Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Sztuka zdobienia okna
Dekoracja okna to nie tylko karnisz i kilka metrów tkaniny, ale również pomysł na zaaranżowanie przestrzeni wokół. Planując wystrój okna trzeba wziąć pod uwagę styl oraz kolorystykę pokoju i do nich dopasować kształt karnisza, rodzaj i sposób upięcia zasłon i firan, kolor modnych ostatnio rolet rzymskich czy drewnianych żaluzji.

(fot. Galeria Okno)

Okno to bardzo szczególny fragment naszej domowej przestrzeni – jedyny w swoim rodzaju zmienny, żywy obraz. Nasz wzrok bardzo często biegnie właśnie tam. Obserwujemy niebo, zmieniającą się pogodę, pory roku, wypatrujemy bliskich. Opłaca się więc poświęcić nieco czasu na piękną i oryginalną aranżację okiennej przestrzeni.

W tej dziedzinie, jak w każdej, również obowiązuje moda. Do niedawna najpoprawniejsze były firany i zasłony, które przede wszystkim miały za zadanie zasłonienie przed wzrokiem ciekawskich i zapewnienie domownikom intymności. Obecnie coraz więcej zwolenników zyskują różnego typu rolety. Choć nie ubywa też tradycjonalistów ceniących sobie klasyczny styl i dekoracyjnie upięte w oknie wzorzyste firany.

W zależności od tego, czym ozdobimy okno, możemy pokój rozświetlić lub sprawić, że stanie się bardziej kameralny i przytulny. Dzięki odpowiedniej długości zasłon i temu, w jaki sposób je zawiesimy, możemy również zmienić kształt okna, ukryć jego wady, optycznie je powiększyć lub pomniejszyć oraz poprawić proporcje całego wnętrza.

Zasłonowe trendy

W aranżacji wnętrz najważniejszy jest pomysł i poczucie smaku. Nakłady finansowe nie mają decydującego znaczenia. Przy tworzeniu oprawy okna wystarczy czasami efektowne upięcie kolorowej tkaniny lub połączenie kilku w podobnej tonacji. Proste tiule, szyfony czy muśliny zarzucone na karnisz i miękko spływające na podłogę, będą modną dekoracją, którą przy odrobinie inwencji można dowolnie zmieniać.

Tradycyjne wieszanie firan i zasłon polega na zaczepieniu tkaniny w równych odstępach żabkami, które przesuwają się po szynie lub karniszu. Jeszcze do niedawna mało ciekawe żabki doczekały się atrakcyjnych kształtów, dzięki czemu same stają się ozdobą tkaniny. Równie popularne są taśmy marszczące przyszywane do górnego brzegu zasłony.


(fot. Finezja Studio)

Po wyciągnięciu sznurków taśma sama ozdobnie ją zmarszczy. Innym sposobem jest przyszycie do zasłon szelek lub wtopienie w górny brzeg materiału metalowych kółek.

Sposób zawieszania tkanin to jeszcze nie wszystko, najważniejsze jest dobranie koloru, faktury i grubości materiału do kolorystyki i stylu całego wnętrza. Do nowoczesnych wnętrz idealne będą proste, tekstylne rolety, drewniane żaluzje czy rolety rzymskie. W salonie urządzonym w klasycznym stylu dobrze będą wyglądały bogato zdobione gipiurowe firany.

Decydując się na kolorystykę okiennych dekoracji warto dobierać ją również do pory roku. Latem odpowiednie będą kolory ciepłe, będące odpowiednim tłem dla słońca, np. żółcie, soczyste zielenie, ciepłe pomarańcze i blade czerwienie.

Jeśli zależy nam na ograniczeniu ilości wpadających do wnętrz promieni słonecznych powinnyśmy wybrać zasłony i rolety uszyte z grubych, nieprzepuszczających światła materiałów. Dzięki temu w długie upalne dni pokój nie będzie się zbyt szybko nagrzewał. Jesienią możemy wymienić zasłony na np. lżejsze, w jasnych, pastelowych kolorach.

Karnisze i linki

Karnisze są ważnym elementem dekoracji okna. Mogą być kute z żelaza (czarne, srebrne, złote lub miedziane), toczone z różnokolorowego drewna, zakończone ozdobnymi końcówkami w kształcie grota, liścia, muszli, pastorału, szklanej lub wiklinowej kuli. Różnorodność elementów jest bardzo duża, można więc do każdego pokoju dobrać inny.

Firany i zasłony można upiąć również na stalowej lince, ale takie rozwiązanie nadaje się raczej do lekkich, zwiewnych tkanin. Pod wpływem ciężaru grubych tkanin linka może się wyginać.

Pełny artykuł w PDF: Sztuka zdobienia okna

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny