Do założenia rolet zewnętrznych skłoniło nas włamanie do domu

Do założenia rolet zewnętrznych skłoniło nas włamanie do domu

Do założenia rolet zewnętrznych skłoniło nas włamanie do domu, które nastąpiło po kilkunastu latach od przeprowadzki. Po dodaniu rolet czujemy się w domu zdecydowanie bezpieczniej. Chronią one również budynek podczas naszej nieobecności - mówią Aneta i Marek, Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2013 r.

Dom: trzykondygnacyjny, powierzchnia 176 m2.

Rolety zewnętrzne:

  • Elewacyjne, na wszystkich oknach pionowych.
  • Pancerz z 40 mm aluminiowych profili (ocieplonych pianką PU), w kolorze brązowym.
  • Prowadnice - 7 cm.
  • Skrzynka o wysokości 20 cm, sześciokątna.
  • Klapa rewizyjna na zewnątrz, od czoła skrzynki.
  • Sterowanie - przy rolecie tarasowej i kuchennej - elektryczne, łącznikiem na ścianie, przy pozostałych - zwijacze z linką.

Montaż: Marek - Fachowcy przytwierdzili skrzynki rolet i prowadnice do ram okien. Aby doprowadzić zasilanie do dwóch okien przebili się przez ścianę i przewody ukryli w prowadnicach oraz pod tynkiem, łączniki umieścili przy oknach.

Decyzja: Do założenia rolet zewnętrznych skłoniło nas włamanie do domu, które nastąpiło po kilkunastu latach od przeprowadzki. Bardzo się przestraszyliśmy, więc bez wahania podjęliśmy kilka poważnych działań zaradczych, obejmujących montaż elewacyjnych rolet i rozbudowę istniejącej, nieskutecznej, instalacji alarmowej. Wykorzystaliśmy dobry moment na kucie ścian - do włamania doszło w listopadzie, rolety i zmodernizowany alarm założyliśmy w grudniu, a ogólny remont budynku rozpoczęliśmy w sierpniu następnego roku. Mogliśmy kuć i modernizować instalacje do woli.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Rolety zamocowaliśmy na wszystkich oknach, a przy dwóch z nich - z elektryczną wersją obsługi. Siłą rzeczy musieliśmy zastosować osłony elewacyjne, bo tylko takie nadają się do istniejących budynków. Model rolet prawdopodobnie sprawdzi się jako ochrona przed włamaniem, ponieważ na ich ruch zareagują dodane kontaktrony na przeszkleniach. Kolor skrzynek i pancerzy dopasowaliśmy do stolarki okiennej.

Rolety elewacyjne przymocowano do ram okien
Rolety elewacyjne przymocowano do ram okien.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

Aneta: Po dodaniu rolet czuję się w domu zdecydowanie bezpieczniej. Chronią one również budynek podczas naszej nieobecności. Od razu zauważyłam, że opuszczone pancerze są świetną osłoną przed słońcem, a w naszej sypialni - także przed jaskrawym światłem księżyca, które wcześniej często utrudniało nam zaśnięcie.

Komfortowe w roletach zewnętrznych jest to, że mogę je zaciągnąć całkowicie i utworzyć dodatkową cieplną przegrodę - to przydaje się szczególnie przy mrozach i upałach - albo delikatnie je rozszczelnić, jeśli mam ochotę na półmrok. W obu pozycjach rolety zapewniają poczucie prywatności i odizolowania od zewnętrznego świata. U nas są niezastąpione w salonie w trakcie oglądania telewizji i w sypialniach - na przykład w naszej sypialni, podczas upałów, zaciągam je rano przed wyjściem do pracy, żeby powstrzymać nagrzewanie się od słońca.

Okno tarasowe z roletą zewnętrzną
Szerokie okno tarasowe osłania roleta ze sterowaniem i przyciskiem na ścianie.

Skrzynki rolet, niestety, zasłaniają górny fragment szyb na wysokość 25 cm. Trochę to przeszkadza, więc w następnym domu założymy wersje podtynkowe lub naokienne, bowiem ich skrzynki umieszcza się nad przeszkleniem. Teraz już nie wyobrażam sobie przyszłego domu bez tego rodzaju osłon. Zaplanuję je już w fazie projektowania, ponieważ warto dobrze schować i ocieplić skrzynki, zabezpieczyć przed wyrwaniem itp. Będę się skłaniać ku obsłudze elektrycznej, bo jest wygodniejsza od manualnej, i ku opcji podpięcia kilku rolet pod jeden łącznik. Obsługa każdej osobno bywa uciążliwa w trzykondygnacyjnym budynku.

Koszty zakupu i montażu rolet zewnetrznych:

  • Rolety z montażem 7800 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz