Czym się kierować wybierając działkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym się kierować wybierając działkę?

Ci, którzy dostali ziemię w prezencie od rodziców, albo w spadku po dziadkach, mają szczęście! Pozostali grunt pod dom muszą znaleźć i kupić. Jedni inwestorzy szukają go w ogłoszeniach, teraz głównie w Internecie, ewentualnie w lokalnych gazetach, inni ruszają w teren i w weekendy czy popołudniami objeżdżają interesującą ich okolicę. Jeszcze inni szukać nie muszą - od lat w drodze do pracy mijają taką działkę, co to jeśli się budować - tu tylko tu. A właśnie ktoś ją wystawił na sprzedaż.

Jakich działek pod budowę domu szukać?

Za najlepsze uchodzą działki kwadratowe lub prostokątne, ale zbliżone do kwadratu, o szerokości około 30 m i powierzchni plus minus 1000 m2. Da się na nich wybudować w zasadzie dowolny dom. Jeśli działka jest równie duża, ale wąska, o szerokości np. 15 m, wybór projektów gotowych będzie ograniczony. Inwestorzy szukają parceli płaskich, z dobrymi warunkami gruntowymi. Położonych w zasięgu mediów, czyli sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Niektórzy preferują takie z wjazdem od północy, co pozwala na urządzenie od południa ogrodu, do którego wychodzi się z dobrze nasłonecznionego salonu.

Najważniejszą cechą dobrej działki jest jednak jej lokalizacja. Tak, żeby było blisko do pracy, szkoły, a przynajmniej publicznej komunikacji - parę kroków do przystanku autobusowego czy stacji kolejki. Lokalizacja parceli ma umożliwić zaspokajanie podstawowych potrzeb domowników. Jeśli mamy małe dzieci, szukajmy ziemi obok lub z dobrym dojazdem do przedszkola i szkoły, jeśli w domu zamieszkają seniorzy, nie powinni mieć za daleko do lekarza czy apteki.

W najlepszych lokalizacjach o idealne działki trudno, albo kosztują one horrendalne pieniądze. Kształtne i jednocześnie przystępne cenowo da się znaleźć jedynie w małych miejscowościach lub daleko od centrów większych miast. A im bliżej do centrum i im większa metropolia, tym cena ziemi wyższa. I tym trudniej o wolny kawałek terenu.

Dlatego, jeśli zależy nam na lokalizacji i mamy ograniczony budżet, szukajmy działek mniejszych i z wadami - wąskich, z ruiną do rozbiórki, ze spadkiem itp. Nie trzeba się ich bać - dobry architekt wpisze wygodny dom prawie w każdą parcelę.

Warto zwracać uwagę na sąsiedztwo - sprawdźmy, czy zaraz za płotem nie ma np. małego, lecz uciążliwego zakładu produkcyjnego. Jeśli chcemy budować połówkę bliźniaka ustalmy, czy z sąsiadami w ogóle da się porozumieć.

Gdy już znajdziemy odpowiednią ziemię, zbadajmy koniecznie, czy da się na niej wybudować taki dom, w jakim chcielibyśmy mieszkać. W tym celu należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub, w razie jego braku, wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.

Jak sobie radzić z trudną działką?

Co zrobić, gdy nasza działka ma pewne "wady"? Czy kupno wąskiej działki, działki bez dostępu do mediów, czy o złych warunkach gruntowych dyskwalifikuje ją pod kątem budowy domu? Sprawdź nasz poradnik: Jakie mogą być wady ukryte działki budowlanej i jak ich uniknąć?

Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Zanim kupimy działkę pod budowę domu, musimy sprawdzić, czy będzie można do niej doprowadzić media, czyli prąd, wodę, kanalizację i gaz. (fot. A. Papliński)

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje