Sporo o szybie dowiemy się analizując trzy parametry - Ug, g i L. Pierwszy z nich mówi o tym, jak wiele ciepła przenika przez szybę. I tu sprawa jest prosta - im mniej - tym lepiej. Interpretacja dwóch kolejnych jest nieco bardziej skomplikowana.
Współczynnik g mówi o tym, ile energii słonecznej, a współczynnik L - ile światła przepuszcza dana szyba. Ocena ich wysokości zależy od kilku różnych czynników. Im wyższy jest współczynnik g tym lepiej zimą (oznacza bowiem dodatkowe, darmowe ogrzewanie), lecz gorzej latem (przegrzanie pomieszczeń, wyższe koszty klimatyzacji). W przypadku współczynnika L teoretycznie lepiej jest, by był wysoki. Wówczas nasze wnętrza są doskonale doświetlone i wyglądają na bardziej przestronne.
Jeśli jednak nasze okna znajdują się od strony południowej, lub zajmują całą ścianę, a szyby przepuszczają dużo światła, może się okazać, że słońca mamy aż w nadmiarze i będziemy potrzebować skutecznej przed nim ochrony. W tym wypadku możemy się zdecydować na szyby przeciwsłoneczne. Jeśli je jednak zastosujemy, musimy pamiętać, że ograniczamy nasłonecznienie zarówno w gorące i słoneczne dni (i to akurat dobrze), jak też w zimne i pochmurne.
Wygodniejszym rozwiązaniem mogą być zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, które można odsłonić gdy potrzebujemy słońca i zasłonić jeśli mamy go w nadmiarze. Najefektywniejsze są rolety kompaktowe, żaluzje fasadowe i okiennice aluminiowe, które pozwalają regulować nasłonecznienie według aktualnych potrzeb. Zimą odsłonięte - przepuszczają darmową energię do pomieszczenia, latem zamknięte - odcinają ją. Tym samym umożliwią utrzymanie wewnątrz domu optymalnej temperatury, a to z kolei korzystnie przełoży się na domowy budżet. Ograniczając nasłonecznienie nie będziemy wydawać dużych kwot na klimatyzację, zaś wykorzystując je - zredukujemy koszty ogrzewania.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej
Zobacz mniej
Wybierając szybę, warto pamiętać, że ma ona i inne funkcje niż tylko zapewnienie dostępu światła. Równie ważne jest bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku modnych obecnie dużych przeszkleń i pokoi dziecięcych. Mowa tu o zabezpieczeniu przed włamywaczami i przed stłuczeniem. Szyby laminowane są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym, mają za zadanie chronić przed skaleczeniem osobę, która je przypadkowo zbije.
Z kolei szyby chroniące przed nadmiernym hałasem, powleczone są specjalnymi foliami, które pozwalają tłumić dźwięki. Izolacyjność akustyczną pakietu podwyższa też zestawianie w nim tafli o różnych grubościach. Dzięki temu możemy cieszyć się ciszą, mieszkając nawet przy zatłoczonej ulicy.
Artur Głuszcz
dyrektor ds. produkcji MS więcej niż OKNA