Czym się kierować wybierając działkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym się kierować wybierając działkę?

Ci, którzy dostali ziemię w prezencie od rodziców, albo w spadku po dziadkach, mają szczęście! Pozostali grunt pod dom muszą znaleźć i kupić. Jedni inwestorzy szukają go w ogłoszeniach, teraz głównie w Internecie, ewentualnie w lokalnych gazetach, inni ruszają w teren i w weekendy czy popołudniami objeżdżają interesującą ich okolicę. Jeszcze inni szukać nie muszą - od lat w drodze do pracy mijają taką działkę, co to jeśli się budować - tu tylko tu. A właśnie ktoś ją wystawił na sprzedaż.

aktualizacja: 2021-03-01 07:13:37

Jakich działek pod budowę domu szukać?

Za najlepsze uchodzą działki kwadratowe lub prostokątne, ale zbliżone do kwadratu, o szerokości około 30 m i powierzchni plus minus 1000 m2. Da się na nich wybudować w zasadzie dowolny dom. Jeśli działka jest równie duża, ale wąska, o szerokości np. 15 m, wybór projektów gotowych będzie ograniczony. Inwestorzy szukają parceli płaskich, z dobrymi warunkami gruntowymi. Położonych w zasięgu mediów, czyli sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Niektórzy preferują takie z wjazdem od północy, co pozwala na urządzenie od południa ogrodu, do którego wychodzi się z dobrze nasłonecznionego salonu.

Najważniejszą cechą dobrej działki jest jednak jej lokalizacja. Tak, żeby było blisko do pracy, szkoły, a przynajmniej publicznej komunikacji - parę kroków do przystanku autobusowego czy stacji kolejki. Lokalizacja parceli ma umożliwić zaspokajanie podstawowych potrzeb domowników. Jeśli mamy małe dzieci, szukajmy ziemi obok lub z dobrym dojazdem do przedszkola i szkoły, jeśli w domu zamieszkają seniorzy, nie powinni mieć za daleko do lekarza czy apteki.

W najlepszych lokalizacjach o idealne działki trudno, albo kosztują one horrendalne pieniądze. Kształtne i jednocześnie przystępne cenowo da się znaleźć jedynie w małych miejscowościach lub daleko od centrów większych miast. A im bliżej do centrum i im większa metropolia, tym cena ziemi wyższa. I tym trudniej o wolny kawałek terenu.

Dlatego, jeśli zależy nam na lokalizacji i mamy ograniczony budżet, szukajmy działek mniejszych i z wadami - wąskich, z ruiną do rozbiórki, ze spadkiem itp. Nie trzeba się ich bać - dobry architekt wpisze wygodny dom prawie w każdą parcelę.

Warto zwracać uwagę na sąsiedztwo - sprawdźmy, czy zaraz za płotem nie ma np. małego, lecz uciążliwego zakładu produkcyjnego. Jeśli chcemy budować połówkę bliźniaka ustalmy, czy z sąsiadami w ogóle da się porozumieć.

Gdy już znajdziemy odpowiednią ziemię, zbadajmy koniecznie, czy da się na niej wybudować taki dom, w jakim chcielibyśmy mieszkać. W tym celu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub, w razie jego braku, wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Jak sobie radzić z trudną działką?

Co zrobić, gdy nasza działka ma pewne "wady"? Czy kupno wąskiej działki, działki bez dostępu do mediów, czy o złych warunkach gruntowych dyskwalifikuje ją pod kątem budowy domu? Sprawdź nasz poradnik: Jakie mogą być wady ukryte działki budowlanej i jak ich uniknąć?

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Zanim kupimy działkę pod budowę domu, musimy sprawdzić, czy będzie można do niej doprowadzić media, czyli prąd, wodę, kanalizację i gaz. (fot. A. Papliński)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje