Kominek jako alternatywne źródło ogrzewania a uchwały antysmogowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Kominek jako alternatywne źródło ogrzewania a uchwały antysmogowe

Mam takie pytanie: czy jeżeli mam podstawowe ogrzewanie na gaz, to kominek (jako dodatkowe źródło grzania) powinnam mieć tradycyjny czy gazowy?

aktualizacja: 2022-02-03 10:56:07

Drugie źródło ciepła to w naszym klimacie dobry pomysł. Co się bowiem stanie, jeśli zimą to pierwsze ulegnie awarii? Albo jeśli nastąpi dłuższa przerwa w dostawach prądu lub gazu? Bez tych mediów nie działają pompy ciepła i kotły gazowe.

Dlatego kominek, jako rezerwowe źródło ciepła, to rozsądne rozwiązanie (zgodnie z prawem w nowych domach nie może być źródłem jedynym). Jeśli jednak Czytelniczka ogrzewa dom kotłem gazowym, a kominek ma być alternatywą, to nie powinien być gazowy. Przerwa w dostawie paliwa wyeliminuje bowiem oba urządzenia grzewcze jednocześnie. I choć sprawa wydaje się oczywista, to na forum.budujemydom.pl takie pytania padały już wielokrotnie. Alternatywne źródło ciepła w domu opalanym gazem stanowi kominek tradycyjny.

Wytwarzane w nim ciepło może być przekazywane do pomieszczeń przez promieniowanie cieplne obudowy i samej szyby, instalację dystrybucji gorącego powietrza (DGP), albo - jeśli wkład wyposażono w płaszcz wodny - może trafiać do wodnej instalacji centralnego ogrzewania. Jeżeli jednak kominek ma być tylko źródłem awaryjnym, stosowanym sporadycznie, wariant z płaszczem wodnym można odrzucić jako najbardziej skomplikowany i dość kosztowny.

W najprostszym rozwiązaniu, kominkiem ogrzejemy jedno pomieszczenie - ciepło jest wówczas przekazywane przez szybę i nawiewane z powietrzem ogrzewającym się od wkładu i wypływającym z kratki/kratek na obudowie kominka. Temperatura w pomieszczeniach sąsiednich (przylegających do komina) również nieco wzrośnie.

Jeśli do okapu podłączymy rury rozprowadzające powietrze do innych pomieszczeń, ogrzejemy ich więcej. Jednak w ten sposób, w poziomie ciepło da się przesłać na odległość 3-4 m. Efekt będzie dużo lepszy, jeśli wykorzystamy wentylator nadmuchowy i utworzymy system dystrybucji gorącego powietrza (DGP). Działający niezależnie od wodnego c.o., co ma znaczenie w przypadku awarii podstawowego źródła ciepła!

Trzeba jednak zauważyć, że w ramach walki o lepszą jakość powietrza, którym oddychamy, w różnych częściach naszego kraju władze lokalne wprowadzają rozmaite ograniczenia w korzystaniu z tradycyjnych kominków.

Uchwały antysmogowe

To akty prawne, przyjmowane na mocy Prawa ochrony środowiska przez sejmiki wojewódzkie. Mogą wprowadzać ograniczenia lub zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, w celu zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi lub środowisko. Uchwały antysmogowe mogą obowiązywać na terenie całego województwa, albo tylko niektórych gmin.

Do dziś przyjęły je sejmiki zdecydowanej większości województw (14).

Małopolska

Pierwsza i najbardziej radykalna była Małopolska. Uchwała Sejmiku Województwa Małopolskiego wprowadziła od 1 września 2019 r. całkowity zakaz spalania węgla i drewna na terenie Krakowa. Tradycyjne kominki zostały zatem w królewskim mieście zakazane.

W reszcie województwa można z nich korzystać pod warunkiem, że spełniają wymogi ekoprojektu, albo jeśli zostaną doposażone w instalację odpylającą spaliny do poziomu emisji dopuszczonego przez ekoprojekt.

Zdjęcie Krakowa
W Krakowie całkowity zakaz spalania węgla i drewna obowiązuje już 2,5 roku. (fot. Fotolia)
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Ekoprojekt (ecodesign) to unijna dyrektywa (2009/125/WE), ustalająca zasady określania wymogów odnośnie urządzeń związanych z energią - sprzętów AGD, systemów wentylacyjnych, urządzeń grzewczych. Zgodnie z nią, wprowadzane do obrotu kominki (w unijnej nomenklaturze miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwo stałe) od początku tego roku muszą spełniać bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące m.in. emisji cząstek stałych, gazowych związków organicznych, tlenków azotu i węgla oraz efektywności energetycznej. Krótko rzecz biorąc, mają pracować tak, żeby ich eksploatacja nie wpływała negatywnie na środowisko. Warto zauważyć, że producenci dostosowali się do tych regulacji już wcześniej i w latach poprzednich nabycie takiego urządzenia nie stanowiło żadnego problemu.

Zakup kominka spełniającego wymogi ekoprojektu od dawna nie stanowi problemu. (fot. z lewej: Kratki.pl, fot. z prawej: Jøtul)

Mazowsze

Na Mazowszu docelowo dopuszczone będą wyłącznie kominki zgodne z ekoprojektem. Starsze trzeba albo doposażyć w instalację odpylającą spaliny do poziomu w nim określonego, albo zlikwidować do 1 stycznia 2023 r. Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwalił też tak zwany Program Ochrony Powietrza, który zakazuje palenia w kominkach na paliwo stałe, jeśli stężenie pyłu zawieszonego PM10 przekroczy dopuszczalny poziom (takie powiadomienia o przekroczeniu jakości norm powietrza dotyczą zwykle od jednego do kilku dni). Ograniczenie nie obowiązuje w dwóch przypadkach: gdy kominek jest jedynym źródłem ciepła i kiedy do budynku, w wyniku awarii, nie jest dostarczany prąd.

W propozycjach zaostrzenia uchwały antysmogowej dla mazowieckiego pojawił się całkowity zakaz używania kominków w Warszawie (być może od 2027 r.). Mógłby on zostać rozszerzony także na gminy tzw. obwarzanka warszawskiego. Niewykluczone, że "do czasu ustania ich żywotności" wolno będzie korzystać z tych, które spełniają wymogi ekoprojektu i zostały zamontowane przed końcem ubiegłego roku.

Rodzina przy rozpalonym kominku
Z modeli starszego typu można na ogół korzystać, o ile zostaną doposażone w instalację odpylającą spaliny do poziomu emisji dopuszczonego przez ekoprojekt. (fot. Isover)

Dolnośląskie

W województwie dolnośląskim używanie kominków, które nie spełniają wymogów ekoprojektu zostało zakazane od 1 lipca 2018 r. We Wrocławiu można z nich korzystać pod dodatkowym warunkiem - o ile są "rekreacyjne", czyli stanowią drugie źródło ciepła. Ograniczenia tego rodzaju albo już obowiązują, albo wkrótce wejdą w życie w większości województw.

Redaktor: Janusz Werner
Na zdjęciu otwierającym: Korzystanie z kominków niespełniających norm ekoprojektu zostało zakazane, albo zostanie zakazane wkrótce, w prawie całej Polsce. (fot. Fotolia)

Zdaniem naszych Czytelników

13 Apr 2022, 00:53

1 godzinę temu, Gość Cabanek13 napisał: Nie mogę pojąć dlaczego w czystej, ekologicznej Austrii a konkretni w Alpach Tyrolskich pod każdym prawie stylowym budynkiem równo ułożone polana drewna do kominka To samo widziałem we włoskich Dolomitach   Przecież ...

Gość Cabanek13

12 Apr 2022, 23:20

Nie mogę pojąć dlaczego w czystej, ekologicznej Austrii a konkretni w Alpach Tyrolskich pod każdym prawie stylowym budynkiem równo ułożone polana drewna do kominka To samo widziałem we włoskich Dolomitach

22 Apr 2018, 11:50

31 minut temu, franiamaj napisał: Po pierwsze kupon nowego pieca i wszystkich przyłączy to wydatek kilkutysięcy Jak wygląda kupon pieca?

22 Apr 2018, 11:18

ostatnio w internecie znalazłam artykuł na temat smogu. Nawet nie wiedziałam że jest kilka aplikacji i stron internetowych na których można sprawdzić czystość powietrza w miastach. Zawsze myślałam, że dostęp do danych mają tylko wybrane instytucje powołane do tego, żeby walczyć ...

19 Feb 2018, 22:20

57 minut temu, Gość klon napisał:   4 - sąsiedzi nie godzą się na wejście na ich posesję 0,5 m ( jak to polacy bo niby dlaczego nie w drodze i tu jest słuszne pytanie ) Ano nie w drodze, bo za rurę w "drodze" czyli w pasie drogowym trzeba płacić! Co miesiąc! ...

Gość klon

19 Feb 2018, 21:21

Tak walczy się ze smogiem w Mazowieckim pod Warszawą : 1 - Warunki przyłączenia gazu 5 miesięcy oczekiwania 2 - Umowa termin do 14 miesiecy podłączenia 3 - W trakcie umowy nie można podłączyć nie mieści sie rura w drodze gminnej 12m szerokości ( chyba tam jest bunkier NATO) 4 ...

15 Feb 2018, 13:44

Tak... wydaje mi się, że najlepiej zacząć od siebie i otoczenia...  Jak będziemy wymagać od siebie, to później możemy wymagać od innych.   

Gość

13 Feb 2018, 15:07

6 minut temu, Eksperci Viessmann napisał: że za mało pieniędzy Jest takie powiedzenie: "wyżej doopy nie podskoczysz..." a dzieci muszą mieć ciepło, żeby  przeżyć, muszą mieć jedzonko, żeby żyć, wszak 8 minut temu, Eksperci Viessmann napisał: to ...

13 Feb 2018, 14:53

Wiecie co? Tak się zastanawiam nad tematem tego wątku.... Czy naprawdę trzeba ogdórnych zakazów, nakazów i ograniczeń, by polepszyć komfort życia? Wszędzie ciągłe narzekanie, że za mało pieniędzy, że nie takie regulaminy, a to przecież chodzi o nasze zdrowie... o NASZE ...

13 Feb 2018, 07:59

heh

Gość

12 Feb 2018, 19:59

4 godziny temu, Gość Jolanta napisał: Palimy teraz brykietem   "Brykietowanie − formowanie sypkich, luźnych, drobnoziarnistych substancji, jak np. rud czy miału węglowego, w zwięzłe bryły o kształcie najczęściej prostopadłościanu lub kuli, nazywanych ...

Gość Jolanta

12 Feb 2018, 15:16

U nas w małopolsce to jest prawdziwy koszmar! Coraz gorzej jest z tymi zanieczyszczeniami powietrza..i to wszystko sobie sami zawdzięczamy. U mnie w domu już od dawno nie palimy byle czym i zrezygnowaliśmy też z węgla. Palimy teraz brykietem, może ktos podziela moją opinię, że to ...

Gość klon

19 Jan 2018, 17:16

To jest Polska prawda o ogrzewaniu : 1- warunki przyłączenia gazu ( 5 miesiecy oczekiwania ) 2 - umowa z gazownią ( realizacja do 14 miesiecy ) 3 - w trakcie trwania umowy - problemy nie mogą zmieścić się w drodze gminnej 12m szerokści ( chyba tam jest schron przeciatomowy ) 4 ...

28 Nov 2017, 22:03

2 minuty temu, animus napisał: Na tym złudzeniu sporo osób się wiezie dotąd.  To można określić tylko słowami,  jaki dali wybór taki wybrałeś, a kto na tym zarobił, sam wiesz . Nie "dali" wybór, tylko my - popeerelowscy biedacy, zacofani ...

28 Nov 2017, 21:50

Na tym złudzeniu sporo osób się wiezie dotąd.  To można określić tylko słowami,  jaki dali wybór taki wybrałeś, a kto na tym zarobił, sam wiesz .

28 Nov 2017, 21:28

2 minuty temu, animus napisał: Tak Ci się tylko wydaje, pędziliśmy jak owce wypuszczone na pastwisko,  one też wtedy czują wolność.         Nie. To był mój świadomy wybór. Wreszcie go miałem! Lepszy ...

28 Nov 2017, 21:21

1 godzinę temu, Leszek4 napisał: Ale przecież nikt nam nie kazał tych "używek" kupować. Mogliśmy nadal jeździć polską myślą techniczną. Nikt nam niczego nie nakazywał. W końcu poczuliśmy, co to jest wolność! I było pięknie. Kiedyś... Tak ...

28 Nov 2017, 19:31

6 godzin temu, animus napisał: Komuna jednak siedzi Ci w głowie. Dzięki "integracji" Niemcy sprzedali  nam stare samochody (popyt czyni cenę) i to bardzo drogo, zamiast je sobie tam złomować.  Zawieźliśmy im mnóstwo marek w zębach, tak własnie robi ...

28 Nov 2017, 13:30

http://energetyka.wnp.pl/nie-chca-taniego-pradu-w-nocy-za-pol-ceny,311609_1_0_0.html

28 Nov 2017, 13:13

8 minut temu, retrofood napisał: Co Ty tu pieprzysz, przecież właśnie wstaliśmy z kolan... Zgadza się, siedzieliśmy na kolanach Unii.

28 Nov 2017, 12:55

5 godzin temu, retrofood napisał: Rząd PiS obiecywał obniżenie nocnych stawek za energię elektryczną. Prądu taniego się zachciało? Zaraz go kupisz. Niemcy budują sporo nowych elektrowni węglowych, węgiel importują z Rosji.    

28 Nov 2017, 12:48

3 minuty temu, animus napisał: Przyczyna - bieda, a czemu biednyś? Boś g....... Co Ty tu pieprzysz, przecież właśnie wstaliśmy z kolan...

28 Nov 2017, 12:43

11 godzin temu, Leszek4 napisał: A przecież mogliśmy jeździć pachnącymi fabryką polonezami... 😂 Komuna jednak siedzi Ci w głowie. Dzięki "integracji" Niemcy sprzedali  nam stare samochody (popyt czyni cenę) i to bardzo drogo, zamiast je sobie tam ...

28 Nov 2017, 08:17

o tych nowych taryfach pisałem już gdzieś indziej - w skrócie - dla mnie i tak dużo korzystniejszą opcją będzie pozostanie dalej przy G12w. Ale poczekajmy może na konkretne stawki u konkretnych operatorów, wtedy będzie można konkretnie porównać ceny i koszty...na razie stosunkowo ...

28 Nov 2017, 07:16

Rząd PiS obiecywał obniżenie nocnych stawek za energię elektryczną. Ale za ogrzewanie zapłacimy rocznie nawet ok. 1400 zł więcej - wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Energii. – Ogrzewanie elektryczne ma sens wtedy, gdy rachunki nie są kilka razy wyższe niż za ...

28 Nov 2017, 06:24

10 godzin temu, bobiczek napisał: No chyba bardziej płaczą inni. Najgorzej podczas dzisiejszych pomiarów mają górale z Żywca.   Ps: wróć Wodzisław podobnie, sorry. No ale w całej Polsce bywa tylko dostatecznie ...

28 Nov 2017, 00:49

Sami wybraliśmy se taki model rozwoju, nieprawdaż? Może i nie mamy samochodów, ale mamy koty i najładniejsze procesje w Europie.

28 Nov 2017, 00:30

5 minut temu, animus napisał: Pięknie przez tyle lat czyścimy zachód, ze starych samochodów.   Niemiaszek kupuje sobie samochód z salonu, pierdzi w fotel od 5-10 lat , potem zachwycony Polak go dosiada, wiesza choinkę zapachową na lusterku i jest ...

28 Nov 2017, 00:21

20 minut temu, retrofood napisał: – W końcu musimy zacząć odchodzić od węgla – podkreślał prof. Michał Krzyżanowski, epidemiolog, profesor wizytujący Grupy Badań nad Środowiskiem w King’s College London. Czy damy się zmanipulować? Cały węgiel ...

27 Nov 2017, 22:46

2 godziny temu, retrofood napisał: Nie wiem. Skoro i tak muszę płacić za ich wywóz... Nie chciałoby mi się. Bo Ty masz las. A plastik, to opałowe kalorie. Animus to dobrze zrecenzował. 

27 Nov 2017, 22:45

To znamienne, że wśród rozmówców, którzy spotkali się w trakcie panelu głównego „Walka o czyste powietrze” konferencji Global Clean Air Summit z rządu był wyłącznie Piotr Woźny, doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju zajmujący się problemem smogu. ...

27 Nov 2017, 22:17

2 godziny temu, bobiczek napisał: No ale w całej Polsce bywa tylko dostatecznie jak widać   http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current Będzie jeszcze gorzej, węgiel w tym roku jest bardzo drogi, ludzie spalą wszystko, co tylko da się spalić, więc ...

27 Nov 2017, 19:50

56 minut temu, Leszek4 napisał: Za to wiem, że dzisiaj segreguje się śmieci. I choć ustawa tego nie wymaga, Polak nadgorliwy jest.  No i segreguje… na te palne i niepalne. Mało tego! Na palne przed godziną 22 i palne po godzinie 22… Nie wiem. ...

27 Nov 2017, 19:21

Dnia 26.11.2017 o 12:20, Gość smogowiec napisał: W obecnym czasie ślązacy tak płaczą, że u nich smog, że nic nie rośnie No chyba bardziej płaczą inni. Najgorzej podczas dzisiejszych pomiarów mają górale z Żywca.   Ps: wróć Wodzisław ...

27 Nov 2017, 18:54

Przed chwilą, Leszek4 napisał: Za to wiem, że dzisiaj segreguje się śmieci.  Na palne przed godziną 22 i palne po godzinie 22… Dobre.

27 Nov 2017, 18:53

Kiedyś za opał służyło wszystko, co dało się spalić. A że rynek opakowań z tworzyw sztucznych w zasadzie nie istniał, to nie spalało się ich w kotłach czy piecach. Domów też było mniej, bo ludziska upychały się po kilka rodzin w jednej chacie. Ale pamiętam, że sadzy ...

27 Nov 2017, 18:36

16 minut temu, demo napisał: Retro  Ty brachu jak coś napiszesz to nie wiadomo śmiać się czy płakać. ?  Chciałem Ci wstawić pod posta jedno i drugie ale nie wchodzą oba od tej samej osoby.  Róbta co chceta. Niestety jakość powietrza wcale ...

27 Nov 2017, 18:08

2 godziny temu, retrofood napisał: Głupoty Waść prawisz, niczym królowa Antonina.  Więc mi nie pisz, że dzisiaj jakość powietrza nie jest lepsza. Retro  Ty brachu jak coś napiszesz to nie wiadomo śmiać się czy płakać. ?  Chciałem Ci wstawić pod ...

27 Nov 2017, 16:44

Ja u siebie nie widziałem aby był biały śnieg. Teraz i owszem, ale nie w starej zabudowie, gdzie 90% ogrzewania jedzie na kopciuchach - ale fakt - tam (w starej zabudowie) dopiero po kilku dniach śnieg jest szary.

27 Nov 2017, 15:56

20 minut temu, Eksperci Viessmann napisał:   Witam,  niestety nie mogę się zgodzić w wielu kwestiach, które przytoczono w tym komentarzu. Czy to, że dawniej były szare domy, a teraz ich elewacje są kolorowe to znaczy że jakość powietrza jest ...

27 Nov 2017, 15:18

  22 godziny temu, Gość smogowiec napisał: W obecnym czasie ślązacy tak płaczą, że u nich smog, że nic nie rośnie, a za komuny to było inaczej? pamiętam jak w latach 60-70 jak wjeżdżało się na śląsk to jakby była inna strefa klimatyczna, nawet zieleń ...

Gość smogowiec

26 Nov 2017, 12:20

W obecnym czasie ślązacy tak płaczą, że u nich smog, że nic nie rośnie, a za komuny to było inaczej? pamiętam jak w latach 60-70 jak wjeżdżało się na śląsk to jakby była inna strefa klimatyczna, nawet zieleń była inna, taka szara a teraz nagonka na kotły na paliwo stałe. ...

Gość Jadwiga

25 Nov 2017, 13:16

problem smogu w Polsce jest bardzo poważny. Normy obowiązujące w Polsce są tak zaniżone, że w Europie byłby od sezonu zimowego do wiosny ogłoszony alarm smogowy. Ale to nie jest tylko teoria, byłam ostatnio wieczorem w jednym z miast na południu o godzinie 18. Kiedy wysiadłam z ...

Gość KLOM

28 Oct 2017, 22:36

Tak wygląda walka ze smogiem w wołominie . 1 - 6 miesięcy oczekiwania na warónki podłączenia gazu 2 - umowa ( podłączenie do 15 miesięcy ) 3 - w trakcie inne trudności brak możliwości położenia rury w drodze gminnej ( CIEKAWE ) 4 - piec na śmieci TO TEJST PRAWDA O WALCE ...

Gość mhtyl

27 Oct 2017, 21:00

1 godzinę temu, retrofood napisał: Dostaje 520 zł i nie wolno mu zarobić ani grosza więcej. Powaga! Zakaz całkowity bo 520 zł zabiorą. Nieodwołalnie!   Potwierdzam, znajoma będąc na emeryturze prowadziła dodatkowo szkolenia i suma jaka ...

aru

27 Oct 2017, 20:06

... walkę ze smogiem mogą przyjść, jak pozwolę, wymienić piec na ... co, podłączyć te ... wie co  i za to ZAPŁACIĆ, prawa nabyte są niezbywalne, mogą w ... pocałować z przepisami

27 Oct 2017, 19:54

30 minut temu, Gość AXI napisał:  Jak ktoś, kto dostaje 540-855 zł , a musi wydać na dach nad głową i jedzenie (szacuję na szybko - mieszkanie+media 1000 zł, Dostaje 520 zł i nie wolno mu zarobić ani grosza więcej. Powaga! Zakaz całkowity bo 520 zł ...

Gość AXI

27 Oct 2017, 19:22

Jaka jest minimalna wysokość emerytury, renty, zasiłku z opieki społecznej ?! Jak ktoś, kto dostaje 540-855 zł , a musi wydać na dach nad głową i jedzenie (szacuję na szybko - mieszkanie+media 1000 zł, trzy posiłki dziennie 25 zł*30 dni 750 zł...plus mydło, pasta do zębów, ...

Gość Czytelnik

26 Oct 2017, 09:18

Nie można spokojnie czytać takich artykułów. Rząd i samorządy nie walczą ze smogiem. Podejmują "pewne działania". Szkoda pisać. Czy ten naród przebudzi się kiedyś do większej świadomości troski o siebie i swoje środowisko ??

29 Apr 2017, 00:46

13 godzin temu, aaaa napisał: Czyli reasumując - jak jest zgłoszenie do SM - bo ktoś zauważył że leci więcej dymu z komina niż powinno (bo tak mu się wydaje, albo nie spodoba mu się jego kolor), zadzwoni, przyjedzie eko-patrol, to mieszkaniec tego domu musi ich wpuścić ...

Gość mhtyl

28 Apr 2017, 16:50

4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:   W dobie EKO propagandy węgiel "zrobił się" passe. A przecież węgiel to skamielina wyprodukowana przez NATURĘ czyli też powinien być EKO  No przeca mamy EKO-GROSZEK

2 godziny temu, bajbaga napisał: Od 16.05.2016r obowiązuje nowa ustawa o ochronie środowiska - czyli nieaktualna podstawa prawna. Brzmienie w całości przywołanego art. (po noweli): Bez uzasadnionego powodu nie ma prawa, od tak, wejść do naszego ...

28 Apr 2017, 11:26

To prawda - jest powód, jest interwencja. Ale, mowa o "egzekucji" prawa lokalnego w Krakowie, odnośnie sprawdzenia "jakości" paliwa (a nie spalania śmieci) - a to zupełnie inna sprawa. 24 minuty temu, aaaa napisał: Czyli reasumując - jak jest zgłoszenie do SM ...

28 Apr 2017, 11:05

No właśnie o to mi chodzi - bo ten powód jest (chyba?) zawsze uzasadniony. Działa tzw. Eko-patrol - wydzielona struktura w ramach SM - dostają zgłoszenie -->jadą na interwencję. Ludzie dzwonią często gęsto.... wyciąg z raportu SM od 1.11.16 do 31.03.17 było 1502 kontroli ...

28 Apr 2017, 10:49

Od 16.05.2016r obowiązuje nowa ustawa o ochronie środowiska - czyli nieaktualna podstawa prawna. Brzmienie w całości przywołanego art. (po noweli): Cytat Art. 379. 1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują ...

28 Apr 2017, 07:47

14 godzin temu, bajbaga napisał: Bo przychodzi do Ciebie taki jeden (alba dwa, bo takie chodzą parami) typek "uprawniony" i mówi "panie Tomo, czy mogę/możemy wejść na teren Pana domu i pobrać próbki paliwa, które wyślemy do analizy w np. Pirdzikowie Dolnym ?" A ...

27 Apr 2017, 21:34

No i w zasadzie mało kto mówi inaczej. Niech sobie zakoduja i niech placi kto chce. W dzisiejszych czasach pojęcie tv publiczna już jest bez sensu. Chyba reklama publiczna raczej

Gość mhtyl

27 Apr 2017, 21:17

8 minut temu, MrTomo napisał: No nie wiem. To chyba dopiero się zacznie Mówisz o abonamencie oczywiście. To ja tak powiem obiektywnie, w imię czego mamy płacić. W zasadzie to płaci się za telewizje publiczną a dlaczego prywatne stacje mogą utrzymać się ...

27 Apr 2017, 21:04

6 minut temu, mhtyl napisał: a w końcu wszystko umarło śmiercią naturalną. No nie wiem. To chyba dopiero się zacznie

Gość mhtyl

27 Apr 2017, 20:57

Z tą ustawą to podobnie jak kiedyś  z ustawą o abonamencie za odbiornik tv. Też mieli chodzić po domach i sprawdzać, potem niby mieli to sprawdzać listonosze a w końcu wszystko umarło śmiercią naturalną.

27 Apr 2017, 20:27

To ciekawe. Bu u mnie do domu rodzinnego przylazła straż miejska. A gdyby ich nie wpuszczono, to groźba sądu i kara rzędu kilku tysiaków. To inna para kaloszy czy ta sama?

27 Apr 2017, 17:33

Bo przychodzi do Ciebie taki jeden (alba dwa, bo takie chodzą parami) typek "uprawniony" i mówi "panie Tomo, czy mogę/możemy wejść na teren Pana domu i pobrać próbki paliwa, które wyślemy do analizy w np. Pirdzikowie Dolnym ?" A Ty im odpowiadasz - sperdalajcie. A on/oni grzecznie ...

27 Apr 2017, 17:18

6 godzin temu, bajbaga napisał: Kompletnie martwy "przepis" (lokalny) - martwy i nie do wyegzekwowania. Jak, co, dlaczego? Przepis pozorny?

27 Apr 2017, 11:00

Pic na wodę. Mydlą oczy i mówią, że coś zrobili w zakresie ochrony Matki Ziemi. Kompletnie martwy "przepis" (lokalny) - martwy i nie do wyegzekwowania. Gdybym miał dom w Krakowie, to na elewacji umieściłbym ogromny bilbord z napisem: "W tym domu palę węglem o wartości ...

Straż miejska i inne uprawnione do kontroli organy powinny najpierw udać się na składy węgla. Pomijam fakt, że cena tony węgla jest z "kosmosu".

27 Apr 2017, 09:38

Witam ponownie !  To już pewne. W ostatni poniedziałek radni sejmiku województwa małopolskiego na wniosek prezydenta miasta Krakowa ostatecznie przyjęli normy jakościowe dla węgla. W Krakowie już od lipca tego rok do sierpnia 2019 roku ma obowiązywać zakaz palenia paliwami najniższej ...

12 Apr 2017, 16:32

Witam !  Wracając do głównego tematu mamy kolejną dobrą wiadomość. Kilka dni temu kolejne województwo w Polsce po małopolskim uchwaliło ustawę antysmogową. Tym razem na walkę ze smogiem postawił Sejmik Województwa Śląskiego wprowadzając na terenie całego województwa ...

25 Mar 2017, 14:16

4 godziny temu, MrTomo napisał: Chłopie naucz się czytać ze zrozumieniem. Czy demo napisał gdzieś, że nastąpiła poprawa powietrza? NIE Demo napisał cyt. "Proszę nie opowiadać że już dokonała się jakaś znacząca poprawa w tym temacie". tj. w ...

25 Mar 2017, 10:31

12 godzin temu, zenek napisał: I nie mów do mnie "walisz głupa" - to nie budka z piwem, tylko forum.   Tak mówię bo chyba nie czytasz ze zrozumieniem tego co piszę, wyciągając dziwne wnioski i od razu walisz nimi jak głup jakiś.

Gość mhtyl

25 Mar 2017, 09:38

No co Wy ku... chcecie od zenka? Ma chłop manie wyższości i poczucie spełnienia bliżej nie określonej misji dla społeczeństwa. Już nie jeden chciał Wisłę kijem zawrócić i poległ, zenek tego jeszcze nie pojął.

25 Mar 2017, 09:29

11 godzin temu, zenek napisał: No właśnie pisałem, że zlikwidowano wiele źródeł smogu i skażenia powietrza - a smog jest, mówią, że większy, niż był. Z tego wynika, że nie ma poprawy jakości powietrza! To chyba zrozumiałe.  Masz tam na początku ...

25 Mar 2017, 09:23

Dla odpornych na wiedzę - w bardzo przystępnej formie: Cytat Procesy spalania poza przemysłem, a więc w głównej mierze  niska emisja (powstała na wysokości do 40m), odpowiadają za niemal połowę emisji wszystkich pyłów o frakcji PM10 wyemitowanych w Polsce ...

24 Mar 2017, 21:59

5 godzin temu, demo napisał: Gdzie pisałeś ? no choćby tu : 21 godzin temu, zenek napisał: W krakowie jest coraz mniej kominów - a smog coraz większy. a do tego sam wymieniasz tę Skawinę , 3/4 produkcji Huty, podłączenia ...

24 Mar 2017, 15:55

3 godziny temu, zenek napisał: Gdzie ja pisałem o jakiejś znaczącej poprawie - proszę o cytat! Konkretny!   Gdzie pisałeś ? no choćby tu : 14 godzin temu, zenek napisał: W krakowie jest coraz mniej kominów - a smog coraz większy. a ...

24 Mar 2017, 11:59

1 godzinę temu, demo napisał:   11 godzin temu, zenek napisał: Luźna zabudowa nie chroni przed smogiem - korytarze przewietrzania miasta tak. Jaki jest sens prowadzenia takich jałowych dyskusji które nie prowadzą ...

24 Mar 2017, 10:30

9 godzin temu, zenek napisał: Luźna zabudowa nie chroni przed smogiem - korytarze przewietrzania miasta tak. Jaki jest sens prowadzenia takich jałowych dyskusji które nie prowadzą do żadnych konstruktywnych rozwiązań. Miasta już są i co będziemy je wyburzać w ...

24 Mar 2017, 00:41

Dnia 20.01.2017 o 20:35, demo napisał: domowe kominy to jedna z najgorszych przyczyn. To nie jest żadna bzdura x 3. Bzdurą jest to że luźna zabudowa uchroni nas przed smogiem i to x 3. W krakowie jest coraz mniej kominów - a smog coraz większy. Luźna ...

23 Mar 2017, 17:42

Dnia 1.02.2017 o 22:40, zenek napisał:  Zadzwoniłem do redakcji i spytałem, dlaczego tylko w Hucie był mróz, bo gdziendziej domki akurat nie truły. Nie było odpowiedzi... Nie było odpowiedzi bo szybko zorientowali się z kim mają do czynienia.

Gość elpapiotr

23 Mar 2017, 17:11

Dnia 26.01.2017 o 21:59, Draagon napisał: Co nie zgłosił się żaden klient ? Ciągle się zgłaszają, ale ja tylko piśmiennych przyjmuję 

01 Feb 2017, 22:40

jeszcze raz powtórze: W Krakowie zlikwidowano wiele kotłowni lokalnych, wiele palenisk, zastosowano gaz i prąd, zamknięto wiele fabryk, założono fitry na hucie Lenina i Skawinie - i co - ilość smogu wzrosła!!!.  I od tego momentu można główkować - dlaczego! A ja słyszę ...

26 Jan 2017, 21:59

Dnia 22.01.2017 o 23:00, elpapiotr napisał: A bez reszty ta próba nie będzie jałowa ? Bo wpis Drogana raczej tak. Co nie zgłosił się żaden klient ?

Smog to brak wymiany powietrza  - fakt, faktem - zanieczyszczonego.  Zaczęła się nagonka na kotły opalane węglem zamiast dopilnować karać tych, co palą "śmieciami". Ciekawe, że składy węgla mogą sprzedawać węgiel najgorszego sortu. Zapominamy jeszcze o spalinach motoryzacyjnych. ...

23 Jan 2017, 21:46

Witam ! Nawiązując do tematu - zgodnie z przepisami ciężko walczyć ze smogiem, bo wciąż brak takowych przepisów co do norm i jakości sprzedawanego węgla. Przyśpieszenie wprowadzenia zapisu dotyczącego sprzedaży kotłów spełniających wymagania Ekoprojektu (tylko 5klasa), ...

23 Jan 2017, 15:59

...

23 Jan 2017, 07:00

Dnia 21.01.2017 o 09:09, bajbaga napisał: W górach takie zasady zabudowy (wysokiej) obowiązywały i obowiązują. A co do tego, czy to ogrzewanie śmieciuchami ma taki duży wpływ na jakość powietrza jeszcze raz http://aqicn.org/city/poland/dolnoslaskie/walbrzych-wysockiego/pl/. Wystarczy ...

Gość elpapiotr

22 Jan 2017, 23:00

Dnia 20.01.2017 o 21:06, Draagon napisał: Nie luźna zabudowa - bo w miastach się nie da - ale jakieś zasady zabudowy by były "trasy przelotowe" powinny być zachowane - z resztą teraz to jałowa dyskusja bo zabudowali to co mogli i jest jak jest - obudzili się teraz ...

21 Jan 2017, 09:09

W górach takie zasady zabudowy (wysokiej) obowiązywały i obowiązują. A co do tego, czy to ogrzewanie śmieciuchami ma taki duży wpływ na jakość powietrza jeszcze raz http://aqicn.org/city/poland/dolnoslaskie/walbrzych-wysockiego/pl/. Wystarczy porównać "słupki" z godzinową ...

20 Jan 2017, 21:06

Nie luźna zabudowa - bo w miastach się nie da - ale jakieś zasady zabudowy by były "trasy przelotowe" powinny być zachowane - z resztą teraz to jałowa dyskusja bo zabudowali to co mogli i jest jak jest - obudzili się teraz i jakoś prubują ratować sytuację - tylko daj kasę emerytce ...

20 Jan 2017, 21:05

3 godziny temu, Leszek4 napisał: U mnie też śnieg jest biały. Wprawdzie mieszkam w rejonie bardzo smogowym (wg mapy), ale mocno przewietrzanym i w moim kierunku jest przewaga wiatrów z rejonu pól uprawnych, a przede mną ani jednej chałupy. Ale jak wczoraj ...

20 Jan 2017, 20:35

3 godziny temu, Draagon napisał: Przyczyny opisałem ponizej - zwalanie winy na domowe kominy jest jak najbardziej bzdurą patrz Gdynia i Wałbrzych Przyczyny powstawania smogu są w każdym rejonie  nieco inne, a domowe kominy to jedna z najgorszych przyczyn. To ...

20 Jan 2017, 18:00

24 minuty temu, bobiczek napisał: Nie jest to tylko polski problem. To jest problem wszystkich krajów "podemoludowych" - http://aqicn.org/here/pl/  zmniejszyć mapkę i wszystko widać.

20 Jan 2017, 17:49

7 godzin temu, bajbaga napisał: Zanieczyszczenie powietrza, u nas w Wałbrzychu, mocno zmalało. Leżący stary śnieg jest biały - kiedyś po kilku godzinach był czarny. U mnie też śnieg jest biały. Wprawdzie mieszkam w rejonie bardzo smogowym (wg mapy), ale ...

20 Jan 2017, 17:36

Nie jest to tylko polski problem. Obserwuję na co dzień jak czeskie państwo walczy z problemem. Nie ma tygodnia, aby w głównych wiadomościach nie było tematu dotyczącego walki ze smogiem. Czesi wspomagają się np. zakazem sprzedaży mułu węglowego, oraz węgla gorszej jakości. Kary ...

20 Jan 2017, 16:54

to nie jest bzdura....u mnie ten syf jest w olbrzymiej większości z kominów. Na polach nie rośnie A to chyba oczywiste, że rekordy stężenia są wtedy, gdy nie wieje....masz rację co do stref przewietrzania...ale to tylko część problemu - a diabeł tkwi w szczególach  

20 Jan 2017, 16:29

Oj bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Przyczyny opisałem ponizej - zwalanie winy na domowe kominy jest jak najbardziej bzdurą patrz Gdynia i Wałbrzych

20 Jan 2017, 11:09

12 godzin temu, Draagon napisał: Oj bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. A co niby jest tą bzdurą po trzykroć ?.

20 Jan 2017, 10:55

no patrz pan...a u mnie tylko 119 i "niezdrowa"....

20 Jan 2017, 10:38

Ps. Teraz w Nowej Rudzie jest zagrożenie dla życia (347) 

20 Jan 2017, 09:54

11 godzin temu, Draagon napisał: Ktoś mówił, że Wałbrzych sobie poradził.. - no to bieda-szyba odkryli na nowo zimą.. Wałbrzych, ul. Wysockiego 11 (dane z daty tego wpisu ) Polski indeks jakości powietrza: Bardzo złyO3: 9,8 µg/m3C6H6: 17,5 ...

19 Jan 2017, 22:35

Oj bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Mamy do doopy prawa i mentalność ludzką. Prawo do doopy - bo nikomu z rządzących poczynając od Wiejskiej poprzez Samorządy na miejsko-gminnych urzędnikach kończąc nie chce się opracować sensownych Warunków Zabudowy i Polska wygląda ...

Gość Piotr Całka

19 Jan 2017, 13:13

Koleny zamach na kieszen najubozszych. Zamiast pomoc tym ludziom inwestowac w zielone zrodla cha ich karac i zmuszac. Kompletny debilizm .

Gość 007KAL

19 Jan 2017, 10:38

Smog jest problemem wielowymiarowym i różnym. W centrum Warszawy nie smrodzą kominy domów jednorodzinnych, bo takich domów tam nie ma, a w dwudziestopiętrowym hotelu trudno palić węglem. W centrum dużych i nowoczesnych miast smrodzą samochody, więc trzeba zająć się samochodami. ...

19 Jan 2017, 10:38

1 października 2017 r. weszło w życie, podpisane przez ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego, rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Wyjaśniamy, jak nowe prawo wpłynie na nasze portfele i jakie są spodziewane efekty dla środowiska. [aktualizacja: ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły