Podtynkowe rolety zewnętrzne w domu seniorów

Podtynkowe rolety zewnętrzne w domu seniorów

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy postanowiliśmy z żoną zamontować rolety na wszystkich oknach. Zależało nam na dodatkowej termoizolacji okien przed zimowym chłodem oraz przed słońcem i gorącem - mówią Irena i Tomasz, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy podtynkowe rolety użytkują od 2010 r.

Dom: dwukondygnacyjny, powierzchnia 158 m2.

Rolety zewnętrzne:

  • Podtynkowe, na wszystkich oknach pionowych.
  • Pancerz z aluminiowych 40 mm lameli, ocieplonych pianką PU.
  • Prowadnice - 6 cm. Skrzynki ze stali ocynkowanej o wysokości 20 cm, kwadratowe.
  • Klapa rewizyjna u dołu skrzynki.
  • Sterowanie - ręczne, zwijaczem uchylnym z linką, przy rolecie balkonowej nawijarką z korbą, przy oknie tarasowym elektryczne (przewodowe), łącznikiem na ścianie. Osobne sterowanie każdą roletą.

Montaż: Odbył się w dwóch etapach - w fazie stanu surowego zamocowano, wraz z oknami, same skrzynki rolet, przy oknie tarasowym ułożono przewody elektryczne do silnika rolety i układu sterowania. Podczas wykańczania pomieszczeń dodano pancerze oraz elementy do uruchamiania rolet.

Decyzja: Tomasz - Jeszcze przed rozpoczęciem budowy postanowiliśmy z żoną zamontować rolety na wszystkich oknach. To nasz pierwszy i ostatni dom, więc zależało nam na dodatkowej termoizolacji okien przed zimowym chłodem oraz przed słońcem i gorącem. Kierowaliśmy się również tym, że rolety utrudniają włamanie. Żona wolała podtynkowe, ja elewacyjne. Wybór żony zwyciężył, ale nie jestem z niego do końca zadowolony z uwagi na niedostateczne ocieplenie skrzynek podtynkowych.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej
Skrzynki rolet są ocieplone i zakryte tynkiem
Skrzynki rolet są ocieplone i zakryte tynkiem.
Roleta zewnętrzna obsługiwana ręcznie
Sterowanie elektryczne założono tylko przy oknie tarasowym. Pozostałe rolety obsługuje się ręcznie zwijaczem.

Podtynkowe rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

  • Dziesięć lat temu izolacja plastikowych skrzynek rolet była słabym punktem, podobno obecnie jest z tym dużo lepiej. Dodanie porządnego ocieplenia skrzynek wcale nie było takie łatwe, jak się z pozoru wydaje. U nas ta ochrona od zewnętrznej strony jest identyczna jak na ścianach - to warstwa wełny mineralnej o grubości 10 cm i tynku silikonowego, taki wariant jest całkiem okej.

    Dużo większy problem stanowiło ocieplenie skrzynek od strony wnętrz. Ustaliłem z generalnym wykonawcą, że obłoży je styropianem o grubości 5 cm. Mimo to takie ocieplenie okazuje się niewystarczające, część ciepła ucieka z pomieszczenia przez skrzynkę. Dodatkowym minusem naszej termoizolacji jest to, że trzeba ją każdorazowo rozebrać i układać od nowa, jeśli zachodzi konieczność dostania się do wnętrza skrzynek przez klapę rewizyjną. Na szczęście, te osłony nie psują się i dotąd nie musieliśmy tego robić. Jestem zadowolony z ich posiadania.

  • Irena: Nie chciałam rolet elewacyjnych z powodów estetycznych. Ich skrzynki są widoczne i nie ozdabiają elewacji, a jeśli na dodatek znajdują się na górnych ramach okien, niepotrzebnie zasłaniają szyby, ograniczając dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Maż mówi, że budując dom dzisiaj, ponownie nie wybrałby tego rodzaju rolet, ja - wręcz przeciwnie. Dla mnie są dobre również dlatego, że przy podtynkowych trudniej włamywaczom wyrwać ich elementy.

    Ponadto od dziesięciu lat przekonujemy się, że pancerze z ocieplonego aluminium w zimie skutecznie chronią okna przed mrozem, natomiast w lecie przed gorącem i słońcem, a przez cały rok tworzą dobrą osłonę przed zacinającym deszczem, kurzem, wiatrem, hałasem, zapewniają poczucie prywatności w pomieszczeniach.

  • Ze względu na wysokie koszty sterowania elektrycznego, zamówiliśmy do większości rolet ręczne mechanizmy do ich obsługi i oceniam je jako optymalne. Do regulacji mniejszych i średnich wersji wystarczają zwijacze z linką lub korbą, ale przy największym i najczęściej używanym oknie tarasowym rzeczywiście dużo wygodniejsza jest opcja elektryczna z łącznikiem klawiszowym na ścianie.

Koszty zakupu i montażu podtynkowych rolet zewnętrznych:

  • Rolety z montażem około 8000 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz