Do założenia rolet zewnętrznych skłoniło nas włamanie do domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Do założenia rolet zewnętrznych skłoniło nas włamanie do domu

Do założenia rolet zewnętrznych skłoniło nas włamanie do domu, które nastąpiło po kilkunastu latach od przeprowadzki. Po dodaniu rolet czujemy się w domu zdecydowanie bezpieczniej. Chronią one również budynek podczas naszej nieobecności - mówią Aneta i Marek, Członkowie Klubu Budujących Dom, elewacyjne rolety użytkują od 2013 r.

Dom: trzykondygnacyjny, powierzchnia 176 m2.

Rolety zewnętrzne:

  • Elewacyjne, na wszystkich oknach pionowych.
  • Pancerz z 40 mm aluminiowych profili (ocieplonych pianką PU), w kolorze brązowym.
  • Prowadnice - 7 cm.
  • Skrzynka o wysokości 20 cm, sześciokątna.
  • Klapa rewizyjna na zewnątrz, od czoła skrzynki.
  • Sterowanie - przy rolecie tarasowej i kuchennej - elektryczne, łącznikiem na ścianie, przy pozostałych - zwijacze z linką.

Montaż: Marek - Fachowcy przytwierdzili skrzynki rolet i prowadnice do ram okien. Aby doprowadzić zasilanie do dwóch okien przebili się przez ścianę i przewody ukryli w prowadnicach oraz pod tynkiem, łączniki umieścili przy oknach.

Decyzja: Do założenia rolet zewnętrznych skłoniło nas włamanie do domu, które nastąpiło po kilkunastu latach od przeprowadzki. Bardzo się przestraszyliśmy, więc bez wahania podjęliśmy kilka poważnych działań zaradczych, obejmujących montaż elewacyjnych rolet i rozbudowę istniejącej, nieskutecznej, instalacji alarmowej. Wykorzystaliśmy dobry moment na kucie ścian - do włamania doszło w listopadzie, rolety i zmodernizowany alarm założyliśmy w grudniu, a ogólny remont budynku rozpoczęliśmy w sierpniu następnego roku. Mogliśmy kuć i modernizować instalacje do woli.

Rolety zamocowaliśmy na wszystkich oknach, a przy dwóch z nich - z elektryczną wersją obsługi. Siłą rzeczy musieliśmy zastosować osłony elewacyjne, bo tylko takie nadają się do istniejących budynków. Model rolet prawdopodobnie sprawdzi się jako ochrona przed włamaniem, ponieważ na ich ruch zareagują dodane kontaktrony na przeszkleniach. Kolor skrzynek i pancerzy dopasowaliśmy do stolarki okiennej.

Rolety elewacyjne przymocowano do ram okien
Rolety elewacyjne przymocowano do ram okien.

Rolety zewnętrzne - rady i przestrogi:

Aneta: Po dodaniu rolet czuję się w domu zdecydowanie bezpieczniej. Chronią one również budynek podczas naszej nieobecności. Od razu zauważyłam, że opuszczone pancerze są świetną osłoną przed słońcem, a w naszej sypialni - także przed jaskrawym światłem księżyca, które wcześniej często utrudniało nam zaśnięcie.

Komfortowe w roletach zewnętrznych jest to, że mogę je zaciągnąć całkowicie i utworzyć dodatkową cieplną przegrodę - to przydaje się szczególnie przy mrozach i upałach - albo delikatnie je rozszczelnić, jeśli mam ochotę na półmrok. W obu pozycjach rolety zapewniają poczucie prywatności i odizolowania od zewnętrznego świata. U nas są niezastąpione w salonie w trakcie oglądania telewizji i w sypialniach - na przykład w naszej sypialni, podczas upałów, zaciągam je rano przed wyjściem do pracy, żeby powstrzymać nagrzewanie się od słońca.

Okno tarasowe z roletą zewnętrzną
Szerokie okno tarasowe osłania roleta ze sterowaniem i przyciskiem na ścianie.

Skrzynki rolet, niestety, zasłaniają górny fragment szyb na wysokość 25 cm. Trochę to przeszkadza, więc w następnym domu założymy wersje podtynkowe lub naokienne, bowiem ich skrzynki umieszcza się nad przeszkleniem. Teraz już nie wyobrażam sobie przyszłego domu bez tego rodzaju osłon. Zaplanuję je już w fazie projektowania, ponieważ warto dobrze schować i ocieplić skrzynki, zabezpieczyć przed wyrwaniem itp. Będę się skłaniać ku obsłudze elektrycznej, bo jest wygodniejsza od manualnej, i ku opcji podpięcia kilku rolet pod jeden łącznik. Obsługa każdej osobno bywa uciążliwa w trzykondygnacyjnym budynku.

Rolety zewnętrzne - koszty:

  • Rolety z montażem 7800 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje