Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet szybowy dla stolarki okiennej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Na co zwrócić uwagę wybierając pakiet szybowy dla stolarki okiennej?

Odpowiedź eksperta: Wybierając stolarkę okienną, szczególną uwagę warto zwrócić na pakiet szybowy. W zależności od zastosowanych szyb ogólne właściwości okna mogą się bowiem znacząco od siebie różnić. To od szyb zależy w jakim stopniu doświetlone będzie wnętrze domu, a także – ile energii cieplnej do niego trafi. One również wpływają na to, jaką izolacyjnością cieplną i akustyczną będzie się charakteryzowało całe okno.

aktualizacja: 2019-10-31 06:28:39

Sporo o szybie dowiemy się analizując trzy parametry - Ug, g i L. Pierwszy z nich mówi o tym, jak wiele ciepła przenika przez szybę. I tu sprawa jest prosta - im mniej - tym lepiej. Interpretacja dwóch kolejnych jest nieco bardziej skomplikowana.

Współczynnik g mówi o tym, ile energii słonecznej, a współczynnik L - ile światła przepuszcza dana szyba. Ocena ich wysokości zależy od kilku różnych czynników. Im wyższy jest współczynnik g tym lepiej zimą (oznacza bowiem dodatkowe, darmowe ogrzewanie), lecz gorzej latem (przegrzanie pomieszczeń, wyższe koszty klimatyzacji). W przypadku współczynnika L teoretycznie lepiej jest, by był wysoki. Wówczas nasze wnętrza są doskonale doświetlone i wyglądają na bardziej przestronne.

Jeśli jednak nasze okna znajdują się od strony południowej, lub zajmują całą ścianę, a szyby przepuszczają dużo światła, może się okazać, że słońca mamy aż w nadmiarze i będziemy potrzebować skutecznej przed nim ochrony. W tym wypadku możemy się zdecydować na szyby przeciwsłoneczne. Jeśli je jednak zastosujemy, musimy pamiętać, że ograniczamy nasłonecznienie zarówno w gorące i słoneczne dni (i to akurat dobrze), jak też w zimne i pochmurne.

Wygodniejszym rozwiązaniem mogą być zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, które można odsłonić gdy potrzebujemy słońca i zasłonić jeśli mamy go w nadmiarze. Najefektywniejsze są rolety kompaktowe, żaluzje fasadowe i okiennice aluminiowe, które pozwalają regulować nasłonecznienie według aktualnych potrzeb. Zimą odsłonięte - przepuszczają darmową energię do pomieszczenia, latem zamknięte - odcinają ją. Tym samym umożliwią utrzymanie wewnątrz domu optymalnej temperatury, a to z kolei korzystnie przełoży się na domowy budżet. Ograniczając nasłonecznienie nie będziemy wydawać dużych kwot na klimatyzację, zaś wykorzystując je - zredukujemy koszty ogrzewania.

Wybierając szybę, warto pamiętać, że ma ona i inne funkcje niż tylko zapewnienie dostępu światła. Równie ważne jest bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku modnych obecnie dużych przeszkleń i pokoi dziecięcych. Mowa tu o zabezpieczeniu przed włamywaczami i przed stłuczeniem. Szyby laminowane są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym, mają za zadanie chronić przed skaleczeniem osobę, która je przypadkowo zbije.

Z kolei szyby chroniące przed nadmiernym hałasem, powleczone są specjalnymi foliami, które pozwalają tłumić dźwięki. Izolacyjność akustyczną pakietu podwyższa też zestawianie w nim tafli o różnych grubościach. Dzięki temu możemy cieszyć się ciszą, mieszkając nawet przy zatłoczonej ulicy.

Artur Głuszcz
dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA

Dodaj komentarz

time image
time image
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje