Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Wnętrza 2008
Sauny, łaźnie, kabiny ciepła
Garniemy się do ciepła, instynktownie wyczuwając jego zbawienne działanie na nasz organizm. I rzeczywiście, gorące powietrze – suche czy wilgotne – potrafi zdziałać cuda dla kondycji i samopoczucia. Dlatego warto mieć w domu cieplny azyl: saunę, łaźnię lub kabinę podczerwieni.
Sauny, łaźnie, kabiny ciepła 
 (fot. Tylö)

W niewielkiej dziesięciomilionowej Finlandii są dwa miliony saun domowych. Uroki łaźni parowych doceniali już starożytni: Grecy, Rzymianie czy przodkowie dzisiejszych Turków. Czemu my Polacy – nowoczesny naród europejski – mielibyśmy z tych dobrodziejstw nie korzystać? Dziś koszty nie są przeszkodą; małą saunę lub kabinę nagrzewania promieniami podczerwonymi (tzw. Infrared) można mieć już za 5-6 tys. zł.

 

W porównaniu do wydatków na budowę domu to niezbyt wiele. Droższe są kabiny masażowo- -parowe, czyli wykonane w lekkich konstrukcjach wielofunkcyjne łaźnie parowe; tu ceny zaczynają się od ok. 10 000 zł i… szybko rosną. „Parówkę” można sobie jednak zafundować znacznie taniej: wystarczy zaadaptować do tego celu zwykłą szklaną kabinę natryskową, instalując generator pary i podłączenie do przewodu wentylacyjnego, a na kabinie – szczelną kopułę. Pytanie: po co to wszystko?

Ciepłe korzyści

Poddawanie ciała regularnym ciepłym kąpielom – suchym, parowym czy w promieniach IR, wpływa korzystnie na zdrowie, kondycję, a także na naszą psychikę. Jak twierdzą eksperci, Finowie, wraz z siódmymi potami spływa z nas wszystko, co złe: napięcie, stres i szereg fizycznych dolegliwości.

 

Przebywanie przez pewien czas w wysokiej temperaturze zwiększa częstotliwość akcji serca i podnosi ciśnienie krwi, dzięki czemu nasz metabolizm przyspiesza.

 

To doskonały trening dla układu sercowo-naczyniowego. Prym wiodą tu suche kabiny ciepła Infrared. Charakterystyka promieniowania podczerwonego (przypominającego światło słoneczne, choć bez promieni UV) sprawia, że straty energetyczne są minimalne; niemal 100% wyemitowanego przez lampy ciepła pochłania nasza skóra, a tkanka mięśniowa nagrzewana jest głęboko, co pobudza serce do szczególnie wytężonej pracy. Korzystanie z kabiny IR przynosi ulgę w dolegliwościach mięśniowych i reumatycznych, przyspiesza regenerację po kontuzjach, poprawia ukrwienie skóry i pomaga zwalczyć cellulitis. Działanie jasnego światła jest nieocenione jesienią, gdy dopada nas listopadowa depresja.

 

Ciepło, a nawet gorąco sprzyja wewnętrznemu oczyszczeniu. Tu najskuteczniejsza jest tzw. fińska sauna sucha, której właściwa jest bardzo wysoka temperatura (nawet do 110°C) przy minimalnej wilgotności powietrza (10-20%). W takiej atmosferze woda z naszego organizmu odparowuje najszybciej, skutecznie oczyszczając go z toksyn. Jest to jednak przyjemność zarezerwowana dla koneserów: w upale sięgającym 100°C wytrzymają nieliczni, i to niedługo. Kąpieli nie powinno się zażywać częściej niż raz w tygodniu, a po 10-15 minutach nagrzewania trzeba schłodzić ciało wodą (nie lodowatą) i odpocząć co najmniej 20 minut, popijając sok lub wodę. W kabinie Infrared, gdzie panuje miłe 35-55°C, można przebywać znacznie dłużej.

 

Pełny artykuł w PDF: Sauny, łaźnie, kabiny ciepła

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny