Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Baterie i zlewozmywaki
Nie zastąpi ich zmywarka. Zlewozmywak i bateria to kuchenna oaza, punkt wyjścia niemal wszystkich – nawet tych najprostszych – działań kulinarnych. A ponieważ obyć się bez nich nie sposób, wybierzmy najlepsze: praktyczne, wielofunkcyjne, dekoracyjne…

 

Wyciek kontrolowany

 Baterie i zlewozmywaki
(fot. Hansa)  

Trudno zaprzeczyć, że w kuchni, jeszcze bardziej niż w łazience, liczy się funkcjonalność. Dlatego armatura zlewozmywakowa to wielka rodzina wygodnych w obsłudze baterii jednouchwytowych; wielootworowa armatura z dwoma uchwytami tworzy nieliczną, choć stylową garstkę kuzynów.

Wybierając baterię do zlewozmywaka musimy rozważyć, co jest dla nas ważniejsze. Na szczęście dzisiaj nie musi to być wybór mniejszego zła: baterie regulowane jednym joystickiem miewają bardzo wyrafinowane i dekoracyjne formy, a z drugiej strony – nowoczesne technologie i perfekcyjne wykonawstwo ograniczają do minimum niewygodę obsługi kranu z dwoma „kurkami”.

 

Jednouchwytowa bateria o korpusie osadzonym w obrzeżu zlewozmywaka jest nie tylko najprostsza w obsłudze. Łatwo także utrzymać ją w czystości – im mniej połączeń i miejsc styku obu elementów, tym lepiej. Wśród armatury wielootworowej o dwóch uchwytach najczęściej spotykamy jedno- lub trójotworowe baterie sztorcowe, rzadziej dwuotworowe ścienne. Wybieramy je nie ze względu na funkcjonalność (regulacja siły strumienia i temperatury wody jest w nich dość złożona), ale z uwagi na wyjątkowy wygląd; doskonale pasują do kuchni w aranżacjach rustykalnych, dworskich czy pałacowych.

 

Większość nowoczesnych baterii – zarówno awangardowych, jak i retro – wyposażona jest w perlator, który napowietrza i rozprasza strumień wody, pomaga ograniczyć jej zużycie i ułatwia opłukiwanie naczyń. Szczególnie wygodny jest perlator wyłączany, uruchamiany przyciskiem umieszczonym na trzonie baterii.

Ujęcie wody

Kupując dziś zlewozmywak, wybieramy spośród kilku rozmiarów, kilkudziesięciu kształtów i różnych materiałów. W wielu przypadkach produktowi podstawowemu towarzyszy oferta obejmująca funkcjonalne dodatki: nakładane sitka-ociekacze, kosze, deski do krojenia czy tarki do warzyw. Wartym zainteresowania praktycznym rozwiązaniem jest też spust na odpadki wyprowadzony najczęściej z mniejszej komory zlewozmywaka. Wszystkie te akcesoria sprzyjają wygodzie podczas pracy, a przy tym pomagają efektywniej wykorzystać przestrzeń niedużej kuchni.

 

Pełny artykuł w PDF: Baterie i zlewozmywaki


 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny