Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Strugi, bicze i bąbelki
Mogą być proste lub ekstrawaganckie, minimalistyczne albo ozdobne, obłe ale też graficznie kanciaste… A jakie być powinny? Dopasowane do wystroju wnętrza, oszczędne, wygodne w użyciu, niezawodne i piękne. Czy to nie zbyt wiele? Na szczęście dziś już nie.
Strugi, bicze i bąbelki 
 (fot. Technic Industry, Victory Spa)

Hydroterapia, jako jeden z elementów idei wellness, trafia pod strzechy. Wszechstronny masaż wodny, podobnie jak seans w saunie czy łaźni parowej, od kilku lat systematycznie podbija serca Polaków. Sprzyja temu moda na zdrowy tryb życia i narastająca w nas świadomość, jak bardzo nasze dobre samopoczucie, efektywność działania i sukcesy związane są z codzienną dawką relaksu i odprężenia. Pokusą dla wielu jest także to, że hydroterapia – w odróżnieniu od biegania czy mozolnych ćwiczeń – nie wymaga wysiłku. Trzeba jedynie wygospodarować trochę czasu.

 

Do tego obok drogich wieloosobowych wanien z systemem hydromasażu pojawiły się ich mniejsze siostry, nieduże, ergonomiczne, a równie komfortowe. I jeszcze wyposażone w dysze panele prysznicowe – tak naprawdę to one wywołały utylitarną rewolucję; wielofunkcyjny panel można przecież zainstalować w każdej bez wyjątku, nawet najciaśniejszej łazience.

W poziomie

Ponieważ wyposażenie wanny w system hydromasażu wymaga montażu w jej dnie i ściankach kilkunastu lub kilkudziesięciu dysz, królują tu niepodzielnie niecki z akrylu – tworzywa bardzo łatwego w obróbce. Konieczność zainstalowania pompy i przewodów doprowadzających wymaga z kolei montażu obudowy. Obmurowanie wanny bloczkami czy osłonięcie giętą płytą na stelażu jest znacznie mniej praktyczne – trzeba pozostawić stosunkowo duże otwory rewizyjne, które umożliwią kontrolę, konserwację i, w razie czego, naprawę systemu.

 

Akryl, podobnie jak kilka innych opatentowanych przez producentów tworzyw sztucznych, ma jeszcze jedną zaletę: łatwo z niego ukształtować ergonomiczną formę, sytuującą ciało w najdogodniejszej pozycji, a także uformować siedziska czy półeczki. Taka wanna „skrojona na miarę” to prawdziwy przybytek luksusu.

 

Kupując wannę z hydromasażem, zwróćmy uwagę na liczbę dysz, możliwość ukierunkowania strumieni i zamykania określonych sekcji wylotów. Systemy najbardziej uniwersalne pozwalają reżyserować seans masażu, koncentrując zabieg na wybranych strefach ciała. Ponieważ w instalacjach hydromasażowych woda z reguły krąży w układzie zamkniętym, warto wybrać wannę z grzałką zapewniającą stałą temperaturę kąpieli. W standardzie dostaniemy zwykle wszystko, co niezbędne do uruchomienia systemu, czyli wannę z dyszami, pompę, przewody wodne oraz sterownik mechaniczny lub pneumatyczny.

 

Czasem także stelaż podwannowy, rzadziej – obudowę. Za sterowanie elektroniczne, umożliwiające programowanie trybu i sekwencji masażu, temperatury wody oraz czasu i natężenia zabiegu, z reguły trzeba dodatkowo zapłacić. Podobnie jak za wewnętrzne lampki halogenowe (można do nich dokupić filtry koloryzujące przydatne w chromoterapii), dozownik olejków aromatycznych, zagłówki, uchwyty czy relingi na ręczniki, mocowane do zewnętrznej krawędzi wanny.

 

Wielką wygodą jest automatyka samoczyszcząca – najlepiej z systemem osuszania przewodów i dysz oraz ozonowania powietrza. W przeciwnym razie będziemy musieli dbać o czystość sami, po każdej kąpieli dodając do wody cyrkulującej w instalacji specjalny preparat dezynfekujący – czystość jest warunkiem sprawności i długowieczności systemu, a także… dobrej łazienkowej atmosfery, pozbawionej przykrego zapachu.

 

Pełny artykuł w PDF: Strugi, bicze i bąbelki


 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny