień. Możemy także starać się wszystkie powyższe opcje połączyć – szukając optymalnego ustawienia.

Udane party

W salonie przestrzeń powinna być tak zaplanowana, aby można było wygodnie przyjąć gości i od czasu do czasu urządzić większe party. W tej części powinny znaleźć się meble do wygodnego „biesiadowania” – szerokie krzesła z oparciami i stół lub fotele i dostosowany do nich stolik kawowy. Stół powinien być rozsuwany.

W ofercie firm można znaleźć prawdziwe cuda – na co dzień „kompaktowe” dla rodziny, na przyjęcia zmieniające się za sprawą dodawanych modułów blatu w stoły „weselne”. Dobrze jest też mieć zapasowe krzesła.

Pełny artykuł w PDF: Urządzamy pokój dzienny

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny