Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Grzejniki łazienkowe
Choć łazienka w sposób doskonały wykorzystuje zalety ogrzewania podłogowego, tradycyjne grzejniki nadal stoją w niej – lub wiszą – na niezachwianej pozycji. Dlaczego? Bo są uniwersalne: ogrzeją wnętrze, osuszą ręczniki, jeśli trzeba podzielą przestrzeń, a do tego… niebanalnie ją ozdobią.

 

Grzejniki łazienkowe 
 (fot. Vasco)

Komu kilkanaście lat temu przyszłoby do głowy chwalić się kaloryferem? Energię właścicieli i użytkowników pochłaniało raczej projektowanie estetycznych osłon, które owe „cuda” ukryją. I wówczas zadebiutowały pierwsze grzejniki dekoracyjne, a areną tego debiutu była właśnie łazienka.

 

Grzejniki łazienkowe przeszły prawdziwą ewolucję. Ich formy i kolory każą umieszczać je w najbardziej eksponowanych miejscach. W przypadku grzejnika zasilanego prądem lub wodnego z grzałką elektryczną musimy przestrzegać jednak minimalnej odległości od ujęć wody – 60 cm. Drabinkę wodną możemy ustawić tam, gdzie naprawdę będzie potrzebna: w pobliżu wanny lub natrysku, pomiędzy elementami wyposażenia, które chcemy symbolicznie od siebie oddzielić, a nawet… pośrodku łazienki. To nie żarty – uroda nowoczesnych grzejników uzasadnia najbardziej ekstrawaganckie pomysły.

Skąd to ciepło?

źródłem zasilania łazienkowego grzejnika wodnego może być każde urządzenie zasilające domowy system c.o.: kocioł gazowy czy olejowy, piec na paliwo stałe lub pompa ciepła. Taki grzejnik, odpowiednio dobrany, będzie miał moc wystarczającą do ogrzania całego pomieszczenia. Można też wybrać grzejnik elektryczny, łatwy w montażu (wystarczy zainstalować go w pobliżu gniazdka) i o niskiej bezwładności cieplnej (równie szybko nagrzewa się, jak stygnie).

 

Jego zdolności grzewcze będą jednak ograniczone: mniejsza moc wymaga zastosowania innego źródła ogrzewania – najlepiej systemu podłogowego. Idealnym rozwiązaniem jest drabinka wodna wyposażona w grzałkę elektryczną (można ją kupić w komplecie lub domontować, ale – uwaga – nie do każdego grzejnika). Grzałka uprzyjemni nam korzystanie z łazienki w chłodny dzień poza sezonem grzewczym, a także pozwoli szybko osuszyć ręczniki.

 

Pełny artykuł w PDF: Grzejniki łazienkowe


 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny