Jaki rodzaj drzwi przesuwnych sprawdzi się do małej spiżarni?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jaki rodzaj drzwi przesuwnych sprawdzi się do małej spiżarni?

Jestem w trakcie kończenia projektu mojego pierwszego domu. Zastanawiam się nad rodzajem drzwi do spiżarni, do której będzie się wchodzić z kuchni. Żonie podobają się drzwi przesuwne wykonane z jednego kawałka "starego" drewna, poruszające się po szynie zawieszonej do ściany (podpatrzyła takie rozwiązanie na kanałach wnętrzarskich). Wygląda to bardzo efektownie, ale nie wiem czy w kuchni (tłuszcz, para wodna) to się sprawdzi. Ja jestem za skrzydłem chowanym w ścianie. Która opcja najlepiej sprawdzi się w dość małej spiżarni?

aktualizacja: 2019-09-24 08:21:49

Odpowiedź eksperta: Drzwi przesuwne stylizowane na stare są obecnie bardzo modne, stosowane głównie we wnętrzach w stylu loftowym. Ich dekoracją są bowiem nie tylko słoje widoczne na drewnie, ale też okucia i szyny - najczęściej w kolorze czarnym. Na ogół takie przepierzenia montuje się w garderobie, sypialni lub w łazience. W spiżarni również się sprawdzą, pod warunkiem, że będą wykonane z drewna zabezpieczonego przed osadzaniem się brudu, będą pasowały do zabudowy kuchennej i charakteru całego wnętrza.

Młody stłucze okno czy nie stłucze? 😎
0:30

Drzwi przesuwne poruszające się po ścianie

Przegrody tego typu dobrze komponują się z czarnymi okuciami szafek w stylu retro, baterią i karniszem oraz sprzętem AGD również w tym kolorze. Takie drzwi można zamontować samodzielnie. Kupuje się je jako kompletny zestaw, który zawiera prowadnicę o długości 2 m, dwie rolki wraz z mocowaniami, stopery i inne niezbędne elementy. Oddzielnie trzeba dobrać skrzydło. Takie drzwi są nie tylko praktyczne, ale stanowią oryginalną ozdobę wnętrza.

Różne rodzaje okuć drzwi przesuwnych
Różne rodzaje okuć drzwi przesuwnych. (fot. 4IQ Group)

Drzwi przesuwne chowane w ścianie

Dla odmiany drzwi przesuwne chowane w ścianie po otwarciu są niewidoczne i nie zabierają miejsca na ścianie, w której się poruszają, wzdłuż niej można więc zaplanować szafki lub zabudowę AGD. Są zatem nieco bardziej praktyczne, szczególnie w małych pomieszczeniach. Do niewielkiej kuchni to rozwiązanie może lepiej pasować. Takie drzwi mogą być wykonane z dowolnego materiału. W wersji dwuskrzydłowej sprawdzą się również w salonie albo korytarzu. Można zamówić je w takim samym wykończeniu jak skrzydła tradycyjne, przewidziane do pozostałych wnętrz w domu. Montaż takich drzwi można przeprowadzić samodzielnie lub zlecić to fachowcom polecanym przez ich producenta.

Oba rodzaje drzwi przesuwnych mogą być stosowane na każdym etapie budowy, rozbudowy bądź remontu domu.

Przy skrzydle chowanym w ścianie najwygodniej skorzystać z gotowej kasety. Można ją osadzić już podczas murowania przegrody lub dostawić do już istniejącej ściany, jeżeli wyburzenie jej jest niemożliwe.

Producenci oferują kasety w dwóch wariantach - z ościeżnicą i opaskami maskującymi albo bez ościeżnicy. Systemy ościeżnicowe pasują do klasycznych wnętrz, bezościeżnicowe - do nowoczesnych. Oba rodzaje wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi lub tynkiem.

Kaseta drzwi chowanych w ścianie przeznaczona do wykończenia płytami gipsowo-kartonowymi
Kaseta drzwi chowanych w ścianie przeznaczona do otynkowania
Kaseta drzwi chowanych w ścianie przeznaczona do wykończenia płytami gipsowo-kartonowymi (fot. po lewej) oraz model do otynkowania (fot. po prawej). (fot. Eclisse)
Drzwi przesuwne chowające się w kasecie
Drzwi przesuwne chowające się w gotowej kasecie
Drzwi przesuwne chowające się w kasecie w największym stopniu oszczędzają przestrzeń - nie zajmują miejsca na ścianie, w której są zamontowane. (fot. Eclisse)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Budowa kaset do drzwi przesuwnych pod tynk i płyty g-k

Kasety przeznaczone pod tynk mają blachę zabezpieczającą przed jego wpadaniem do środka oraz siatkę (o oczku 50 x 25 mm bez elementów spawanych), na której utrzymuje się on na całej jej powierzchni. Wykonane są z wzmocnionych słupków pionowych, połączonych z 12 poziomymi poprzeczkami z ocynkowanej blachy 7/10 mm, w kształcie odwróconego trapezu. Rama do drzwi o szerokości 80 cm waży ponad 40 kg.

Modele przewidziane pod płyty g-k mają otwartą strukturę żeberkową (podobną do szkieletu ścianki z płyt g-k), do której dokręca się płyty. Zakupione elementy kasety (sprzedawane są w paczce) składa się w sztywną ramę o grubości - w zależności od grubości skrzydła lub grubości ścianki, którą chcemy zbudować - od 100 do 125 mm. Wzmocnione słupki pionowe (z blachy 12/10 mm ze specjalnymi wygięciami, aby poprawić stabilność i zwiększyć odporność na naciski boczne) połączone z poziomymi poprzeczkami (z ocynkowanej blachy) tworzą sztywną ramę.

Skrzydła chowane w ścianę mogą być stosowane zarówno w wąskich otworach, np. 70 cm, jak i w bardzo szerokich - 4,7 m oraz w półokrągłych. System do drzwi chowanych w ścianę składa się z metalowej ramy, aluminiowej prowadnicy z wózkami jezdnymi montowanymi w górnej części ramy, stabilizatora dolnego (prowadnika) mocowanego do podłoża, który staje się niewidoczny po osadzeniu skrzydła, a także ograniczników (hamulców), które chwytają drzwi w momencie zamykania lub otwierania.

Jeżeli zależy nam na wygłuszeniu pomieszczenia (np. sypialni), możemy zdecydować się na skrzydła grubsze, gwarantujące wysoką izolacyjność akustyczną. Wykonane są z płyt MDF i wykończone fornirem naturalnym albo malowane na dowolny kolor. Wyposażone są w elementy uszczelniające przejście - listwę dociskową górną, opadający próg, adaptery i magnesy, mocowane na przedniej krawędzi drzwi oraz na słupku dobojowym ościeżnicy.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: 4IQ Group

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Dawid

26 Wrz 2019, 07:37

Fajnym rozwiązaniem są również drzwi łamane :)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny