Nie daj się upałom! Te osłony na oknach chłodzą wnętrze lepiej niż się spodziewasz

Nie daj się upałom! Te osłony na oknach chłodzą wnętrze lepiej niż się spodziewasz

Za oknem skwar, a w twoim domu miły chłód. Rozwiązanie jest proste! I nie chodzi o klimatyzację! Nawet prosta osłona na oknach pomoże obniżyć temperaturę we wnętrzu. Wystarczy dobrze dobrana roleta czy żaluzja, by odetchnąć z ulgą nawet podczas największych upałów. Zobacz, które naprawdę działają i jakie dobrać do swoich okien. Dobre rolety latem są nie do przecenienia!

Nadmierne nasłonecznienie wnętrz latem nie tylko podnosi temperaturę w pomieszczeniach, ale również pogarsza komfort życia, utrudnia sen i zmusza do uruchamiania klimatyzacji. Tymczasem skuteczna ochrona przed słońcem zaczyna się… na oknie. Osłony przeciwsłoneczne mogą być z bambusa, metalu, bawełny, a nawet włókna szklanego. Jakie rozwiązania naprawdę działają? Przedstawiamy osłony przeciwsłoneczne - od najprostszych po najbardziej zaawansowane wraz z cenami.

Co na okna, by chronić pomieszczenia przed przegrzewaniem?

Wybór osłon przeciwsłonecznych zapobiegających nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń jest bardzo duży. Warto w nie zainwestować, bo na pewno są skuteczniejsze od zwykłych zasłon. Osłony na okna sprzedawane są w wielu odmianach, w zależności od przeznaczenia i funkcji. Różnie też określane i kategoryzowane przez producentów, chociaż każdy z nich trzyma się jednego, generalnego podziału - na osłony na okna przed słońcem montowane od strony zewnętrznej i te zakładane w środku pomieszczeń. Dalej panuje już wyjątkowy galimatias nazw i pojęć, co nie ułatwia podjęcia decyzji. Część sprzedawców plisowane materiałowe osłony nazywa żaluzjami, jeszcze inni roletami. W artykule przyjęliśmy podział na osłony w formie żaluzji, czyli niewielkich ułożonych poziomo listewek (oprócz żaluzji wertykalnych, rzadko stosowanych w domach jednorodzinnych) oraz rolet, tj. osłon z materiału (tkaniny). Dobór kolorów i wzorów jest ważnych, ale poza dizajnem liczy się przede wszystkim ich funkcjonalność. 

roleta zewnętrzna świetnie chroni wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem
Jeśli mechanizm, w którym schowana jest kaseta, ma być niewidoczny, roletę trzeba zamontować na etapie budowy domu. W sprzedaży dostępne są też tzw.
rolety adaptacyjne, wybierane do okien już zamontowanych, fot. ALIPLAST

Dlaczego warto kupić osłony na okna chroniące przed słońcem?

Wróćmy do najważniejszego pytania: czy osłona na okno to dobry zakup? Przyda się, szczególnie gdy okna są duże i skierowane na południe. Cel nie jest tylko jeden - owszem, najczęściej mówi się o ochronie przed nadmiernym przegrzaniem pomieszczeń. Osłonę okna warto też kupić z innych powodów. Wybiera się je także po to, by ukryć się przed wzrokiem sąsiadów, ograniczyć hałas napływający z zewnątrz, uzyskać dodatkowy bufor bezpieczeństwa (poprzez zamontowanie np. rolet zewnętrznych o określonej klasie odporności). Ważny jest też aspekt estetyczny. Korzystanie z rolet, żaluzji albo plis to dobry sposób na ograniczanie natężenia wpadającego do domu światła. Jego nadmiar również bywa męczący, co nie zmienia faktu, że słońce w pomieszczeniu odgrywa ważną rolę, bo pozytywnie wpływa na nasz ogólny komfort, samopoczucie, a nawet zdrowie. Lepiej śpimy, nasz organizm właściwie uwalnia hormony i reguluje temperaturę ciała. Poza tym lepiej czujemy się we wnętrzach, w których w ciągu dnia jest światło naturalne. Dlatego warto wybrać taki rodzaj osłon na okna, które dają swobodę w stopniowaniu ilości promieniowania słonecznego wpuszczanego do domu. Przy dobieraniu osłon przeciwsłonecznych, powinno się pamiętać nie tylko o swoich preferencjach, ale także o rodzaju pomieszczeń, charakterze wnętrza i architekturze budynku.

Producenci oferują mnóstwo rodzajów osłon, które najłatwiej podzielić według miejsca montażu:

  • osłony zewnętrzne - skuteczniejsze w zatrzymywaniu ciepła zanim przeniknie do wnętrza,
  • osłony wewnętrzne - łatwiejsze w montażu, tańsze i bardziej dekoracyjne.

Żaluzje wewnętrzne - najtańsze osłony przeciwsłoneczne

Na pierwszym miejscu trzeba wspomnieć o żaluzjach, które umożliwiają regulację ilości wpadającego światła. Najmodniejszych są te wykonane z naturalnych materiałów, drewna i bambusa. Ich zaletą jest to, że są dostępne w bardzo wielu kolorach (niektórzy producenci oferują ich ponad sto!). Oprócz tradycyjnego, naturalnego koloru drewna (z wyrazistą lub delikatną strukturą), żaluzje mogą mieć odcień cegły, jasnej zieleni (mięty), błękitu. Nadal modne są żaluzje na okna w odcieniach klasyczna biel, czerń, szarość. Lamele mają 25, 50 albo 75 mm szerokość. A ich długość ustala się indywidualnie i dopasowuje do wymiarów okna. Tylko nieliczni producenci proponują żaluzje do bardzo szerokich okien (maksymalnie 3,5 m).

Nie bez znaczenia jest pytanie: jakie żaluzje lepsze - bambus czy drewno? Materiały te, chociaż na pierwszy rzut oka podobne, łatwo odróżnić. Żaluzje bambusowe są na ogół cieńsze, tym samym dwa razy lżejsze od drewnianych, mają porowatą strukturę i są bardziej matowe. Bambusowe są też odporniejsze na wilgoć, więc warto zamontować je w oknach łazienkowych i kuchennych.

Oprócz tego nadal w sprzedaży są żaluzje wykonane z aluminium. To klasyczne odmiany, kojarzące się być może z produktami, które już dawno wyszły z mody. Nic bardziej mylnego. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, podobnie jak żaluzje bambusowe i drewniane, mogą mieć lamele rozmaitej szerokości. Kupuje się je o wymiarach dopasowanych do okna. Pojedyncze lamele są delikatne i lekkie. Nie znaczy to, że mało wytrzymałe. Przeciwnie - ich główną zaletą jest trwałość. Takie żaluzje są np. odporne na wilgoć i zabrudzenia, dlatego często wybiera się je na okna do łazienek i kuchni. Po zwinięciu zajmują mniej miejsca od wariantów drewnianych i bambusowych. To istotne, gdy montuje się je nad oknem, którego odległość od sufitu jest niewielka (jeśli okno jest duże, trudno je będzie otworzyć). Poza tym nie ma problemu z ich czyszczeniem, chociaż warto pamiętać, że mogą się łatwiej zarysować, niż żaluzje drewniane i bambusowe. Architekci wnętrz zalecają je w budynkach zaaranżowanych w nowoczesny sposób, w których dominuje metal oraz industrialny wystrój. Żaluzje aluminiowe są również tańsze od wariantów drewnianych i bambusowych.

Jakie żaluzje na duże okna?

Bez względu na wybrany materiał żaluzji, jeśli okna są bardzo duże, lepiej podzielić żaluzje na kilka części - łatwiej będzie podnieść lamele (trzeba jednak pamiętać, że między żaluzjami powstanie prześwit, nawet do 1 cm). W przypadku dużych przeszkleń warto też zamontować żaluzje sterowanie elektryczne uruchamiane przełącznikiem na ścianie albo za pomocą pilota. 

żaluzje wewnętrzne można zamontować w mieszkaniu w bloku, żeby wnętrze się nie nagrzewało kiedy na dworzu panuje upał
Żaluzje wewnętrzne robi się z drewna, bambusa, aluminium lub tworzywa sztucznego i dopasowuje do kształtu okna. Ich głównym zadaniem jest nie tylko ochrona przed słońcem, ale także wzrokiem sąsiadów, fot. MS WIĘCEJ NIŻ OKNA

Rolety materiałowe - ochrona i dekoracja w jednym

Można też powiesić w oknie rolety materiałowe, by chronić wnętrza przed upałem. To szeroka gama produktów, tak jak wspominaliśmy wcześniej, przeróżnie określanych w ofercie marketingowej. Do tej kategorii zalicza się wszystkie osłony materiałowe:

  • rolety wolnowiszące - najprostsze, w których materiał połączony jest z aluminiową rurką, a cały mechanizm nawijający jest widoczny, po nieco bardziej skomplikowane - tkanina chowana w kasecie,
  • rolety plisowane - materiał można podnosić od góry i od dołu,
  • rolety rzymskie - bardzo dekoracyjne i eleganckie,
  • rolety dzień-noc - to rodzaj osłony, która - jak w przypadku żaluzji - umożliwia sterowanie natężeniem światła.

Rolety dzień-noc są praktyczne i popularne. Nie jest to bowiem jedna płachta tkaniny. Są zbudowane z poziomych transparentnych i nieprzezroczystych pasów, ułożonych naprzemiennie, które można względem siebie przesuwać. To pozwala całkowicie lub tylko częściowo zasłonić okno.

Nadal bardzo modne są rolety plisowane. Mają budowę harmonijkową - tkaninę rozciąga się i ściąga - to znaczy, że może być zwinięta na dowolnej wysokości - dzięki temu zasłoni się tylko wybrany fragment okna. Jest to uznawane za praktyczne i funkcjonalne. Rolet plisowane pasują do przeszkleń o nietypowych kształtach, w tym okrągłych. Plisy okienne, w zależności od rodzaju, robi się z poliestru (często z recyklingu), tworzywa PET (politereftalan etylenu), lnu i bawełny. W rolecie plisowanej można połączyć dwa materiały o różnym stopniu przezierności.

Można też zastosować tkaninę o strukturze plastra miodu, stanowiącą skuteczniejszą barierę przeciwsłoneczną.

Za najbardziej eleganckie uważane są rolety rzymskie, które pełnią głównie funkcję dekoracyjną, a także, oczywiście, zabezpieczają przed wzrokiem sąsiadów. Ponieważ ich wybór jest ogromny, warto dopasować rodzaj tkaniny do wystroju wnętrz. Poza tym do kuchni najlepiej kupić taką, którą łatwo będzie wyprać, w sypialni przydadzą się warianty zaciemniające. Na ogół rolety rzymskie szyje się z naturalnych materiałów - lnu albo bawełny, chociaż nie brakuje modeli z poliestru. Materiał częściowo przepuszcza światło, które tworzy ciepły nastrój, dlatego architekci polecają je przede wszystkim do wnętrz klasycznych. 

eleganckie rolety rzymskie zamiast firan i zasłon
Rolety rzymskie to rodzaj osłon wewnętrznych, które przede wszystkim pełnią funkcję dekoracyjną. Ponieważ w różnym stopniu mogą przepuszczać światło - transparentnie, częściowo lub całkowicie - łatwo dopasować je do wystroju pomieszczenia, fot. DEKORIA

Z jakiego materiału wybrać rolety, żeby nie było gorąco w domu?

Przy wybieraniu rolet z tkaniny, warto zwrócić uwagę nie tylko na wzór materiału, choć jest to bardzo ważne (dostępne są praktycznie w każdym kolorze, ze wzorami, gładkie), ale głównie na gęstość splotu. To cecha, która później wpłynie na to, ile słońca i o jakim natężeniu wpadnie do pomieszczenia. Jeżeli chcemy mieć roletę zaciemniającą i chroniącą przed słońcem, najlepiej wybrać rolet z tkaniny, które mają srebrzystą powłokę lub nawet jeszcze lepiej - jedną stronę podgumowaną. Im bardziej zaciemniająca tkanina, tym wyższa cena rolety.

Rolety zewnętrzne - skuteczna ochrona przed nagrzewaniem

Jeśli chodzi o osłony przeciwsłoneczne zewnętrze, sprawa - przynajmniej jeśli chodzi o nazewnictwo - jest prosta. Do wyboru mamy zewnętrzne żaluzje i rolety. Przy czym te drugie są dużo częściej montowane, przede wszystkim ze względu na niższą cenę. Rolety zewnętrzne głównie chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Niektóre z nich pełnią funkcję antywłamaniową. To także sposób na uzyskanie dodatkowej bariery termicznej i akustycznej, szczególnie przydatnej, gdy dom znajduje się w głośnej okolicy bądź jest zaliczany do budynków energooszczędnych. W przeciwieństwie do rolet wewnętrznych nie są zrobione z tkaniny, ale z elementów (tzw. lameli) aluminiowych, stalowych lub z PVC, które tworzą szczelny i bezpieczny pancerz. Lamele mogą być wypełnione pianką termoizolacyjną (w celu poprawy izolacyjności cieplnej), połączone są uszczelkami, po bokach ulokowane w prowadnicach.

Po zwinięciu rolety są schowane w kasecie. Aby kasety nie było widać, trzeba o tego typu osłonach na okna pomyśleć na etapie budowy domu albo modernizacji stolarki, bo wtedy mechanizm łatwo ukryć w ścianie. Kupuje się wtedy tzw. system zintegrowany z oknem - po zamontowaniu widoczna jest tylko prowadnica i aluminiowy pancerz - wybierany na ogół do domów nowoczesnych. W istniejących obiektach, jeśli właściciel nie chce ingerować w strukturę ściany, zakłada się rolety z widocznymi skrzynkami (przez niektórych producentów określane jako systemy adaptacyjne). Skrzynki mogą mieć różny kształt (prostokątny, owalny) i kolor dopasowany do stolarki okiennej.

Rolety zewnętrzne kupuje się najczęściej na zamówienie. Przy dobieraniu modelu powinno się zwrócić uwagę nie tylko na kolor, grubość pancerza i szerokość lameli (np. 37, 42, 55 mm), ale także na to, czy roletę można zintegrować z moskitierą. Poza tym trzeba sprawdzić, czy lamele są wypełnione pianką poliuretanową, bo nie przez wszystkich producentów jest ona uważana za standardowe wyposażenie.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Żaluzje zewnętrzne - precyzyjne sterowanie światłem

Jeżeli priorytetem jest precyzyjna regulacja ilości światła wpadającego do pomieszczeń, należy rozważyć zakup żaluzji. Poprzez zmianę kąta ustawienia lameli - podobnie jak w przypadku żaluzji wewnętrznych - można zapanować nad natężeniem słońca. Ale nie to jest najważniejsze - żaluzje zamontowane od zewnętrznej strony okna odbijają promienie słoneczne i dzięki temu ciepło nie wnika do środka, mniejsze będą wydatki na klimatyzację. Ma to szczególne znaczenie w domach energooszczędnych.

Żaluzje zewnętrzne sprawdzą się na oknach kiedy żar leje się z nieba
Żaluzje zewnętrzne zbudowane są z ruchomych lameli, dlatego bez problemu można za ich pomocą regulować natężenie światła wpadającego do środka i chronić wnętrze przed upałem, fot. KRISHOME

Podstawowa, główna i najbardziej widoczna część żaluzji to lamele, które mogą mieć różną szerokość, grubość i kolor. W przekroju przypominają literę C, S lub wydłużone Z (to gwarancja najlepszego zacienienia, bo lamele szczelnie do siebie przylegają). Ponieważ muszą być zrobione z materiału odpornego na warunki zewnętrzne, robi się je z lekkiego aluminium (dlatego są stosowane w oknach panoramicznych). Po zwinięciu lamele są schowane w kasecie (skrzynce), którą umieszcza się w warstwie elewacji lub montuje natynkowo. Pancerz powinien być wykończony lakierem o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne. Przed zakupem trzeba sprawdzić, czy żaluzje wyposażono w prowadnice boczne, by w czasie podnoszenie nie uderzały o okno. Te tańsze modele nie zawsze je mają.

Przyjęło się uważać, że żaluzje fasadowe lepiej pasują do nowoczesnych, energooszczędnych domów, jako elementy lekkie i proste, dlatego rzadko wybierane są do budynków o tradycyjnym, klasycznym stylu. 

Jeżeli żaluzjami zasłania się duże panoramiczne okna, warto wyposażyć je w napęd elektryczny (obsługiwany np. za pomocą smartfonu). Jednym napędem można sterować kilkoma żaluzjami, co jest bardzo ekonomiczne. Wadą takich osłon zewnętrznych jest wysoka cena - mogą być nawet dwa razy droższe od rolet. Trzeba też pamiętać, że muszą być montowane przez specjalistów.

Refleksole (rolety screen) - najnowocześniejszy sposób na ochronę przed słońcem

Refleksole służą do zasłonięcia okna od strony zewnętrznej. Chociaż zostały wprowadzone na rynek dość niedawno, ich użytkownicy wypowiadają się na ich temat pochlebnie. Refleksole, określane także jako rolety screen, to osłony zrobione z tkaniny odpornej nie tylko na silny wiatr, deszcz i promienie UV, ale przede wszystkim odbijającej promienie słoneczne (zawiera m.in. włókno szklane, PVC). W odróżnieniu od tradycyjnych rolet - nie ograniczają widoczności od wewnętrznej strony pomieszczeń.

Najczęściej stosowane są w wielkogabarytowych oknach fasadowych, ogrodach zimowych, tarasach i przeszklonych elewacjach, bo mogą mieć duże wymiary, nawet do 25 m2. W nowym domu kasetę z mechanizmem nawijającym ukrywa się pod tynkiem, w istniejących - montuje do elewacji. Często wyposaża się je w napęd elektryczny.

refkeksole zamontowane na zadaszonym tarasie
Refleksole, czyli zewnętrzne markizy okienne, przypominają rolety stosowane we wnętrzach. Są zrobione z siatki z PVC lub z włókna szklanego przepuszczającego określoną ilość promieni słonecznych, fot. ANWIS

Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z parametrami wybranej tkaniny, bo to one są tu kluczowe. W opisach znajdziemy takie określenia, jak transmisja, absorpcja, refleksja i przepuszczalność, ale najważniejszy z nich to tzw. faktor otwarcia, tj. procentowy udział otworów w powierzchni tkaniny - im jest większy, tym więcej promieni wpadnie do pomieszczenia (bo otwory są liczniejsze) i dom szybciej się nagrzeje. Przed zakupem należy też sprawdzić, czy roleta ma tzw. zamek ZIP, umieszczany na krawędziach tkaniny po to, by była ona lepiej naprężona i naciągnięta na całą szerokość okna.

Ile zapłacimy za osłony przeciwsłoneczne?

Przyjęliśmy do wyceny, że okno ma wymiar 835 x 1465 mm. Podajemy orientacyjne ceny różnego typu osłon przeciwsłonecznych. Ceny mogą się one różnić w zależności od producenta, wybranych dodatków, koloru (ale nie jest to regułą), czy promocji.

Ceny osłon na okna wewnętrzne:

  • Żaluzje drewniane, 25 mm - ok. 500-600 zł, 50 mm - ok. 600-750 zł
  • Żaluzje bambusowe 25 mm - ok. 400-500 zł, 50 mm - ok. 500-650 zł
  • Żaluzje aluminiowe, 25 mm - ok. 230-250 zł, 50 mm - ok. 370-400 zł
  • Rolety dzień-noc, bez kasety - ok. 115 zł, z kasetą, ok. 175 zł
  • Rolety plisowane - ok. 175 zł, zacieniająca 100% - ok. 350-500 zł, rzymskie - ok. 450-600 zł.

Ceny osłon na okna zewnętrzne:

  • Rolety, montaż na elewacji, bez napędu - od 550 zł, napęd z przełącznikiem - od 750 zł, napęd z pilotem - od 850 zł.
  • Żaluzje z widoczną skrzynką, 80 mm, bez napędu - od 900 zł, napęd z przełącznikiem - od 1350 zł, napęd z pilotem - od 1750 zł.

Jak jeszcze chronić pomieszczenia przed upałem?

Oprócz osłon przeciwsłonecznych warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Zamykaj okna i zasłaniaj osłony w najgorętszych porach dnia (11:00-17:00).
  • Wietrz pomieszczenia rano i wieczorem, gdy temperatura spada.
  • Stosuj folie termoizolacyjne na szyby, które redukują przenikanie promieni UV.
  • Zadbaj o zieleń wokół domu - krzewy i drzewa dają cień i obniżają temperaturę otoczenia.

A Ty? Jakie osłony na oknach masz w swoim domu? Czy stawiasz na nowoczesne refleksole, klasyczne żaluzje, a może rolety dzień-noc? Podziel się opinią w komentarzu - bo komfort zaczyna się właśnie od… okna.

Autor: Aleksandra Kuśmierczyk

Fot. otwierająca: rolety plisowane VELUX

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie osłony na okna najlepiej chronią przed upałem?

    Najlepszą ochronę przed nagrzewaniem wnętrz zapewniają rolety i żaluzje montowane od zewnątrz, np. aluminiowe rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe czy refleksole (rolety screen). Zatrzymują promienie słoneczne jeszcze przed szybą, co skutecznie ogranicza wzrost temperatury w pomieszczeniu.
  • Co lepsze: rolety wewnętrzne czy zewnętrzne?

    Rolety zewnętrzne są skuteczniejsze w blokowaniu ciepła, ponieważ odbijają promienie słoneczne przed dotarciem do szyby. Jednak rolety wewnętrzne (np. dzień-noc, plisowane, rzymskie) również ograniczają nasłonecznienie i są łatwiejsze w montażu, dlatego dobrze sprawdzają się jako szybka alternatywa.
  • Czy zasłony chronią przed nagrzewaniem pomieszczeń?

    Nie w pełni. Zasłony mogą zaciemniać wnętrze, ale często zatrzymują ciepło po wewnętrznej stronie okna, co prowadzi do jego oddawania do środka. Skuteczniejsze są dedykowane osłony przeciwsłoneczne – zwłaszcza z powłoką odbijającą promienie UV.
  • Czy warto montować osłony na okna, jeśli mam klimatyzację?

    Tak. Osłony na okna wspomagają działanie klimatyzacji – zmniejszają nagrzewanie się wnętrz, dzięki czemu klimatyzator pracuje krócej i bardziej efektywnie. To oznacza niższe zużycie prądu i mniejsze rachunki.
  • Jakie tanie osłony przeciwsłoneczne warto zamontować?

    Do najtańszych i jednocześnie skutecznych rozwiązań należą: aluminiowe żaluzje wewnętrzne, rolety materiałowe wolnowiszące, plisy z tkanin zaciemniających. Ważne, by materiał miał gęsty splot lub warstwę odbijającą promienie, np. powłokę perłową lub podgumowanie.
  • Czy refleksole naprawdę działają?

    Tak. Refleksole (rolety screen) to nowoczesne osłony wykonane z tkaniny technicznej (np. z włókna szklanego z PVC), które odbijają światło, ale nie ograniczają widoczności. Są odporne na warunki atmosferyczne i polecane do dużych przeszkleń, ogrodów zimowych i nowoczesnych elewacji.
  • Jakie osłony na okna wybrać do mieszkania w bloku?

    Do mieszkań najlepiej sprawdzą się: rolety dzień-noc - dają kontrolę nad światłem, plisy - można je ustawić na dowolnej wysokości, aluminiowe żaluzje - tanie i odporne na wilgoć. W blokach często nie ma możliwości montażu rolet zewnętrznych, dlatego warto wybrać skuteczne osłony wewnętrzne.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Komentarze

Najnowsze artykuły
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz