Z pamiętnika kobiety budującej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Z pamiętnika kobiety budującej

Parterowy czy z poddaszem? Czy ta działka nie jest oby za daleko od centrum? Dajemy "10-tkę" czy "12-tkę" styropianu? Czy to, czy tamto… Cały czas dylematy, szukanie rozwiązań i wreszcie kompromisów. Budowa domu to prawdziwe pole bitwy, zwłaszcza kiedy trzeba pogodzić damsko-męskie punkty widzenia.

aktualizacja: 2013-08-29 06:32:54

Kilka faktów dotyczących naszej budowy. Dom z użytkowym poddaszem, 150 m2, rodzina czteroosobowa. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 2011 roku, sprawy administracyjne zaczęliśmy załatwiać trzy lata temu. Dzisiaj (sierpień 2013 r.) jesteśmy na etapie kładzenia podłóg i malowania ścian. Nadal nie rozwiązaliśmy kwestii ogrzewania, co oddala nas od możliwości wprowadzenia się do domu. Optymistyczne prognozy zwiastują, że wydarzy się to wczesną jesienią.

Z moim mężem, że tak nazwę - Inwestorem - nie mogliśmy dojść do porozumienia od początku budowy. Dlaczego? A choćby dlatego, że ja nie miałam ochoty na zamieszkanie w domu stupięćdziesięciometrowym, ponieważ koszenie trawy, przycinanie żywopłotu czy walka z kretami na działce weszłyby na stałe do mojego grafiku. Mieszkając w bloku, też można być szczęśliwym i spełnionym. Jednak mąż - inwestor bardzo się zapalił do budowy. Co lepsze, stwierdził, że wszystkiego można się nauczyć (zaznaczę, że małe miał pojęcie o budowlance).

I tak dzisiaj mijają dwa lata, a ja wybieram gres do mojego pięknego salonu. Pierwszy raz od czasu podjęcia decyzji o budowie poczułam się szczęśliwa, że MAM DOM.

Ci, którzy nie przeszli tego co my, nie mogą pojąć, jak można nie cieszyć się domem, ogrodem czy dużą działką. Jednak osoby, które choćby postanowiły podjąć się budowy, zdają sobie sprawę, jak trudne jest to przedsięwzięcie. Gdybym wcześniej wiedziała to, co wiem dziś, na pewno nie zdecydowałabym się na ten krok - za dużo nerwów, kłótni, podejmowania decyzji, pustka w portfelu i ogromna odpowiedzialność (zwłaszcza gdy spoczywa tylko na nas). Nasza budowa to sto procent wysiłku Inwestora, mojego wsparcia i "ratowania" sytuacji w chwilach zwątpienia i kryzysów.

Rola kobiety w czasie budowy

fot. Termo Organika

W czasie tegorocznej edycji Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG panie wzięły udział w specjalnym sondażu, na podstawie którego zbadano rolę kobiet w branży budowlanej oraz określono stopień ich zaangażowania w proces budowy domu. Na pytanie, dlaczego kobiety aktywnie uczestniczą w tym procesie, ponad połowa (55%) uczestniczek potwierdziła, że jest to ważna kwestia dotycząca ich przyszłości i dlatego chce mieć nad nią kontrolę.

Jaka była i jest nadal moja rola w budowie domu? Po pierwsze to do mnie należy podejmowanie decyzji i zamykanie spraw rozpoczętych przez Inwestora. Przykład? Wybór projektu to, owszem, wspólne przeglądanie propozycji, ale "to Tobie musi się podobać ten dom, więc zdecyduj…". Jak pokazują sondaże, w tym etapie budowy bierze udział aż 62% pań, 51% z nich uczestniczy zaś w wyborze lokalizacji i działki. Z perspektywy czasu stwierdzam, że szukanie projektu to najprzyjemniejsze zadanie.

51% kobiet budujących uczestniczy w wyborze lokalizacji i działki.
Wybrałam dom i to wcale nie ergonomiczny czy praktyczny w użytkowaniu. Oczywiście pamiętałam, na co trzeba zwracać uwagę, ale ostatecznie kierowałam się estetyką. Tym sposobem nasz dom dzisiaj mocno odbiega od wybranego projektu, bo trzeba było nanieść kilka zmian. Mimo to spełnia moje oczekiwania. Mam nadzieję, że będzie idealnym miejscem dla mojej rodziny.

Większości może się wydawać, że rola kobiety przy budowie domu ogranicza się do podsyłania pracownikom obiadków czy końcowej aranżacji wnętrz. Ja jednak szybko musiałam poznać tajniki budowlanki, ponieważ Inwestor sam nie był w stanie wszystkim zarządzać. Niejednokrotnie zdobywałam wiedzę z internetowych poradników czy opinii innych inwestorów, aby za chwilę decydować o przesunięciu komina czy wyborze grubszego styropianu. Takie momenty są bardzo wyczerpujące, bo spoczywa na nas odpowiedzialność. Bałam się działania w ciemno, braku wiedzy i konsekwencji finansowych.

Nie ja jedna borykałam się z tymi problemami. Jak pokazują sondaże Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG, największym wyzwaniem dla kobiet jest pozyskanie środków na finansowanie budowy - 45%. Dla 33% pań problemem jest wybór lojalnej, uczciwej ekipy wykonawczej, a dla 27% dobór odpowiedniej technologii i materiałów.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość ona

06 Paź 2013, 11:20

Do Stuntman21:ale się powymądrzałeś.Dużo ludzi buduje z projektem gotowym,ja również i co,sądzisz ,że dokonali złego wyboru? Wiesz,wydaje mi się,że Ty dokonałeś niewłaściwego,ja budowałam za gotówkę,a Ciebie po prostu nie stać na ten dom i tyle w temacie.Bank już chwycił ...

time image

Gość stuntman21@wp.pl

01 Wrz 2013, 12:06

No cóż... Artykuł niech będzie przestrogą dla przyszłych inwestorów. Współczuję Autorce. Opowiem przy okazji moją historię: buduję dom o powierzchni 138, choć realnie 150 mkw. Prace zaczęły się w kwietniu br. Wprowadzimy się w grudniu tego samego roku. Wiem to na 100%. Świadczy ...

time image

Gość Madi

30 Sie 2013, 13:03

..."Już nie mogę się doczekać, gdy ruszę z pierwszymi pracami RECYKLINGOWYMI" mebli od cioci i tych kupionych na pchlim targu. To typowe zajęcie dla kobiet, choć i męska ręka okaże się przydatna"... Chyba autorowi chodziło o "RENOWACYJNYMI", ale coż to na RE i to na RE... faktycznie ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje