Baterie i zlewozmywaki

Baterie i zlewozmywaki
Nie zastąpi ich zmywarka. Zlewozmywak i bateria to kuchenna oaza, punkt wyjścia niemal wszystkich – nawet tych najprostszych – działań kulinarnych. A ponieważ obyć się bez nich nie sposób, wybierzmy najlepsze: praktyczne, wielofunkcyjne, dekoracyjne…

 

Wyciek kontrolowany

  Baterie i zlewozmywaki
(fot. Hansa)  

Trudno zaprzeczyć, że w kuchni, jeszcze bardziej niż w łazience, liczy się funkcjonalność. Dlatego armatura zlewozmywakowa to wielka rodzina wygodnych w obsłudze baterii jednouchwytowych; wielootworowa armatura z dwoma uchwytami tworzy nieliczną, choć stylową garstkę kuzynów.

Wybierając baterię do zlewozmywaka musimy rozważyć, co jest dla nas ważniejsze. Na szczęście dzisiaj nie musi to być wybór mniejszego zła: baterie regulowane jednym joystickiem miewają bardzo wyrafinowane i dekoracyjne formy, a z drugiej strony – nowoczesne technologie i perfekcyjne wykonawstwo ograniczają do minimum niewygodę obsługi kranu z dwoma „kurkami”.

 

Jednouchwytowa bateria o korpusie osadzonym w obrzeżu zlewozmywaka jest nie tylko najprostsza w obsłudze. Łatwo także utrzymać ją w czystości – im mniej połączeń i miejsc styku obu elementów, tym lepiej. Wśród armatury wielootworowej o dwóch uchwytach najczęściej spotykamy jedno- lub trójotworowe baterie sztorcowe, rzadziej dwuotworowe ścienne. Wybieramy je nie ze względu na funkcjonalność (regulacja siły strumienia i temperatury wody jest w nich dość złożona), ale z uwagi na wyjątkowy wygląd; doskonale pasują do kuchni w aranżacjach rustykalnych, dworskich czy pałacowych.

 

Większość nowoczesnych baterii – zarówno awangardowych, jak i retro – wyposażona jest w perlator, który napowietrza i rozprasza strumień wody, pomaga ograniczyć jej zużycie i ułatwia opłukiwanie naczyń. Szczególnie wygodny jest perlator wyłączany, uruchamiany przyciskiem umieszczonym na trzonie baterii.

Ujęcie wody

Kupując dziś zlewozmywak, wybieramy spośród kilku rozmiarów, kilkudziesięciu kształtów i różnych materiałów. W wielu przypadkach produktowi podstawowemu towarzyszy oferta obejmująca funkcjonalne dodatki: nakładane sitka-ociekacze, kosze, deski do krojenia czy tarki do warzyw. Wartym zainteresowania praktycznym rozwiązaniem jest też spust na odpadki wyprowadzony najczęściej z mniejszej komory zlewozmywaka. Wszystkie te akcesoria sprzyjają wygodzie podczas pracy, a przy tym pomagają efektywniej wykorzystać przestrzeń niedużej kuchni.

 

Pełny artykuł w PDF: Baterie i zlewozmywaki


 

Pozostałe artykuły z tego numeru
Pokój nie tylko komputerowy
Chyba każdy z nas korzysta w domu z komputera i Internetu. I nie tylko służy on nam jako narzędzie pracy, ale przede wszystkim źródło informacji. Warto więc, nawet jeśli zawodowo nie pracujemy w domu, przeznaczyć oddzielne pomieszczenie na kącik komputerowy. Przyda się nie tylko jako miejsce do buszowania po Internecie, ale również jako domowa biblioteczka i czytelnia.
Pokój nie tylko komputerowy
Urządzamy pokój dziecka
Pokój dziecka to jego azyl, wyspa marzeń i schronienie przed czasami przykrym światem przedszkola czy szkoły. Dlatego musi być wesoły i kolorowy oraz pobudzać wyobraźnię dziecka. Jednak ciekawość świata małych domowników i zwariowane zabawy trochę starszych mogą się źle skończyć. Dlatego równie ważne jest, by pokój naszego dziecka był bezpieczny.
Urządzamy pokój dziecka
Technika na salony
Kotły, grzejniki, podgrzewacze wody, klimatyzatory, oczyszczacze powietrza, pralki – kiedyś, ze względu na gabaryty i mało atrakcyjny wygląd były pieczołowicie ukrywane, dziś nowoczesne, kolorowe, designerskie stały się przedmiotami sztuki użytkowej. Projektanci prześcigają się w coraz to nowszych koncepcjach, futurystycznych kształtach i metalicznej kolorystyce rodem z kosmosu.
Technika na salony
Kominki, piece i kozy
Kominek, nawet ten najskromniejszy, na pewno zostanie zauważony. Nie trzeba więc starać się go na siłę pokazać, ponieważ może to prowadzić to zachwiania równowagi w pomieszczeniu. Należy raczej podkreślić jego atuty – ciepło, naturalność, energię.
Kominki, piece i kozy
Sztuka dekoracji stołu
Jedzenie, szczególnie w dobrym towarzystwie, to prawdziwa przyjemność. Ale nie tylko organizowanie przyjęć dla gości warte jest wysiłku i fantazji. Również codzienne posiłki smakują dużo lepiej, jeśli są podane na ładnej stołowej zastawie.
Sztuka dekoracji stołu
Audiowizualne kuszenie
Współczesny rynek sprzętu audiowizualnego jest niezwykle zróżnicowany. Bogactwo wyboru ma przede wszystkim służyć klientom, jednak wprowadza też wśród nich coraz większą dezorientację. Nakłada się na to coraz większe tempo zmian, dyktowane przez konkurencję między producentami, a wspierane przez możliwości techniczne.
Audiowizualne kuszenie
AGD
Gdy w codziennej bieganinie brakuje nam czasu na chwilę dla siebie, coraz więcej zależy od naszych zautomatyzowanych pomocników – domowych sprzętów AGD. Te najnowocześniejsze wyręczają nas nie tylko w prostych pracach; podejmują w naszym imieniu także bardziej skomplikowane wyzwania, a nawet... decyzje! Co to będzie za 20 lat?
AGD
Oświetlenie
Światło w kuchni to wygoda i bezpieczeństwo prac kulinarnych. To także nastrój wnętrza, w którym wielu z nas lubi przebywać, ale i wdzięk eksponowanych mebli czy drobiazgów; wszak współczesne kuchenne aranżacje urodą nie ustępują salonom. Od razu widać, że tak złożonych funkcji nie pogodzi jedna lampa.
Oświetlenie
Pomysł na sypialnię
Wieczorem sypialnia musi dawać nam ukojenie po całym dniu, pozwalać na prawdziwy odpoczynek, usypiać, a rano– obudzić, dać energię i dobrze nastawić do otoczenia.
Pomysł na sypialnię
Szafy i garderoby
Domowa przestrzeń magazynowa niezbędna jest w każdym domu. Aby zapanować nad wszystkimi rzeczami, którymi obrastamy, musimy gdzieś je przechowywać. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest obszerna garderoba. Jak więc ją zorganizować, by każda rzecz miała w niej swoje miejsce, a korzystanie z garderoby było wygodne?
Szafy i garderoby
Meble kuchenne
Kuchnia funkcjonalna czy piękna? Dziś nie mamy tego dylematu. Nowoczesne rozwiązania techniczne ułatwiają nam życie, a są przy tym na tyle uniwersalne, że można je ubrać w dowolną formę. Wszystko zależy od naszych potrzeb i… rachunku bankowego.
Meble kuchenne
Ściany i podłoga
Prestiżowy awans kuchni w ostatnich latach nie podlega dyskusji. Przy okazji rośnie też ranga kuchennych materiałów wykończeniowych. Dziś okładziny ścienne i podłogowe dobieramy kierując się nie tylko ich odpornością na brud i wilgoć, ale także – a raczej przede wszystkim – walorami estetycznymi.
Ściany i podłoga
Dobry projekt kuchni
Nowoczesna kuchnia bywa miejscem celebrowania posiłków, ale jednocześnie powinna oszczędzać nasz cenny czas. W dodatku coraz częściej staje się ważną i widoczną częścią strefy dziennej domu – wtedy oczekujemy od niej, że zintegruje członków rodziny, a także… zachwyci gości.
Dobry projekt kuchni
Oświetlenie
Światło w łazience ma wiele zadań: powinno wyczarowywać nastrój i sprzyjać relaksowi, reżyserować efekty specjalne, wydobywając urodę sprzętów i dodatków, a przy tym – stwarzać komfortowe warunki do zabiegów pielęgnacyjnych. Jak te różne role pogodzić?
Oświetlenie
Sztuka zdobienia okna
Dekoracja okna to nie tylko karnisz i kilka metrów tkaniny, ale również pomysł na zaaranżowanie przestrzeni wokół. Planując wystrój okna trzeba wziąć pod uwagę styl oraz kolorystykę pokoju i do nich dopasować kształt karnisza, rodzaj i sposób upięcia zasłon i firan, kolor modnych ostatnio rolet rzymskich czy drewnianych żaluzji.
Sztuka zdobienia okna
Grzejniki łazienkowe
Choć łazienka w sposób doskonały wykorzystuje zalety ogrzewania podłogowego, tradycyjne grzejniki nadal stoją w niej – lub wiszą – na niezachwianej pozycji. Dlaczego? Bo są uniwersalne: ogrzeją wnętrze, osuszą ręczniki, jeśli trzeba podzielą przestrzeń, a do tego… niebanalnie ją ozdobią.
Grzejniki łazienkowe
Schody, schodki, schodeczki
W nowych domach coraz rzadziej schody umieszcza się w klatce schodowej. Najczęściej stanowią ważny element aranżacyjny wnętrza – salonu bądź holu – a przy tym powinny pozostać wygodne i bezpieczne.
Schody, schodki, schodeczki
Drzwi wewnętrzne
Mimo mody na łączenie pomieszczeń i otwarte przestrzenie, bez nich dom nie byłby domem. Drzwi zewnętrzne odgradzają nasze domowe zacisze od świata, a wewnętrzne pozwalają odpocząć, popracować w ciszy, znaleźć spokój i intymność. I na dodatek mogą być przepiękną ozdobą.
Drzwi wewnętrzne
Meble i dodatki
Jeśli dobieramy meble, półki, uchwyty czy wieszaki, oznacza to, że prace aranżacyjne w naszej łazience dobiegają końca. Ale uważajmy – nic jeszcze nie jest przesądzone. Nierozwaga i nadmierna oszczędność mogą zniweczyć najlepsze założenia projektowe. I odwrotnie – właśnie teraz możemy obdarzyć łazienkowe wnętrze szczególnym charakterem.
Meble i dodatki
Sauny, łaźnie, kabiny ciepła
Garniemy się do ciepła, instynktownie wyczuwając jego zbawienne działanie na nasz organizm. I rzeczywiście, gorące powietrze – suche czy wilgotne – potrafi zdziałać cuda dla kondycji i samopoczucia. Dlatego warto mieć w domu cieplny azyl: saunę, łaźnię lub kabinę podczerwieni.
Sauny, łaźnie, kabiny ciepła
Świet(l)ne nastroje
Światło jest jednym z najważniejszych elementów kształtujących wnętrze. Aby odpowiednio je dobrać, należy podejść do tego zadania z wyobraźnią, ale i z pewną wiedzą dotyczącą zasadwpływu światła na odbiór przestrzeni i koloru.
Świet(l)ne nastroje
Strugi, bicze i bąbelki
Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.
Strugi, bicze i bąbelki
Sanitarna biżuteria
Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.
Sanitarna biżuteria
Ściany i podłogi
Spróbujmy przez chwilę wyobrazić sobie, nasz salon zupełnie pusty. Pozbawmy go mebli, zasłon, dywanów, obrazów i wszelkich dodatków. Następnie, przyglądając się temu „surowemu wnętrzu”  zastanówmy się, czy widok naszych ścian i podłóg zasługuje na uznanie, czy krytykę. Jeżeli test wypadł negatywnie, to znak, że czas na zmiany.
Ściany i podłogi
Wybór wanny i kabiny
Wanna czy kabina natryskowa? Jak widać na sąsiedniej stronie, dziś nawet właściciele niewielkich łazienek mogą wybrnąć z tego dylematu obronną ręką. Jeśli tylko metraż pozwala, nie skazujmy się na monotonię: oba warianty kąpieli dostarczą nam równej, choć zupełnie odmiennej przyjemności.
Wybór wanny i kabiny
Kolor a przestrzeń
Często, myśląc o kolorach w naszych domach, koncentrujemy się jedynie na ścianach. Tymczasem ważna jest umiejętnie stworzona kompozycja kolorystyczna, na którą składają się, oprócz ścian, podłoga, meble i tkaninowe dodatki – zasłony, dywany czy obicia zestawów wypoczynkowych.
Kolor a przestrzeń
Urządzamy pokój dzienny
Coraz bardziej powszechna moda na otwarte przestrzenie powoduje, że nowocześnie zaaranżowany salon to układ przenikających się stref, które wydzielone są wyrafinowanymi metodami aranżacyjnymi: sposobem wykończenia ścian i podłóg, lekkimi przegrodami, meblami i oświetleniem.
Urządzamy pokój dzienny
Umywalki, sedesy, bidety
Ceramiczne trojaczki. Lub tylko bliźnięta: sedes z bidetem, a obok nich nawet nie daleka krewna, ale całkiem obca – umywalka ze stali, kamienia czy szkła. Wszystkie warianty dozwolone. Najważniejsze, by ten zestaw się dogadał i… polubił.
Umywalki, sedesy, bidety
Ściany i podłoga
Tworzą tło, czasem dyskretne, kiedy indziej zdecydowane i wyraziste. Za każdym razem – ważne. Ściany i podłoga naszej łazienki są kanwą aranżacji, która określa klimat i nastrój wnętrza. Na szczęście mamy w czym wybierać…
Ściany i podłoga
Planujemy łazienkę
Minęły czasy wstydliwie ukrywanego „zaplecza sanitarnego”, pełnego spranych ręczników, wieńców papieru toaletowego i suszącej się na kaloryferze bielizny. Dziś łazienka nie ma prawa nas zawstydzać; ma być strefą pielęgnacji i relaksu – komfortową, ergonomiczną i niezawodną. I jeszcze przyczynek dla ambitnych: może być projekcją naszych wyobrażeń o pięknie.
Planujemy łazienkę
Planujemy łazienkę
Minęły czasy wstydliwie ukrywanego „zaplecza sanitarnego”, pełnego spranych ręczników, wieńców papieru toaletowego i suszącej się na kaloryferze bielizny. Dziś łazienka nie ma prawa nas zawstydzać; ma być strefą pielęgnacji i relaksu – komfortową, ergonomiczną i niezawodną. I jeszcze przyczynek dla ambitnych: może być projekcją naszych wyobrażeń o pięknie.
Planujemy łazienkę
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz