Bliźniak na strzeżonym osiedlu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Bliźniak na strzeżonym osiedlu

Dorota i Robert nie chcieli budować jednorodzinnego domu. Są bardzo zadowoleni, że zamieszkali w bliźniaku postawionym przez dewelopera, położonym blisko miasta i na małym osiedlu.

aktualizacja: 2017-07-11 06:52:10
Dom bliźniak, murowany, trzykondygnacyjny, z garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych Porotherm i styropianu o grubości 15 cm; dach pokryty blachodachówką.
Powierzchnia działki: 552 m2.
Powierzchnia domu: 132,24 m2 i adaptowany strych 40 m2.
Powierzchnia garażu: 16,34 m2.
Roczne koszty utrzymania budynku: 10 650 zł.

Dorota i Robert obawiali się nadmiaru obowiązków związanych z utrzymywaniem domu w ogrodzie, dalekich dojazdów, ale przede wszystkim braku tuż za ścianą sąsiadów. Przyzwyczaili się do tego, mieszkając w bloku. Z góry odrzucili więc budowę, jak również kupno gotowego jednorodzinnego domu. Znajomi, mieszkający w szeregowcu, namawiali ich na kupno po sąsiedzku segmentu, jednak para wybrała bliźniak w kameralnym osiedlu.

Z mieszkania do bliźniaka

Małżonkowie najbardziej cieszą się z tego, że obok mieszkają tacy sami, jak oni, młodzi ludzie z małymi dziećmi, i że maluchy w ogrodzonym osiedlu są bezpieczne. Sąsiedzi szybko zawiązali przyjaźnie i przez okrągły rok wspólnie miło spędzają czas. Za wielką zaletę uważają lokalizację osiedla. Znajduje się ono w odległości zaledwie czternastu kilometrów od Warszawy, więc dorośli nie narzekają na dojazdy do pracy (większość z nich tam właśnie pracuje). Dzieci natomiast korzystają ze specjalnego autobusu, który kursuje do lokalnej szkoły i staje przy bramie osiedla.

 

Para trafiła na małe osiedle zupełnie przypadkowo, z ogłoszenia zauważonego na ulicy. Od razu spodobała się jej i lokalizacja, i budynki. Wnętrza bliźniaka, oferowane w stanie deweloperskim, jeszcze bardziej przypadły jej do gustu, choć były zaprojektowane pod potrzeby singielki.

Właściciele nie mieli wpływu na zewnętrzny wygląd budynku. Deweloper wzniósł ściany domu z pustaków ceramicznych o gr. 30 cm i ocieplił je styropianem o gr. 15 cm. Zamontował drewniane okna z szybami U= 1,1. Elewacje wykończył mineralnymi tynkami w piaskowym kolorze i oblicówką z drewna sosnowego W 2011 r. za domem powstał narożny taras o powierzchni 50 m2. Został utwardzony kostką betonową, imitującą granit. Właściciele marzą o zbudowaniu na części tarasu ogrodu zimowego, żeby powiększyć przestrzeń jadalni. W 2013 r. rozpoczęli montowanie na oknach zewnętrznych rolet. To świetna izolacja termiczna

Kiedy weszliśmy do budynku i zobaczyliśmy wnętrza, wiedzieliśmy, że to jest dom dla nas – opowiada Dorota. – Kupiliśmy połowę niewykończonego bliźniaka, ponieważ to ciche kameralne osiedle jest zaopatrzone we wszystkie media, a układ wnętrz łatwo mogliśmy dopasować do naszych potrzeb. Na parterze, zaprojektowanym jako wspólna strefa rodzinno-gościnna, znajduje się salon połączony z jadalnią i kuchnią. Takie scalenie było dla nas ważne, bo ułatwia przebywanie razem i wcześniej polubiliśmy je w mieszkaniu. Oprócz tego jest tu zamknięta sień, WC, a w łączniku prowadzącym do garażu – pomieszczenie gospodarcze z kotłownią. Na pierwszym piętrze rozciąga się strefa prywatna z trzema sypialniami. Ponieważ garderoba przy małżeńskiej sypialni wydawała się nam za mała, powiększyliśmy ją kosztem największej sypialni. Zamurowaliśmy również niepotrzebne przejście pomiędzy naszą sypialnią a sypialnią córki.

 

Poprzednia właścicielka zrezygnowała ze strychu nad piętrem, żeby mieć wyższe sypialnie i widzieć belkowanie stropodachu. My postanowiliśmy jednak zamknąć sypialnie od góry płaskim stropem, a powstały pod skosami dwuspadowego dachu strych zaadaptowaliśmy na dodatkowy, nieprzewidziany w projekcie, pokój gościnny. To był tak udany krok, że kilku sąsiadów, widząc nasze rozwiązanie, zainspirowało się nim. Dom kupiliśmy jako ostatni na osiedlu i od razu rozpoczęliśmy prace wykończeniowe.

 

Za połowę bliźniaka w deweloperskim stanie zapłaciliśmy 797 000 zł. Na adaptację strychu wydaliśmy kolejne 50 000 zł, a na wykończenie reszty wnętrz – 230 000 zł. Trochę później utwardziliśmy betonową kostką narożny taras, a latem 2013 r. zamontowaliśmy na oknach rolety zewnętrzne. Nowe inwestycje łącznie z budową drewutni i założeniem ogrodu kosztowały 30 000 zł.

Parter Parter po zmianach
Projekt: Nasze Miasteczko Development, bliźniak na strzeżonym osiedlu, zbudowanym przez dewelopera

Bliźniak na strzeżonym osiedlu - wyposażenie domu

Właściciele nie mieli wpływu na zewnętrzny wygląd budynku, ponieważ zastali już ocieplone i otynkowane ściany, jednak samodzielnie decydowali o ostatecznym wykończeniu wnętrz. Podstawowy system grzewczy zaprojektowała i wykonała firma deweloperska (w kotłowni zainstalowała dwufunkcyjny kocioł na gaz z sieci i zasobnik c.w.u. o pojemności 140 l), ale wybór i montaż kominka oddała w ręce poszczególnych użytkowników. Do tego celu przygotowała kanał nawiewny pod posadzką oraz komin z kanałem dymnym.

Kotłownia. W pomieszczeniu gospodarczym, znajdującym się w łączniku między pokojami mieszkalnymi i garażem, ulokowano dwufunkcyjny kocioł gazowy i zasobnik c.w.u. o poj. 140 l. Kocioł współpracuje z grzejnikami oraz z podłogówką, ułożoną w wiatrołapie i łazienkach. System zaopatrzono w pompę obiegową, dzięki której ciepła woda od razu leci z każdego kranu. Wystarcza jej też przy korzystaniu z domowego hydromasażu: w wannie lub pod prysznicem

Wybraliśmy z żoną żeliwny wkład z narożną szybą i osłoniliśmy go ramą ze stali nierdzewnej oraz prostą w formie obudową – mówi Robert. – Łazienki wyposażyliśmy w urządzenia do hydromasażu: na parterze zamontowaliśmy prysznic z taką funkcją, a we wspólnej łazience przy sypialniach – dużą wannę. Przeprowadzając się pod miasto, dbaliśmy o takie wyposażenie domu, żeby stał się on dla nas miłym miejscem wypoczynku i "ładowania akumulatorów", a nie – stwarzającym wiele nowych uciążliwych obowiązków i prac.

 

Jedną z pierwszych, w jaką dodatkowo wyposażyliśmy nowy dom, była instalacja centralnego odkurzania. W trzykondygnacyjnym bliźniaku zależało nam na wygodnym sprzątaniu, bez noszenia odkurzacza między piętrami. Czas leci, a my wciąż jeszcze wyposażamy dom w ułatwiające życie urządzenia i instalacje. Pokój na strychu wkrótce zaopatrzymy w okna dachowe, ponieważ robiąc to wcześniej, naruszylibyśmy warunki trzyletniej gwarancji, której udzielił deweloper. Szkoda, że musieliśmy czekać! Sami ocieplaliśmy dach (wełną mineralną o gr. 25 cm) i najlepiej było wstawić okna przed ułożeniem termoizolacji.

Właściciele wybierali wysokiej jakości materiały wykończeniowe, których nie trzeba będzie wymieniać przez wiele lat i jednocześnie takie, które łatwo można dostosować do aktualnej mody. Posadzki w strefie dziennej wykończyli trwałym thermo jesionem oraz płytami polerowanego gresu. Nastrój budowali oświetleniem Do koloru posadzek Dorota i Robert dobrali farbę na ściany w kolorze cafe latte. W strefie dziennej zbudowali kominek, starając się wyważyć proporcje wielkości jego obudowy i pomieszczeń. Zastosowali wkład z narożną szybą, a prosty kształt kominka podkreślili ramą ze stali nierdzewnej
Kuchnia jest zaopatrzona w granitowe blaty, indukcyjną kuchenkę, wydajny okap, lodówkę z podajnikiem wody, profesjonalny ekspres do kawy. W podwieszanych sufitach właściciele zaprojektowali oświetlenie halogenowe, ale zamierzają je zmienić na LED-owe, bardziej energooszczędne Pokój gościnny na zaadaptowanym poddaszu. Pod połaciami dachu ułożono wełnę mineralną (25 cm). Ściany wykończono płytami g-k, a posadzkę panelami imitującymi dąb. Pod skosami dachu zbudowano szafy wnękowe. Dzięki zagospodarowaniu strychu, powierzchnia użytkowa powiększyła się o 40 m2

Jak sprawdził się dom od dewelopera?

Oto, co na temat swojego domu, po czteroletniej praktyce użytkowania, powiedzieli Dorota i Robert:

 

Kupując dom, nie znaliśmy się na budownictwie i podczas oględzin bliźniaka nie zauważyliśmy żadnych błędów wykonawcy. Przed podpisaniem aktu notarialnego zasięgnęliśmy jedynie języka u sąsiadów z osiedla. Jedni z nich opowiedzieli, że przed swoją transakcją ściągnęli budowlańca z rodziny i na podstawie jego pozytywnej opinii dokonali zakupu. My również w pewnym stopniu oparliśmy się na niej. Niskie rachunki za ogrzewanie domu są dowodem na to, że został on prawidłowo zaizolowany termicznie.

 

Jednak po przeprowadzce zdarzyły się pewne incydenty, które wymagały interwencji firmy deweloperskiej w ramach trzyletniej gwarancji na dach i dwuletniej na użytkowanie domu. Najpierw trzeba było uszczelnić obróbki dachu przy kominie i natychmiastowa naprawa okazała się skuteczna. Trzy lata temu nasze osiedle zalewała woda podczas ulewnego lata, ponieważ znajduje się w najniższym punkcie terenu. Firma deweloperska wykonała wtedy szereg prac związanych z odwodnieniem terenu wokół osiedla i poszczególnych domów. Wokół naszego ułożyła opaski drenujące, co wiązało się z odkopaniem fundamentów na głębokość 1 m.

 

Rok później mieliśmy na piętrze poważną awarię instalacji wodnej. Pod posadzką rozszczelniła się rura transportująca wodę do łazienki. Musieliśmy skuwać posadzki na piętrze i remontować nowiutkie sufity i ściany na parterze. Awaria była tym bardziej uciążliwa, że jej usuwanie trwało 3 miesiące, a Dorota była w końcówce ciąży. Nastąpił też nieprzyjemny moment ustalania, kto poniesie koszty związane z naprawą awarii. Deweloper dowodził, że uszkodzenie rury spowodowali monterzy systemu centralnego odkurzania. Nie miał racji i w końcu część kosztów poniósł on, a część sfinansowaliśmy z ubezpieczenia domu. Warto więc szczegółowo ubezpieczać domy!

 

Na przykładzie dotychczasowych zdarzeń możemy powiedzieć, że dom zbudowany przez dewelopera nie ma poważniejszych wad, a kiedy się zdarzają losowe awarie, możemy liczyć na fachową interwencję jego ekip.

Ceny niektórych prac remontowych

 • Żeliwny wkład kominkowy z obudową (bez DGP) – 19 000 zł.
 • Instalacja centralnego odkurzania – 4500 zł.
 • Rolety zewnętrzne – 5000 zł.
 • Wanna z hydromasażem – 3500 zł (przecena z 5900 zł).
 • Utwardzenie tarasu (50 m2) betonową kostką – 5000 zł.
 

Koszty, czyli gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Koszt utrzymania domu kształtuje się na poziomie 10 650 zł.

 

Wszystkie bliźniaki na osiedlu deweloper zaopatrzył w instalację gazową (gaz z sieci). Koszty ogrzewania domu i przygotowania c.w.u. sięgają 4500 zł. Właściciele spodziewają się obniżenia opłat za gaz, ponieważ w lecie 2013 r. zamontowali na wszystkich oknach rolety zewnętrzne (tworzące dodatkową przegrodę termiczną). Kiedy są w domu, chętnie dla przyjemności palą w kominku (bez DGP). W sezonie grzewczym zużywają 2,5 mp. drewna za 450 zł.

 

Mimo że w budynku jest dużo punktów świetlnych i urządzeń elektrycznych, w tym wanna z hydromasażem, rachunki za elektryczność nie przekraczają 2200 zł rocznie. Na wodę z miejscowego wodociągu oraz odprowadzanie ścieków do kanalizacji wydają 1200 zł. Koszt wywozu śmieci wynosi 700 zł i tyle samo monitorowanie budynku. Każdy właściciel na osiedlu płaci za ochronę osobno, pomimo że bliźniaki znajdują się za automatycznie otwieraną bramą i ogrodzeniem. Choćby dlatego, warto obniżyć cenę usługi z 62 zł miesięcznie o połowę (takie ceny oferują konkurencyjne firmy).

 

Opłaty za ubezpieczenie domu i podatek od nieruchomości (odpowiednio): 500 zł i 400 zł.
 

Trafne decyzje i rady właścicieli

Dorota i Robert z córkami. – Cudownie się stało, że wybraliśmy kameralne osiedle blisko Warszawy. Dobrze się nam tu mieszka, bo wszędzie mamy blisko. Pod bramą osiedla kursuje szkolny autobus, więc sześciokilometrowa odległość do szkoły nie jest uciążliwa. Ciche i czyste otoczenie pozwala odpocząć po pracy. Nasze bliźniaki mają wygodny układ wnętrz, choć brakuje w nich zaplecza gospodarczego i większego garażu, no i trzeba chodzić po schodach. Jednak najważniejsze jest to, że czujemy się tu bezpiecznie i poznaliśmy miłych młodych sąsiadów. Lubimy się i wzajemnie sobie pomagamy. Kupno bliźniaka oceniamy bardzo pozytywnie
 • Żałujemy, że mamy tak małą powierzchnię wodnego ogrzewania podłogowego. Znajduje się tylko pod posadzkami w wiatrołapie i w łazienkach. Najbardziej brakuje go na całym parterze, jednak przydałoby się w całym budynku. Dzieci zwykle chodzą bez kapci, a ciepła podłoga to raj dla stóp.

   

 • Szkoda, że nie rozprowadziliśmy od kominka systemu DGP. Polecamy wkład z narożną szybą, bo lepiej widać ogień (u nas od strony jadalni i salonu). Rok temu przenieśliśmy czujnik temperatury z parteru na piętro, więc promieniujące z niego ciepło nie wyłącza kotła gazowego i w sypialniach jest ciepło.

   

 • Rolety zewnętrzne założyliśmy z myślą o obniżeniu opłat za gaz z sieci oraz zasłonięciu wnętrz przed nadmiarem słońca w lecie. Od razu odczuliśmy różnicę i komfort cieplny we wnętrzach. Znakomita inwestycja! Podobnie jak montaż centralnego odkurzacza. Teraz zastanawiamy się nad założeniem klimatyzatorów (wyceniono je na 7000 zł), ale najpierw przetestujemy, czy przy roletach są rzeczywiście potrzebne.

   

 • Większość czasu spędzamy w pomieszczeniach na parterze i odczuwamy, że są trochę za ciasne. Szczególnie jadalnia, bo np. musimy odsuwać stół, kiedy palimy w kominku.

   

 • Połączenie garażu z domem sprawdza się podczas mrozów i słoty, jednak sam garaż jest zbyt mały. To, oprócz za małego zaplecza gospodarczego, główna wada naszego domu. Niektórzy mieszkańcy osiedla zlikwidowali garaż, w celu zwiększenia powierzchni mieszkalnej. My utrzymaliśmy funkcję garażowania pod dachem domu, a do przechowania sprzętu ogrodowego i drewna postawiliśmy składzik w ogrodzie. Lepiej byłoby, gdyby domy połączone były garażem, wtedy mniej by było słychać sąsiadów za ścianą.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny