Czym się kierować wybierając działkę?

Czym się kierować wybierając działkę?

Ci, którzy dostali ziemię w prezencie od rodziców, albo w spadku po dziadkach, mają szczęście! Pozostali grunt pod dom muszą znaleźć i kupić. Jedni inwestorzy szukają go w ogłoszeniach, teraz głównie w Internecie, ewentualnie w lokalnych gazetach, inni ruszają w teren i w weekendy czy popołudniami objeżdżają interesującą ich okolicę. Jeszcze inni szukać nie muszą - od lat w drodze do pracy mijają taką działkę, co to jeśli się budować - tu tylko tu. A właśnie ktoś ją wystawił na sprzedaż.

Jakich działek pod budowę domu szukać?

Za najlepsze uchodzą działki kwadratowe lub prostokątne, ale zbliżone do kwadratu, o szerokości około 30 m i powierzchni plus minus 1000 m2. Da się na nich wybudować w zasadzie dowolny dom. Jeśli działka jest równie duża, ale wąska, o szerokości np. 15 m, wybór projektów gotowych będzie ograniczony. Inwestorzy szukają parceli płaskich, z dobrymi warunkami gruntowymi. Położonych w zasięgu mediów, czyli sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Niektórzy preferują takie z wjazdem od północy, co pozwala na urządzenie od południa ogrodu, do którego wychodzi się z dobrze nasłonecznionego salonu.

Najważniejszą cechą dobrej działki jest jednak jej lokalizacja. Tak, żeby było blisko do pracy, szkoły, a przynajmniej publicznej komunikacji - parę kroków do przystanku autobusowego czy stacji kolejki. Lokalizacja parceli ma umożliwić zaspokajanie podstawowych potrzeb domowników. Jeśli mamy małe dzieci, szukajmy ziemi obok lub z dobrym dojazdem do przedszkola i szkoły, jeśli w domu zamieszkają seniorzy, nie powinni mieć za daleko do lekarza czy apteki.

W najlepszych lokalizacjach o idealne działki trudno, albo kosztują one horrendalne pieniądze. Kształtne i jednocześnie przystępne cenowo da się znaleźć jedynie w małych miejscowościach lub daleko od centrów większych miast. A im bliżej do centrum i im większa metropolia, tym cena ziemi wyższa. I tym trudniej o wolny kawałek terenu.

Dlatego, jeśli zależy nam na lokalizacji i mamy ograniczony budżet, szukajmy działek mniejszych i z wadami - wąskich, z ruiną do rozbiórki, ze spadkiem itp. Nie trzeba się ich bać - dobry architekt wpisze wygodny dom prawie w każdą parcelę.

Warto zwracać uwagę na sąsiedztwo - sprawdźmy, czy zaraz za płotem nie ma np. małego, lecz uciążliwego zakładu produkcyjnego. Jeśli chcemy budować połówkę bliźniaka ustalmy, czy z sąsiadami w ogóle da się porozumieć.

Gdy już znajdziemy odpowiednią ziemię, zbadajmy koniecznie, czy da się na niej wybudować taki dom, w jakim chcielibyśmy mieszkać. W tym celu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub, w razie jego braku, wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Jak sobie radzić z trudną działką?

Co zrobić, gdy nasza działka ma pewne "wady"? Czy kupno wąskiej działki, działki bez dostępu do mediów, czy o złych warunkach gruntowych dyskwalifikuje ją pod kątem budowy domu? Sprawdź nasz poradnik: Jakie mogą być wady ukryte działki budowlanej i jak ich uniknąć?

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Zanim kupimy działkę pod budowę domu, musimy sprawdzić, czy będzie można do niej doprowadzić media, czyli prąd, wodę, kanalizację i gaz. (fot. A. Papliński)

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz