Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Drzwi wewnętrzne
Mimo mody na łączenie pomieszczeń i otwarte przestrzenie, bez nich dom nie byłby domem. Drzwi zewnętrzne odgradzają nasze domowe zacisze od świata, a wewnętrzne pozwalają odpocząć, popracować w ciszy, znaleźć spokój i intymność. I na dodatek mogą być przepiękną ozdobą.

Pełne i przeszklone

(fot. Interdoor)

Drzwi pełne – czyli w całości zabudowane – zapewniają najlepszą izolację akustyczną i termiczną. Najlepiej więc sprawdzą się w gabinetach – zapewnią ciszę wewnątrz i ułatwią koncentrację, w sypialniach – pozwolą spokojnie wypocząć i zapewnią intymność, pokojach młodzieżowych – dadzą dzieciom hałasować do woli i słuchać głośnej muzyki.  

Jeśli chcemy doświetlić przedpokój czy garderobę bez dostępu światła dziennego, lepiej zastosować drzwi przeszklone. Mają one wkomponowane przezroczyste, matowe lub barwione szkło, można także dostać takie z ręcznie malowanymi witrażami. Drzwi przeszklone dają wrażenie lekkości i nawet zamknięte w pewnym stopniu łączą pomieszczenia z nimi graniczące.

Drzwi mogą być wykonane z drewna, materiałów drewnopochodnych, tworzywa sztucznego, szkła hartowanego, a nawet metalu. Czasami łączą w sobie kilka materiałów, tworząc ciekawą linię i atrakcyjny zestaw kolorystyczny.

Skrzydlate wnętrze

Drzwi rozwieralne pasują do każdego pomieszczenia, pod warunkiem, że wnętrze jest przestronne, bowiem po otwarciu zajmują dość dużo miejsca. Ze względu na funkcjonalność, uniwersalność i łatwy montaż cieszą się one największą popularnością wśród inwestorów.

Trzeba koniecznie zaplanować rozmieszczenie i kierunek otwierania drzwi rozwieralnych – tak, aby po otwarciu nie blokowały przejścia do poszczególnych pomieszczeń. Podstawowa zasada mówi, że po otworzeniu drzwi powinny zajmować jak najmniej miejsca w domu.

Jeżeli zatem nasze pokoje rozdziela wąski korytarz, wybierzmy drzwi, których skrzydła będą się otwierać do wnętrza, tak aby nie blokować, i tak ciasnej, przestrzeni komunikacyjnej. Trzeba więc ustalić, czy potrzebne są nam drzwi prawe czy lewe.

Po szynie

Na małych przestrzeniach, gdzie liczy się każdy centymetr sprawdzą się drzwi przesuwne. Można je montować tak, aby suwały się po ścianie lub chowały w nią – wówczas umieszcza się je w specjalnej kasecie.

Decydując się na ten drugi rodzaj drzwi przesuwnych, unikniemy konieczności pozostawienia miejsca na ścianie, po której miałyby się poruszać. Jednak trzeba się na nie zdecydować na etapie budowy domu, aby bez problemu zamontować kasetę. W domu już istniejącym zainstalowanie takich drzwi wymaga zbudowania ściany osłonowej z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na szkielecie z profili stalowych.

Natomiast na drzwi zachodzące na ścianę można zdecydować się w każdym momencie. Wybierając dla nich miejsce trzeba określić, na którą ścianę mają zachodzić, aby nie kolidowały z istniejącym lub zaplanowanym wystrojem, np. szafką, półką czy obrazem.

Drzwi przesuwne świetnie prezentują się w salonach łączonych z jadalnią – tworzą lekką, nie dominującą, choć bardzo funkcjonalną przegrodę.

W harmonii...

Drzwi składane i harmonijkowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w małych pomieszczeniach. Służą na przykład do zamknięcia wnęk, z którymi mogą stworzyć spiżarnię lub garderobę. Po otwarciu drzwi takie zajmują niewiele miejsca, choć zawężają nieco przejście. Nie wymagają pozostawienia wolnego miejsca na ścianie obok.

Pełny artykuł w PDF: Drzwi wewnętrzne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny