Z pamiętnika kobiety budującej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Z pamiętnika kobiety budującej

Parterowy czy z poddaszem? Czy ta działka nie jest oby za daleko od centrum? Dajemy "10-tkę" czy "12-tkę" styropianu? Czy to, czy tamto… Cały czas dylematy, szukanie rozwiązań i wreszcie kompromisów. Budowa domu to prawdziwe pole bitwy, zwłaszcza kiedy trzeba pogodzić damsko-męskie punkty widzenia.

aktualizacja: 2013-08-29 06:32:54

Kilka faktów dotyczących naszej budowy. Dom z użytkowym poddaszem, 150 m2, rodzina czteroosobowa. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 2011 roku, sprawy administracyjne zaczęliśmy załatwiać trzy lata temu. Dzisiaj (sierpień 2013 r.) jesteśmy na etapie kładzenia podłóg i malowania ścian. Nadal nie rozwiązaliśmy kwestii ogrzewania, co oddala nas od możliwości wprowadzenia się do domu. Optymistyczne prognozy zwiastują, że wydarzy się to wczesną jesienią.

Z moim mężem, że tak nazwę - Inwestorem - nie mogliśmy dojść do porozumienia od początku budowy. Dlaczego? A choćby dlatego, że ja nie miałam ochoty na zamieszkanie w domu stupięćdziesięciometrowym, ponieważ koszenie trawy, przycinanie żywopłotu czy walka z kretami na działce weszłyby na stałe do mojego grafiku. Mieszkając w bloku, też można być szczęśliwym i spełnionym. Jednak mąż - inwestor bardzo się zapalił do budowy. Co lepsze, stwierdził, że wszystkiego można się nauczyć (zaznaczę, że małe miał pojęcie o budowlance).

I tak dzisiaj mijają dwa lata, a ja wybieram gres do mojego pięknego salonu. Pierwszy raz od czasu podjęcia decyzji o budowie poczułam się szczęśliwa, że MAM DOM.

Ci, którzy nie przeszli tego co my, nie mogą pojąć, jak można nie cieszyć się domem, ogrodem czy dużą działką. Jednak osoby, które choćby postanowiły podjąć się budowy, zdają sobie sprawę, jak trudne jest to przedsięwzięcie. Gdybym wcześniej wiedziała to, co wiem dziś, na pewno nie zdecydowałabym się na ten krok - za dużo nerwów, kłótni, podejmowania decyzji, pustka w portfelu i ogromna odpowiedzialność (zwłaszcza gdy spoczywa tylko na nas). Nasza budowa to sto procent wysiłku Inwestora, mojego wsparcia i "ratowania" sytuacji w chwilach zwątpienia i kryzysów.

Rola kobiety w czasie budowy

fot. Termo Organika

W czasie tegorocznej edycji Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG panie wzięły udział w specjalnym sondażu, na podstawie którego zbadano rolę kobiet w branży budowlanej oraz określono stopień ich zaangażowania w proces budowy domu. Na pytanie, dlaczego kobiety aktywnie uczestniczą w tym procesie, ponad połowa (55%) uczestniczek potwierdziła, że jest to ważna kwestia dotycząca ich przyszłości i dlatego chce mieć nad nią kontrolę.

Jaka była i jest nadal moja rola w budowie domu? Po pierwsze to do mnie należy podejmowanie decyzji i zamykanie spraw rozpoczętych przez Inwestora. Przykład? Wybór projektu to, owszem, wspólne przeglądanie propozycji, ale "to Tobie musi się podobać ten dom, więc zdecyduj…". Jak pokazują sondaże, w tym etapie budowy bierze udział aż 62% pań, 51% z nich uczestniczy zaś w wyborze lokalizacji i działki. Z perspektywy czasu stwierdzam, że szukanie projektu to najprzyjemniejsze zadanie.

51% kobiet budujących uczestniczy w wyborze lokalizacji i działki.
Wybrałam dom i to wcale nie ergonomiczny czy praktyczny w użytkowaniu. Oczywiście pamiętałam, na co trzeba zwracać uwagę, ale ostatecznie kierowałam się estetyką. Tym sposobem nasz dom dzisiaj mocno odbiega od wybranego projektu, bo trzeba było nanieść kilka zmian. Mimo to spełnia moje oczekiwania. Mam nadzieję, że będzie idealnym miejscem dla mojej rodziny.

Większości może się wydawać, że rola kobiety przy budowie domu ogranicza się do podsyłania pracownikom obiadków czy końcowej aranżacji wnętrz. Ja jednak szybko musiałam poznać tajniki budowlanki, ponieważ Inwestor sam nie był w stanie wszystkim zarządzać. Niejednokrotnie zdobywałam wiedzę z internetowych poradników czy opinii innych inwestorów, aby za chwilę decydować o przesunięciu komina czy wyborze grubszego styropianu. Takie momenty są bardzo wyczerpujące, bo spoczywa na nas odpowiedzialność. Bałam się działania w ciemno, braku wiedzy i konsekwencji finansowych.

Nie ja jedna borykałam się z tymi problemami. Jak pokazują sondaże Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG, największym wyzwaniem dla kobiet jest pozyskanie środków na finansowanie budowy - 45%. Dla 33% pań problemem jest wybór lojalnej, uczciwej ekipy wykonawczej, a dla 27% dobór odpowiedniej technologii i materiałów.

45% kobiet budujących ma problem z pozyskaniem środków na finansowanie budowy
Dzisiaj jestem z siebie dumna, że większość decyzji podjęłam słusznych i że nie ponieśliśmy strat (chociaż źle dobrana pompa ciepła i za duży garaż śnią mi się po nocach…).

Miejsce kobiety na placu budowy

A jaka była i moja rola? Inwestor co prawda szukał głównie wsparcia i potwierdzenia w moich oczach słuszności wyborów, których miał nadto, ale zmieniający się często pracownicy (co prawda z początku) nieufnie podchodzili nawet do mojej obecności na placu budowy, a co dopiero wskazówek czy wyrażania opinii.

Na szczęście nie wszyscy widzą w kobiecie tylko robota do robienia kanapek dla ekipy. Moje wsparcie szło poza tym z domowego zacisza, skąd mogłam niezauważalnie pchać budowę do przodu. Pamiętam, jak nieraz czytałam Inwestorowi "na dobranoc" artykuły budowlane z czasopism branżowych, przydatne okazywały się także fora internetowe, skąd czerpaliśmy wiedzę od innych inwestorów.

Budowanie domu systemem gospodarczym, bez ekip budowlanych, jest trudnym zadaniem. Jednak dla mnie było to zbawienne, gdyż każde niedociągnięcie Inwestora nie wiązało się z rozliczaniem, kontrolowaniem umowy, co miałoby miejsce przy firmie budującej nasz dom. Dlatego, kiedy widzę lekko krzywą ścianę albo za niski parapet, nie mam tego nikomu za złe. Wyobrażam sobie jednak, jaką złość muszą czuć w takich przypadkach inwestorzy do firmy budującej czy pseudofachowców. Aranżacją wnętrz także mamy zamiar zająć się sami, bez pomocy architektów. Szkoda nam pieniędzy.

Już nie mogę się doczekać, gdy ruszę z pierwszymi pracami recyklingowymi mebli od cioci i tych kupionych na pchlim targu. To typowe zajęcie dla kobiet, choć i męska ręka okaże się przydatna.

Sukcesy i porażki kobiety na budowie

Największym sukcesem, jak dla mnie, jest sam fakt wspólnego osiągnięcia porozumienia damsko-męskiego i wybudowanie domu (nikt przecież nie wierzył, że Inwestor osiągnie ten cel). Budowa zbliża, ale i dzieli małżonków, zwłaszcza gdy brakuje pieniędzy, gdy podejmowane są niewłaściwe decyzje i trzeba ponieść ich konsekwencje.

Do sukcesów zaliczę trafne wybory: drzwi, podłóg, ogrzewania, stolarki okiennej. Może oficjalnie nie podejmowałam ostatecznych decyzji dotyczących samej technologii budowy, ale na każdą z nich miałam ogromny wpływ. Wsparcie kobiety jest bardzo ważne dla inwestora. Momenty, o których nie chcę pamiętać, to wizyty w urzędach, gdzie traktowano mnie nieraz mało poważnie.

Rady dla kobiet budujących

  • Po pierwsze, warto wiedzieć, co się dzieje na budowie. Odwiedzaj ją jak najczęściej, pytaj, jeśli masz wątpliwości i nie wstydź się swojej niewiedzy. Warto ponadto zawczasu zaplanować niektóre prace, żeby potem uniknąć poprawek. Na przykład rozstawu drzwi, ulokowania oświetlenia, gniazd elektrycznych. Jeśli budową zajmuje się głównie mężczyzna, bądź dla niego oparciem, pomagaj w wyborach, bądź na bieżąco.

     

  • Po drugie, przedstawiaj jasno swoje wymagania i nie daj się zbić z pantałyku. Często fachowcy lubią postawić na swoim, bo najzwyczajniej w świecie łatwiej i szybciej wykonają swoją pracę. Kobieta na budowie i jej spostrzeżenia mogą być więc traktowane przez pracowników z przymrużeniem oka. Zasada, której zatem warto się trzymać, to "płacę, więc wymagam". Gdy więc pojawiają się niedoróbki - nie bój się wytknąć błędów, a nawet zmienić pracowników.

     

  • Po trzecie, w chwilach zwątpienia i kryzysów wspieraj i chwal, zwłaszcza gdy to na Jego głowie jest cała budowa. Nie bez powodu wiele par rozstaje się właśnie przez trudności pojawiające się w trakcie prac budowlanych, zwłaszcza gdy rodzina ma problemy finansowe.

     

  • Na koniec polecam raz na jakiś czas odpuścić i zrobić sobie urlop od wszystkiego. Wyjazd poza miasto, oderwanie się od spraw przyziemnych, niemyślenie o budowie i obowiązkach każdemu wyjdzie na dobre.

Natalia Jastrzębska
Dziękujemy firmie Xella za udostępnienie badań z Akademii Kobiet Budujących
fot. tytułowa Bondex

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość ona

06 Paź 2013, 11:20

Do Stuntman21:ale się powymądrzałeś.Dużo ludzi buduje z projektem gotowym,ja również i co,sądzisz ,że dokonali złego wyboru? Wiesz,wydaje mi się,że Ty dokonałeś niewłaściwego,ja budowałam za gotówkę,a Ciebie po prostu nie stać na ten dom i tyle w temacie.Bank już chwycił ...

time image

Gość stuntman21@wp.pl

01 Wrz 2013, 12:06

No cóż... Artykuł niech będzie przestrogą dla przyszłych inwestorów. Współczuję Autorce. Opowiem przy okazji moją historię: buduję dom o powierzchni 138, choć realnie 150 mkw. Prace zaczęły się w kwietniu br. Wprowadzimy się w grudniu tego samego roku. Wiem to na 100%. Świadczy ...

time image

Gość Madi

30 Sie 2013, 13:03

..."Już nie mogę się doczekać, gdy ruszę z pierwszymi pracami RECYKLINGOWYMI" mebli od cioci i tych kupionych na pchlim targu. To typowe zajęcie dla kobiet, choć i męska ręka okaże się przydatna"... Chyba autorowi chodziło o "RENOWACYJNYMI", ale coż to na RE i to na RE... faktycznie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny