Lekkie żaluzje fasadowe z aluminium się sprawdzają!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Lekkie żaluzje fasadowe z aluminium się sprawdzają!

Lekkie żaluzje fasadowe z aluminium uznaliśmy za bardziej pasujące do nowoczesnej bryły, niż klasyczne rolety. Żaluzje świetnie sprawdzają się - mówią Grażyna i Tomasz, którzy żaluzje fasadowe użytkują od 2017 r.

Żaluzje fasadowe:

  • W prowadnicach, 4 sztuki o wymiarach około 1,80 × 2,60 m.
  • Lamele - szerokości 100 mm, w kształcie litery Z, wykonane ze wzmocnionej taśmy aluminiowej.
  • Kasety - z ekstrudowanego aluminium, ocieplone i zakryte tynkiem.
  • Prowadnice - szerokości 70 mm.
  • Sterowanie - elektryczne radiowe na co dzień obsługiwane 2 pilotami (każdy do czterech przeszkleń) i rezerwowo przewodowe (łączniki klawiszowe przy oknach).

Montaż: Tomasz - fachowcy zakładali żaluzje w dwóch etapach. Kasety przyczepili w fazie stanu surowego, na nadprożu wybranych przeszkleń, ponieważ żonie i mnie zależało na nie zasłanianiu światła szyb oraz schowaniu ich pod warstwą ocieplenia i tynku.

Stawialiśmy dom energooszczędny, dlatego w tej fazie zadbaliśmy o solidną termoizolację na styku mur-kasety. Zgodnie z naszą prośbą, fachowcy zabezpieczyli to miejsce matą termoizolacyjną (później ekipa generalnego wykonawcy przykryła górne rynny osłon warstwą styropianu i tynku). Natomiast elektryk doprowadził do nich, przez grubą ścianę zewnętrzną, przewody elektryczne do sterowania żaluzjami i przygotował łączniki. Drugi etap montażu nastąpił podczas prac wykończeniowych, po otynkowaniu elewacji. Instalatorzy przytwierdzili prowadnice do ścian bocznych w otworze okiennym. W kasetach umieścili płaszcze z lamelami.

Żaluzje fasadowe: Kasetę zakrywa ocieplenie i tynk, kolor prowadnic dopasowano do ram okien
Kasetę zakrywa ocieplenie i tynk, kolor prowadnic dopasowano do ram okien.

Decyzja: Grażyna - Przeciwsłoneczne zabezpieczenia zewnętrzne dobraliśmy w fazie projektowania budynku razem z architektem. Mając w planie stawianie bryły z długą ekspozycją od południa, z czterema dużymi przeszkleniami w strefie dziennej (na parterze) skierowanymi wprost ku słońcu, z góry przewidzieliśmy konieczność zastosowania barier chroniących od gorąca i intensywnego światła.

Pierwszą z nich jest fragment ściany nad tymi czterema oknami - wspólnie z architektem nie zaplanowaliśmy tu przeszkleń aż do sufitu, żeby częściowo i na stałe zacienić strefę dzienną. Dzięki wizualizacji komputerowej przygotowanej przez projektanta, obejrzeliśmy symulację obiegu słońca wokół przyszłego domu o każdej porze roku i przekonaliśmy się, że od południa sama ściana nie wystarczy. Zatem musieliśmy rozstrzygnąć, jaki chcemy mieć rodzaj wyrobów na tych kilku przeszkleniach (okna wschodnie i zachodnie zostawiliśmy bez ekranów przeciwsłonecznych, tam są mniej potrzebne).

Lekkie żaluzje fasadowe z aluminium uznaliśmy za bardziej pasujące do nowoczesnej bryły, niż klasyczne rolety (zależało nam na uatrakcyjnieniu tej długiej i prostej elewacji). Oprócz istotnych dla nas względów estetycznych, naturalnie wzięliśmy pod uwagę parametry użytkowe. Głównie spodobała się nam możliwość ustawiania lameli w wielu pozycjach (tego nie oferują rolety), a co za tym idzie - indywidualnej regulacji dostępu światła do wnętrza domu. Nie chcieliśmy też zamykać sobie widoków na ogród. Po wybraniu rodzaju ekranu, przystąpiliśmy do cyzelowania zamówienia, w firmie specjalizującej się w produkcji osłon zewnętrznych. Na przykład, z powodu stosunkowo dużej powierzchni żaluzji, doradzono nam wariant z prowadnicami, bo w nich płaszcz porusza się stabilnie i nie podrywa go silny wiatr. Stalowe linki boczne gorzej zabezpieczają lamele przed łopotaniem i wydawaniem metalicznego dźwięku, ponadto co jakiś czas trzeba je naciągać.

Jeżeli chodzi o profil taśmy (lameli), to wybraliśmy taki, który pozwala na szczelne zamknięcie płaszcza. Natomiast jeśli chodzi o jakość taśmy, spośród czterech oferowanych opcji, licząc od tej najsłabszej, najwęższej i najtańszej, zamówiliśmy tę trzecią (czyli średnio mocną). I jesteśmy z tego bardzo zadowoleni. Podobnie rzecz ma się ze sposobem sterowania. Zdecydowaliśmy się na klasyczną przewodową obsługę przy pomocy łączników klawiszowych (znajdują się przy każdym oknie z osłoną) oraz radiową z użyciem dwóch pilotów (oba mają funkcję sterowania wszystkimi czterema żaluzjami). Jednak fachowcy twierdzili, ze obu systemów - pilota i klawiszy - nie można zastosować jednocześnie, dlatego po konsultacji z nami zamontowali w kasetach silniki odbierające sygnał radiowy i przekazali nam 2 piloty. Opcja z klawiszami jest zatem rezerwowa.

Łączniki klawiszowe do sterowania żaluzjami fasadowymi
Łączniki klawiszowe umieszczono przy każdym oknie z osłoną.
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Żaluzje fasadowe z aluminium - rady i przestrogi:

  • Tomasz: Instalatorzy zapewnili, że istnieje możliwość łatwego podłączenia przewodowej opcji, gdyby coś stało się z pilotami i chcielibyśmy przejść na łączniki manualne. Napęd uruchamiany pilotami jest bardzo wygodny, adekwatny do naszych potrzeb i rodzaju osłony. Radzę nie zapomnieć w odpowiednim momencie o doprowadzeniu przewodów sterowania i konieczności skierowania ich przez ścianę do kaset (niezbędne kucie). Najlepiej zrobić to tuż przed montażem tych ostatnich (późniejsza ingerencja często oznacza zniszczenie tynków, niepotrzebne kurzenie w nowych pomieszczeniach itp.). Nasz architekt starannie przygotował harmonogram i plany szczegółowe.
  • Żaluzje są niezastąpione w lecie, rozwijamy je w słoneczne dni. Dzięki nim możemy utrzymać na parterze temperaturę nawet o 10°C niższą od panującej na zewnątrz. Cenimy sobie wtedy też regulowany cień. W zimie nie korzystamy z nich, pozostają zwinięte w ocieplonych kasetach. Polecamy szerokie lamele wykonane z grubej taśmy i wariant z prowadnicami. Dzięki temu płaszcz rzeczywiście jest dobrze usztywniony i odporny na działanie wiatru, można go szczelnie zamknąć. Jednak przed wichurą zwijamy osłony, bo nie zamówiliśmy czujników wiatru. Prowadnice są widoczne w otworze okiennym, lecz mają taki sam kolor z palety RAL, jak ramy okien, więc całość prezentuje się spójnie i lekko. Dotąd nie było trzeba myć osłon. Sporadycznie konieczne jest miejscowe przetarcie lameli, kiedy zabrudzą je ptaki. Wiatr i deszcz samoczynnie usuwają kurz. Żaluzje świetnie sprawdzają się - na 100%.
Żaluzje fasadowe w pozycji otwartej
Lamele można ustawić w różnych pozycjach.
Szczelnie zamknięta żaluzja fasadowa
Szczelnie zamknięta żaluzja zatrzymuje gorąco.

Koszty zakupu i montażu żaluzji fasadowych z aluminium:

  • żaluzje ze sterowaniem (i montażem) 12 260 zł.

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Żaluzje uatrakcyjniają południową fasadę domu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!