Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Szafy i garderoby
Domowa przestrzeń magazynowa niezbędna jest w każdym domu. Aby zapanować nad wszystkimi rzeczami, którymi obrastamy, musimy gdzieś je przechowywać. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest obszerna garderoba. Jak więc ją zorganizować, by każda rzecz miała w niej swoje miejsce, a korzystanie z garderoby było wygodne?

(fot. Komandor)

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie garderoby tuż obok sypialni każdego z członków rodziny. Dodatkowo przyda się też duża szafa lub garderoba dostępna dla wszystkich domowników.

Jeżeli z garderoby będą korzystać jedna lub dwie osoby, wystarczy, by miała ok. 6 m2, jeśli domowników jest więcej – potrzebne będzie ok. 10 m2. W zależności od rozmiarów pomieszczenia garderoba może mieć kształt prostokątny, kwadratowy, litery „U” lub „L”. Garderobę można też zorganizować we wnętrzu trudnym do zagospodarowania w inny sposób, np. na poddaszu ze skosami lub pod schodami.

Jak wyposażyć?

Na funkcjonalność garderoby wpływa nie tylko jej umiejscowienie, ale przede wszystkim dobrze zaplanowane wyposażenie: liczba półek, szuflad, koszy i drążków (moduły i konfiguracje półek), odległości pomiędzy nimi, oraz wysokości na jakich są umieszczone.

Dobrze zorganizowana garderoba pozwoli wykorzystać powierzchnię od podłogi do sufitu oraz zabudować każdy, nawet najbardziej niedostępny kąt. Planując układ półek i wieszaków należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby domowników oraz to, jakie przedmioty będziemy na nich przechowywać. Jedni z nas potrzebują więcej pojemnych półek, szuflad i drążków, inni wolą kosze i wieszaki.  

jak wykończyć?

Drzwi do garderoby mogą być składane, otwierane tradycyjnie lub najbardziej praktyczne – przesuwane (nie zabierają miejsca przy otwieraniu). Można wybrać różne rodzaje wypełnienia: płyty laminowane (drewnopodobne lub kolorowe), rattanowe lub bambusowe, szyby mleczne, barwione lub przezroczyste, poliwęglan lub lustra. Należy pamiętać o zamontowaniu szczotek przeciwkurzowych, które zapewnią szczelność drzwi oraz będą pełnić funkcję odbojów.

Ściany garderoby najczęściej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi, tapetuje lub maluje zmywalną farbą. Dzięki temu dadzą się, od czasu do czasu, przetrzeć wilgotną szmatką.

Podłoga powinna być łatwa do odkurzenia i umycia na mokro. Praktycznym wykończeniem jest wykładzina elastyczna lub płytki ceramiczne.

Dobrze, gdy w garderobie jest okno, przez które wpada naturalne światło. Montujemy w nim żaluzje lub rolety, by zabezpieczyć ubrania przed wypłowieniem i siatkę przeciw owadom. Jako sztuczne oświetlenie dobrze sprawdzają się lampki halogenowe montowane w gzymsach oraz obrotowe reflektorki umieszczone w suficie i skierowane strumieniem światła do wnętrza szafy. Można stosować także świetlówki, które nie nagrzewają się tak silnie jak halogeny.

Pełny artykuł w PDF: Szafy i garderoby

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny