Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Ściany i podłogi
Spróbujmy przez chwilę wyobrazić sobie, nasz salon zupełnie pusty. Pozbawmy go mebli, zasłon, dywanów, obrazów i wszelkich dodatków. Następnie, przyglądając się temu „surowemu wnętrzu”  zastanówmy się, czy widok naszych ścian i podłóg zasługuje na uznanie, czy krytykę. Jeżeli test wypadł negatywnie, to znak, że czas na zmiany.

w2008_154_200
(fot. Ludwik Styl)
Ściany i podłogi to powierzchnie wyznaczające granice naszych „prywatnych przestrzeni”. Warto zadbać o nie szczególnie. Kluczem do sukcesu jest traktowanie dwóch podstawowych cech tych płaszczyzn – użytkowości i dekoracyjności – całościowo. 

Wzdłuż... ściany

Powierzchnie ścian można wykorzystać na wiele sposobów. Trzeba pamiętać, że są one tłem dla pozostałych elementów w pomieszczeniu i powinny z nimi idealnie współgrać. Bardzo dużo zależy od tego, w jaki sposób chcemy urządzić pokój.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na meble w dawnym stylu, to ściany także powinny mieć podobny charakter – można wykorzystać tu chociażby tapety imitujące tkaniny. Gdy zaś lubimy nowoczesny design warto zastanowić się np. nad cieszącymi się dużą popularnością, bardzo oryginalnymi fototapetami.

 Drobne podziały

Ścianki działowe przede wszystkim „dzielą” przestrzeń. Nie chodzi tu jednak o całkowite rozgraniczanie pomieszczeń (tę funkcję spełniają przecież ściany wewnętrzne), ale o wydzielenie fragmentów wnętrza.

w2008_2_154_200

Ścianki te mogą pełnić także dodatkowe zadania m.in. ciekawie doświetlać pokoje, które trzeba oddzielić ścianą, a które nie mają bezpośredniego dostępu do światła dziennego (ścianka z pustaków szklanych), zdobić swoją formą (ścianki ażurowe), czy w końcu służyć przy specjalnych okazjach (ścianki ruchome umożliwiające szybki podział i łączenie pomieszczeń według potrzeb).

Ścianki znajdują zastosowanie głównie na niewielkich przestrzeniach – tam gdzie jedna powierzchnia spełnia wiele funkcji, a zupełny podział – przegroda o wysokości całej kondygnacji nie jest wskazany.

Sztuka  ścienna

Ściany w naszych domach to powierzchnia, która pod wpływem przemyślanych i ciekawych pomysłów może nabrać znamion „prawdziwego dzieła”. Takie efekty coraz łatwiej osiągnąć. Firmy produkujące farby, tapety czy półki – czyli wszystko to, czym dekorujemy ściany mają dla nas wciąż nowe propozycje i rozwiązania. Wiele sklepów branżowych dysponuje specjalistycznymi studiami aranżacyjnymi, w których przy pomocy programów komputerowych, zdjęcia naszego wnętrza oraz porad projektantów wnętrz, możemy idealnie dopasować kolory farb do naszych pokojów.

Także producenci tapet wychodzą naprzeciw nowym potrzebom, tworząc niebanalne odważne i modne „papierowe dzieła”. Metod na wydobycie piękna ścian jest naprawdę wiele. Oprócz różnobarwnych farb, ozdobnych tynków i zachwycających tapet, na uwagę zasługują dekoracyjne kinkiety, punktowe reflektory zawieszone w ciekawych miejscach oraz ścienne wnęki z szufladami lub półkami.

Te ostatnie korzystnie przełamują monotonię gładkiej płaszczyzny. Pięknie prezentuje się, np. ściana w mocnym kolorze rozświetlona ciepłym blaskiem świecy lub kominek na tle surowej cegły, ale także klasyczna biała ściana z pięknym obrazem w grubej drewnianej lub pozłacanej ramie ma swój urok. Wszystkie wymienione elementy odpowiednio wykorzystane są gwarantem powodzenia. To, na co się zdecydujemy jest kwestią potrzeb i upodobań – ważne, aby ostateczny efekt był spójny i zgodny z naszym poczuciem piękna.

 


Pełny artykuł w PDF: Ściany i podłogi

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny