Podtynkowe rolety zewnętrzne w domu seniorów

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Podtynkowe rolety zewnętrzne w domu seniorów

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy postanowiliśmy z żoną zamontować rolety na wszystkich oknach. Zależało nam na dodatkowej termoizolacji okien przed zimowym chłodem oraz przed słońcem i gorącem - mówią Irena i Tomasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy podtynkowe rolety użytkują od 2010 r.

Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 158 m2.

Rolety zewnętrzne:

 • Podtynkowe, na wszystkich oknach pionowych.
 • Pancerz z aluminiowych 40 mm lameli, ocieplonych pianką PU.
 • Prowadnice - 6 cm. Skrzynki ze stali ocynkowanej o wysokości 20 cm, kwadratowe.
 • Klapa rewizyjna u dołu skrzynki.
 • Sterowanie - ręczne, zwijaczem uchylnym z linką, przy rolecie balkonowej nawijarką z korbą, przy oknie tarasowym elektryczne (przewodowe), łącznikiem na ścianie. Osobne sterowanie każdą roletą.

Montaż: Odbył się w dwóch etapach - w fazie stanu surowego zamocowano, wraz z oknami, same skrzynki rolet, przy oknie tarasowym ułożono przewody elektryczne do silnika rolety i układu sterowania. Podczas wykańczania pomieszczeń dodano pancerze oraz elementy do uruchamiania rolet.

Decyzja: Tomasz - Jeszcze przed rozpoczęciem budowy postanowiliśmy z żoną zamontować rolety na wszystkich oknach. To nasz pierwszy i ostatni dom, więc zależało nam na dodatkowej termoizolacji okien przed zimowym chłodem oraz przed słońcem i gorącem. Kierowaliśmy się również tym, że rolety utrudniają włamanie. Żona wolała podtynkowe, ja elewacyjne. Wybór żony zwyciężył, ale nie jestem z niego do końca zadowolony z uwagi na niedostateczne ocieplenie skrzynek podtynkowych.

Skrzynki rolet są ocieplone i zakryte tynkiem
Skrzynki rolet są ocieplone i zakryte tynkiem.
Roleta zewnętrzna obsługiwana ręcznie
Sterowanie elektryczne założono tylko przy oknie tarasowym. Pozostałe rolety obsługuje się ręcznie zwijaczem.

Podtynkowe rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

 • Dziesięć lat temu izolacja plastikowych skrzynek rolet była słabym punktem, podobno obecnie jest z tym dużo lepiej. Dodanie porządnego ocieplenia skrzynek wcale nie było takie łatwe, jak się z pozoru wydaje. U nas ta ochrona od zewnętrznej strony jest identyczna jak na ścianach - to warstwa wełny mineralnej o grubości 10 cm i tynku silikonowego, taki wariant jest całkiem okej.

  Dużo większy problem stanowiło ocieplenie skrzynek od strony wnętrz. Ustaliłem z generalnym wykonawcą, że obłoży je styropianem o grubości 5 cm. Mimo to takie ocieplenie okazuje się niewystarczające, część ciepła ucieka z pomieszczenia przez skrzynkę. Dodatkowym minusem naszej termoizolacji jest to, że trzeba ją każdorazowo rozebrać i układać od nowa, jeśli zachodzi konieczność dostania się do wnętrza skrzynek przez klapę rewizyjną. Na szczęście, te osłony nie psują się i dotąd nie musieliśmy tego robić. Jestem zadowolony z ich posiadania.
 • Irena: Nie chciałam rolet elewacyjnych z powodów estetycznych. Ich skrzynki są widoczne i nie ozdabiają elewacji, a jeśli na dodatek znajdują się na górnych ramach okien, niepotrzebnie zasłaniają szyby, ograniczając dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Maż mówi, że budując dom dzisiaj, ponownie nie wybrałby tego rodzaju rolet, ja - wręcz przeciwnie. Dla mnie są dobre również dlatego, że przy podtynkowych trudniej włamywaczom wyrwać ich elementy.

  Ponadto od dziesięciu lat przekonujemy się, że pancerze z ocieplonego aluminium w zimie skutecznie chronią okna przed mrozem, natomiast w lecie przed gorącem i słońcem, a przez cały rok tworzą dobrą osłonę przed zacinającym deszczem, kurzem, wiatrem, hałasem, zapewniają poczucie prywatności w pomieszczeniach.

 • Ze względu na wysokie koszty sterowania elektrycznego, zamówiliśmy do większości rolet ręczne mechanizmy do ich obsługi i oceniam je jako optymalne. Do regulacji mniejszych i średnich wersji wystarczają zwijacze z linką lub korbą, ale przy największym i najczęściej używanym oknie tarasowym rzeczywiście dużo wygodniejsza jest opcja elektryczna z łącznikiem klawiszowym na ścianie.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Podtynkowe rolety zewnętrzne - koszty:

 • Rolety z montażem około 8000 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny