Jaki kocioł c.o. wybrać do systemu centralnego ogrzewania?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaki kocioł c.o. wybrać do systemu centralnego ogrzewania?

Kotły centralnego ogrzewania, które obecnie są dostępne na rynku, bardzo dobrze sprawdzają się w zapewnianiu komfortu cieplnego zarówno w domach jednorodzinnych, jak i mniejszych zakładach usługowych czy przemysłowych. Te urządzenia grzewcze różnią się między sobą pod wieloma względami (zakres mocy, spalanie określanego rodzaju paliwa, funkcje oraz wyposażenie).

Kotły c.o. są dodatkowo sklasyfikowane w tzw. „klasy”. Informacja o klasie danego kotła c.o. świadczy o jego efektywności spalania oraz emisyjności szkodliwych związków do środowiska. Żeby dobrać odpowiedni kocioł do centralnego ogrzewania warto poznać istotne fakty na temat tych urządzeń.

Wymogi prawne i obowiązujące normy

Producenci kotłów c.o. zobowiązani są do produkcji urządzeń, które spełniają wymagania określonych norm. Chodzi tu o normę PN-EN 303-5:2012, która zawiera wymagania dotyczące emisji substancji smolistych, emisji tlenku węgla, emisji pyłów oraz mocy minimalnej, jakie muszą spełniać urządzenia grzewcze.

Wymogi te mają przede wszystkim na celu ochronę środowiska oraz wprowadzanie coraz to bardziej efektywnych kotłów.

Zapotrzebowanie budynku na ciepło

Decydując się na wybór kotła c.o. należy odpowiednio dopasować jego moc do zapotrzebowania cieplnego danego budynku. Do ustalenia właściwej i optymalnej mocy dla danego budynku wykorzystuje się projekt budowlany.

Jeżeli natomiast kocioł c.o. ma być zainstalowany w budynku, który nie posiada takich planów, konieczne jest wykonanie odpowiednich obliczeń.

Należy wybierać urządzenia grzewcze o jak najlepiej dostosowanej mocy do zapotrzebowania cieplnego budynku. Należy pamiętać, że przed zakupem niezwykle ważna jest konsultacja ze specjalistami, którzy dobiorą odpowiedni kocioł c.o. do danego budynku.

Koszty eksploatacyjne

Cena kotła c.o. oraz jego późniejsze koszty eksploatacyjne to ważny punkt podczas decydowania o zakupie tego rodzaju urządzenia. Doskonałe warunki spalania i dostarczania energii cieplnej, w tym kontrolę paleniska oraz temperatury zapewniają nowoczesne kotły grzewcze na pellet lub ekogroszek.

Przed zakupem kotła warto dowiedzieć się o cenach tych paliw u lokalnych dostawców.

30 lat doświadczenia w branży ogrzewnictwa

Producentem urządzeń grzewczych jest firma METAL-FACH Technika Grzewcza, która zapewnia nie tylko solidnej jakości kotły c.o., ale także profesjonalne doradztwo.

Kotły c.o. tej firmy charakteryzują się wysoką wydajnością oraz czystością spalania - są to urządzenia ekologiczne spełniające najbardziej restrykcyjne normy.

Firma oferuje kotły 5 klasy jak i z Ecodesignem. Kotły c.o. produkowane przez METAL-FACH Technika Grzewcza to nowoczesne urządzenia, niezwykle łatwe w obsłudze, automatyczne, wyposażone w panel sterowania.

Kotły z podajnikiem wymagają minimalnego udziału człowieka przy zapewnianiu najbardziej optymalnych warunków grzewczych.

Logo Metal-Fach www.metalfachtg.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Nowe kotły kondensacyjne jednofunkcyjne Onnline Mono i dwufunkcyjne Onnline Duo
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny