Artykuły: Reportaże

"Kanadyjczyk" zamiast mieszkania w bloku
"Kanadyjczyk" zamiast mieszkania w bloku
Kiedy Ewelina i Łukasz kupili dom "z drugiej ręki", budynek miał zaledwie 4 lata. Zamieszkali tylko na parterze, bo użytkowe poddasze nie było jeszcze wykończone. Uznali takie rozwiązanie za lepsze, niż dalsze wynajmowanie mieszkania w bloku.
Drewniany dworek z bali
Drewniany dworek z bali
Podwarszawski całoroczny dom Maria zbudowała z solidnych, klejonych warstwowo bali świerkowych, wykorzystując do tego konstrukcję wieńcową, zaczerpniętą z tradycyjnego staropolskiego budownictwa drewnianego.
Nowoczesna willa z pełnym piętrem za 1200000 zł
Nowoczesna willa z pełnym piętrem za 1200000 zł
Dom Joli i Andrzeja przetrwa lata. Jego klasyczna bryła powstała z bardzo solidnych materiałów budowlanych. Wnętrza również wykończono materiałami i sprzętami o wysokiej jakości. Cały dom cechuje nowoczesność, szlachetna prostota, uniwersalna kolorystyka.
Dom murowany zamiast stodoły z bali
Dom murowany zamiast stodoły z bali
Agnieszka i Rafał kupili w Biłgoraju sześćdziesięcioletnią stodołę z bali, przewieźli pod Warszawę i wykonali projekt adaptacji na potrzeby mieszkalne. Jednak po wylaniu fundamentów zmienili plany i zbudowali… dom murowany.
Dom wybudowany według sprawdzonego projektu
Dom wybudowany według sprawdzonego projektu
Ewa i Marcin postawili dom według takiego samego projektu, jaki wybrał kilka lat wcześniej ojciec Marcina. Dzięki temu z góry wiedzieli, ile realnie kosztuje jego budowa i eksploatacja. Ojciec podpowiedział im, gdzie dom ma słabsze punkty i co warto zmienić w wyjściowym projekcie.
Dom z wiatrakiem i balią z jacuzzi
Dom z wiatrakiem i balią z jacuzzi
Zadbany podmiejski dom Elżbiety i Grzegorza zwraca na siebie uwagę przechodniów, ponieważ tuż obok niego stoi maszt z wiatrakiem. Konstrukcję zaprojektował i wzniósł właściciel, który postanowił spożytkować energię wiatru. Założył też kolektory słoneczne, żeby wykorzystać energię słońca.
Bliźniak na strzeżonym osiedlu
Bliźniak na strzeżonym osiedlu
Dorota i Robert nie chcieli budować jednorodzinnego domu. Są bardzo zadowoleni, że zamieszkali w bliźniaku postawionym przez dewelopera, położonym blisko miasta i na małym osiedlu.
Dom z katedralnym sufitem i wysokimi przeszkleniami
Dom z katedralnym sufitem i wysokimi przeszkleniami
Basi i Marcinowi nie przeszkadzało słabe uzbrojenie działki i jej trzydziestoczterokilometrowe oddalenie od Warszawy. Kupili ją, ponieważ znajduje się nieopodal linii kolejowej, ułatwiającej dojazdy do pracy. Z brakiem gazu ziemnego i kanalizacji też sobie umiejętnie poradzili.
Remont i rozbudowa domu za 200 000 zł
Remont i rozbudowa domu za 200 000 zł
Ania i Rafał zrobili wiele, by polepszyć estetykę i funkcjonalność domu, odziedziczonego po rodzicach, a postawionego w okresie stanu wojennego. Wszystkie zmiany przeprowadzili w starym obrysie budynku, choć przy okazji remontu powiększyli powierzchnię mieszkalną o 52 m2.
Dom dla samotnej matki
Dom dla samotnej matki
Dom Bogusi ma sporą kubaturę i powierzchnię użytkową, ale dzięki dobrej izolacji termicznej oraz zastosowaniu nowoczesnej techniki grzewczej, jego eksploatacja nie jest kosztowna. To ważne, bo po śmierci męża, Bogusia bez kłopotu utrzymuje go samodzielnie. Po remoncie wadliwie zainstalowanej wentylacji mechanicznej, dom funkcjonuje jeszcze lepiej.
Budowa domu na działce obok bloku
Budowa domu na działce obok bloku
Beata i Sebastian swój pierwszy dom zbudowali w pobliżu bloku, w którym wcześniej mieszkali. Zdecydowali się na taki ruch ze względu na odpowiadającą im okolicę. Trudno się dziwić, że w dobrej lokalizacji woleli mieszkać w jednorodzinnym domu, zamiast w mieszkaniu.
Dom zbliżony do pasywnego
Dom zbliżony do pasywnego
Magdzie i Pawłowi marzył się dom pasywny. Koniec końców zbudowali dom prawie pasywny zużywający (20 kWh/m2). Ale i tak, dzięki wielu zabiegom, eksploatacja budynku jest tańsza, w porównaniu do innych domów o identycznej powierzchni i wzniesionych z takich samych materiałów.
Dom drewniany w góralskim stylu
Dom drewniany w góralskim stylu
Pierwszy dom Iwony i Marcina był murowany. Drugi z kolei, w którym obecnie mieszkają, zbudowali z bali na leśnej polanie położonej 40 km od centrum Warszawy. Lokalizacja jest przepiękna, ale brak stacjonarnej linii telefonicznej utrudnia małżeństwu prowadzenie na miejscu działalności gospodarczej. Trzeci dom, bez względu na technologię, powstanie w miejscu z dobrą łącznością telekomunikacyjną. W praktyce użytkowej ten aspekt okazał się ważny.
Dom z krótką perspektywą użytkowania
Dom z krótką perspektywą użytkowania
Dorota i Robert budowali swój dom pod Warszawą z myślą, że najdalej po 15 latach sprzedadzą go i powrócą w rodzinne strony. To wpłynęło na jego wygląd i wyposażenie. Dom jest zbudowany solidnie, żeby w przyszłości szybko znalazł kupca, ale nie ma w nim instalacji i urządzeń z długim okresem amortyzacji kosztów, na przykład pompy ciepła. Dom jest wygodny, ale nie przeinwestowany.
Z pamiętnika kobiety budującej
Z pamiętnika kobiety budującej
Parterowy czy z poddaszem? Czy ta działka nie jest oby za daleko od centrum? Dajemy "10-tkę" czy "12-tkę" styropianu? Czy to, czy tamto… Cały czas dylematy, szukanie rozwiązań i wreszcie kompromisów. Budowa domu to prawdziwe pole bitwy, zwłaszcza kiedy trzeba pogodzić damsko-męskie punkty widzenia.
Budowa domu z rodzinnym inspektorem nadzoru
Budowa domu z rodzinnym inspektorem nadzoru
Budowa domu przebiegła pod czujnym okiem jego właściciela, bo jest doświadczonym inspektorem nadzoru budowlanego. Znając od podszewki ekonomikę i zasady budownictwa, dla własnej rodziny zaprojektował dom prosty do postawienia i wyposażył go w urządzenia obniżające koszty eksploatacji – pompę ciepła, kominek z płaszczem wodnym, przydomową oczyszczalnię ścieków.
Czwarty dom lecz nie ostatni
Czwarty dom lecz nie ostatni
Każdy z czterech dotychczasowych domów Bogusia i Andrzej budowali i wyposażali w wysokim standardzie i na miarę czasów. W obecnym postarali się o oddychające i zdrowe materiały, a do systemu grzewczego włączyli kondensacyjny kocioł gazowy, kominek z płaszczem wodnym i kolektory słoneczne.
Dom w cenie mieszkania
Dom w cenie mieszkania
Kiedy Ania i Piotr zorientowali się, że za równowartość ich czteropokojowego mieszkania na warszawskim Natolinie mogą zbudować dom pod miastem, nie wahali się. Dziś mieszkają w wygodnym jednorodzinnym domu, położonym kilkanaście kilometrów od Warszawy.
Całoroczny dom w miejsce letniskowego
Całoroczny dom w miejsce letniskowego
Grażyna i Piotr skorzystali z kompleksowej usługi firmy, budującej tanie domy według własnych projektów. Są z niej bardzo zadowoleni. W budynku generalny wykonawca zastosował szereg solidnych materiałów. Tam, gdzie wyjściowe materiały nie odpowiadały właścicielom, zmienił je na lepsze za dodatkową opłatą.
Budowa domu z generalnym wykonawcą
Budowa domu z generalnym wykonawcą
Budowanie domu z generalnym wykonawcą zdjęło Magdzie i Andrzejowi ogromny ciężar z ramion. Nie znali się na budowaniu, ani nie mieli czasu na jej organizowanie. Uczciwość i solidność ekipy fachowców sprawiła, że oboje dobrze wspominają okres budowy.
Przestronny i wygodny dom z katalogu
Przestronny i wygodny dom z katalogu
Ewelina preferuje tradycyjne budownictwo, Tomasz nowoczesne. Podczas budowy wspólnego domu musieli to jakoś pogodzić. Wnętrza budynku o tradycyjnej bryle urządzili bardzo nowocześnie. Małżonkowie na równi cenią natomiast wysokiej jakości materiały, co widać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.
Dom solidnie wymurowany i wykończony
Dom solidnie wymurowany i wykończony
Aneta i Robert zrobili dużo, żeby utrzymanie domu było przyjazne dla rodzinnego budżetu. Mają przydomową oczyszczalnię ścieków, kolektory słoneczne oraz nowoczesny kocioł na groszek węglowy. Kiedy kocioł się zamortyzuje, a oni sami złapią finansowy oddech po budowie, zamierzają założyć pompę ciepła.
Dom parterowy dla seniorów
Dom parterowy dla seniorów
Danuta i Janusz mają za sobą budowę dwóch domów. Pierwszy z nich był piętrowy i wielopokoleniowy. Drugi tylko dla dwojga, w którym obecnie mieszkają, to dom parterowy z rozwiązaniami ułatwiającymi życie seniorom.
Dom na indywidualne zamówienie
Dom na indywidualne zamówienie
Jeśli kupi się działkę w okolicy z dobrą komunikacją, dojazdy do pracy i szkoły nie muszą dawać się we znaki. Można wtedy pełniej cieszyć się z nowego podmiejskiego domu. Tak jak Edyta i Jarosław.
Dom za duży o 50 m2
Dom za duży o 50 m2
Planując po raz pierwszy dom, inwestorom często brakuje wyczucia, jakiej powierzchni mieszkalnej i gospodarczej naprawdę im potrzeba. Zdają się wtedy na podpowiedzi rodziny i znajomych, architektów oraz własną intuicję.
Dom zaprojektowany zgodnie z zasadami feng shui
Dom zaprojektowany zgodnie z zasadami feng shui
Ewa i Irek nie chcieli sztampowego domu, zbudowanego według taniego gotowego projektu. Marzyli o niepowtarzalnym domu z wnętrzami, zaprojektowanymi według zasad feng shui. Miał go otaczać na wpół dziki ogród, w którym można obserwować rodzimą faunę i florę.
Dom 340 m2 za 700 000 zł
Dom 340 m2 za 700 000 zł
Mieszkanie w dużym domu nie zawsze oznacza duże wydatki na jego utrzymanie. Dom Agaty i Konrada jest tego przykładem. Ponadto, jego budowa nie była tak kosztowna, jak by się mogło wydawać. Co sprawiło, że tak solidnie zbudowany i wyposażony budynek bez umeblowania kosztował "tylko" 700 000 zł, podczas gdy inni wydaliby na niego dwa razy więcej? Jak to możliwe, że jego utrzymanie kosztuje tyle, co eksploatacja większości mniejszych murowanych domów?
Dom zmodernizowany i rozbudowany o 200 m2
Dom zmodernizowany i rozbudowany o 200 m2
Chcąc uniknąć ponaddwudziestokilometrowych dojazdów do własnej firmy, Elżbieta i Marek zdecydowali się na budowę domu w jej pobliżu. Szukali ładnej działki. Dom miał rosnąć w miarę bieżących dochodów, bez zaciągania kredytów. Ich plany zmieniły się, kiedy w pobliżu firmy znaleźli piękną zadrzewioną działkę z domem. Wyremontowali go i rozbudowali.
Dom zainspirowany włoską kamienicą
Dom zainspirowany włoską kamienicą
Dopóki cena oleju opałowego była niska, Basia i Piotr akceptowali koszty ogrzewania budynku i przygotowania c.w.u. tym paliwem. Jednak kiedy cena oleju gwałtownie wzrosła, a kwota za jego używanie sięgnęła 15 000 zł, zdecydowali się na zamontowanie pompy ciepła. Modernizacja systemu grzewczego nie była dla nich uciążliwa, a koszty za ogrzewanie zmniejszyły się o połowę.
Idealny dom dla pięcioosobowej rodziny
Idealny dom dla pięcioosobowej rodziny
Pan Michał nie chciał projektu na zamówienie. Zbudował dom według gotowego projektu, który funkcjonuje w obiegu od wielu lat. Zanim rozpoczął budowę, dokładnie prześledził jego oceny na forach internetowych. Obejrzał w naturze i sfotografował pięć budynków wzniesionych według jego założeń. Nawet wynajął ekipę budowlaną, która budowała już takie domy. Wszystko po to, by ograniczyć błędy i lepiej dopasować dom do potrzeb swojej rodziny i do wybranej działki. Lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na własnych!
Dom z pełnym piętrem - to się sprawdza!
Dom z pełnym piętrem - to się sprawdza!
W przypadku małych domów, bardziej korzystnym rozwiązaniem jest budowa pełnego piętra, a nie użytkowego poddasza ze skośnymi ścianami. Marta i Piotr są z tego najbardziej zadowoleni. Ten element architektury powtórzyliby w następnym domu.
Dom z piwnicą i pompą ciepła
Dom z piwnicą i pompą ciepła
Ze względu na dużą ilość urządzeń i instalacji, w tym pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz chęć zapewnienia sobie wygodnego zaplecza gospodarczego, Małgorzata i Tomasz wybrali projekt domu z piwnicą. I bardzo się z tego cieszą.
Kiedy architekt projektuje dla siebie
Kiedy architekt projektuje dla siebie
Projektant, siadając do komputera i tworząc projekt domu, tak naprawdę, od nowa urządza ludziom życie. Z architektem Pawłem Piekarkiem rozmawia Marek Żelkowski.
Projekt Mniszek oczami forumowiczów budujemydom.pl
Projekt Mniszek oczami forumowiczów budujemydom.pl
Dlaczego Mniszek? Dokonany przez nas wybór projektu był zdeterminowany ograniczonymi zasobami finansowymi, które otrzymaliśmy w postaci kredytu – podkreśla Przecinek25, uczestnik forum.budujemydom.pl
Dom przy salonie samochodowym
Dom przy salonie samochodowym
Architekt nie może pozwolić sobie na podjęcie wyzwania, jakim niewątpliwie jest projektowanie domu, bez długiej, poważnej i wielowątkowej rozmowy z przyszłymi mieszkańcami. Z architektem Piotrem Błażejewskim rozmawia Marek Żelkowski
Drewniany dom w lesie
Drewniany dom w lesie
Dlaczego zdecydowaliśmy się na drewniany dom? Pewnie dlatego, że zawsze podobały mi się leśniczówki. A tu jest las, więc wszystko pasuje. Poza tym… drewniany budynek ma inny klimat, inaczej się w nim mieszka. Nie do końca można to wytłumaczyć punkt po punkcie i zamknąć w słowach… Trzeba pobyć przez jakiś czas wśród ścian z bali, aby zrozumieć, o czym mówię – podkreśla z przekonaniem Ewa, znana na internetowym forum miesięcznika "Budujemy Dom" jako Moose.
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz