Rolety zewnętrzne są jedną z najlepszych inwestycji w domu!

Rolety zewnętrzne są jedną z najlepszych inwestycji w domu!

O osłonach na okna pionowe myślałam już podczas projektowania budynku. Miały być wielofunkcyjne, trwałe, ich obsługa łatwa - mówi Ola, Czytelniczka Budujemy Dom, która zewnętrzne rolety na oknach fasadowych użytkuje od 2000 r.

Rolety zewnętrzne:

  • Podtynkowe.
  • Pancerz z aluminiowych profili szerokości 40 mm, ocieplonych pianką PU. Prowadnice z PVC, szerokości 7 cm. Skrzynka z PVC, wysokości 20 cm. Klapa rewizyjna od strony pomieszczeń.
  • Sterowanie - przy rolecie tarasowej elektryczne, z przyciskiem na ścianie; przy reszcie manualne, przy pomocy zwijaczy uchylnych z taśmą.
  • Lokalizacja - na parterze.

Montaż: Rolety i okna założyła jedna firma.

Decyzja: O osłonach na okna pionowe myślałam już podczas projektowania budynku. Miały być wielofunkcyjne, trwałe, ich obsługa łatwa. Wybrałam rolety zewnętrzne i jest to jedna z najlepszych inwestycji w tym domu! Służą od 20 lat, znakomicie chronią przed słońcem, gorącem, mrozem, wiatrem, deszczem, hałasem, ponadto skutecznie odstraszają włamywaczy.

Podtynkowy model rolet załatwił sprawę estetyki, gdyż skrzynki z pancerzem zostały ukryte pod tynkiem. Na parterze zaplanowałam aż 14 okien, dlatego zdecydowałam się zmniejszyć koszty inwestycyjne poprzez wyposażenie tych osłon w obsługę ręczną, a nie elektryczną. Automatykę ma tylko ta na oknie tarasowym.

Aluminiowe pancerze rolet zewnętrznych
Aluminiowe pancerze trzeba po zimie umyć.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

Rzeczywiście, rolety zewnętrzne są wszechstronne i niezawodne. Podczas upałów operuję nimi w celu ograniczenia nagrzewania się szyb od słońca. Nawet po ustawieniu lameli w pozycji rozszczelnionej, w pomieszczeniach jest chłodno, jednocześnie dostatecznie widno, bez zapalania lamp. To wyposażenie umożliwia ochronę wnętrza domu przed jaskrawym światłem słonecznym i chętnie z tego korzystam w upały i przy oglądaniu telewizji.

W zimie zaciągam pancerze z nadejściem zmroku, a w rzadko użytkowanych pomieszczeniach - jak pokój gościnny, garderoba, pralnia - nawet na stałe, co daje oszczędności w kosztach ogrzewania. W sezonie grzewczym nazbiera się oszczędności do 300 zł.

Cenię również to, że zapewniają poczucie bezpieczeństwa - sforsowanie ich spowoduje hałas i wzbudzi kontaktrony. Zwiększają wrażenie prywatności, w wielu oknach nie zawiesiłam firan. Rolety są niezastąpione w trakcie wichury i burzy, bo chronią przeszklenie przed zacinającymi opadami. Nie widać przez nie błyskawic i nie słychać dźwięków, wytłumiają huk piorunów i fajerwerków, więc pies jest spokojny.

Nie narzekam na sterowanie ręczne. We znaki daje się jednak wysłużony osprzęt, czyli pękające zwijarki z PVC i rozciągnięte taśmy. Wymienia je sukcesywnie mąż, nie jest to trudne - ale nie lubi tej pracy, bo zabiera mu sporo czasu. Żałuję, że elektryk nie przygotował kabli do sterowania elektrycznego rolet - moglibyśmy sukcesywnie przechodzić na ten typ obsługi.

Koszty zakupu i montażu rolet zewnętrznych:

  • rolety z montażem 12 000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz