Dom dla samotnej matki

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Dom dla samotnej matki

Dom Bogusi ma sporą kubaturę i powierzchnię użytkową, ale dzięki dobrej izolacji termicznej oraz zastosowaniu nowoczesnej techniki grzewczej, jego eksploatacja nie jest kosztowna. To ważne, bo po śmierci męża, Bogusia bez kłopotu utrzymuje go samodzielnie. Po remoncie wadliwie zainstalowanej wentylacji mechanicznej, dom funkcjonuje jeszcze lepiej.

Dom murowany, parterowy z użytkowym poddaszem i garażem; dwuwarstwowe ściany z pustaków ceramicznych Max i styropianu o gr. 15 cm; dach pokryty dachówką ceramiczną.
Powierzchnia działki: 2000 m2.
Powierzchnia domu: 385 m2 i 1700 m3.
Powierzchnia garażu i kotłowni: 35 m2 i 16 m2.
Roczne koszty utrzymania budynku: 13 700 zł.

Przezorność zawsze popłaca. W przypadku domu Bogusi, ogromną przezornością wykazał się nieżyjący już jej mąż, Witek. To wskutek jego zapobiegliwości, dom nie jest drogi w utrzymaniu. Witek, od chwili podjęcia decyzji o budowie domu, z ogromną determinacją dążył do stworzenia rodzinie komfortowego miejsca do życia. Komfortowego pod wszelkimi możliwymi względami: lokalizacyjnymi, użytkowymi, estetycznymi. Ale przede wszystkim miejsca, które w przyszłości nie będzie nazbyt obciążać domowego budżetu. Jakby podświadomie przeczuwał, że życie rodziny zostanie wkrótce poważnie zakłócone i Bogusia zostanie sama z trojgiem dzieci.

Front domu skierowany jest na wschód i tylko do południa oświetla go słońce. Dekoruje go duży zadaszony ganek z kolumnami. Adaptacja pomieszczenia nad garażem i zbudowanie nad nim ścianek kolankowych, poprawiło wygląd rozłożystej bryły. Nie wygląda jak duży dom z niską przybudówką Przytulając dom do północnego boku działki, właściciele znacznie powiększyli strefę wypoczynkową od strony południa i zachodu. Dzięki temu z tarasu mają rozległy widok na zieleń na działce. Równocześnie mogli usytuować całą strefę garażową i gospodarczą w „martwej” północnej części posesji

Dom dla samotnej matki - najpierw projekt

Na początku małżonkowie zamierzali zbudować dom o powierzchni 200 m2. Dla sprawdzenia, czy słusznie dobierają wielkość domu, specjalnie pojechali z wizytą do znajomych, również posiadających troje dzieci, mieszkających w budynku o takiej powierzchni. Po tym spotkaniu oboje zdecydowali, że ich rodzinny dom powinien być większy. Bogusi brakowało oddzielnego pokoju telewizyjnego z biblioteką. A Witek, który najbardziej obstawał przy małej powierzchni domu, miał poczucie ciasnoty w salonie, jadalni i w kuchni. Już wtedy dotarło do niego, że skoro rodzina potrzebuje większego domu, musi należycie zadbać o jego dobre zaizolowanie i nowoczesne ogrzewanie.

 

Szukając w dalszym ciągu projektu o nieco wyższym standardzie, para przyglądała się, jakie domy budują inni. Przy drodze, którą często przejeżdżała, zauważyła rosnący w oczach piękny jednorodzinny dom. Cierpliwie zaczekała do momentu, aż został ukończony i poprosiła jego właścicieli o możliwość zobaczenia wnętrz. W trakcie tej wizyty oboje nie mieli żadnych wątpliwości, że jest to dom ich marzeń. Tyle tylko, że budynek rozciągał się na 450 m2 powierzchni!

 

Po nitce do kłębka trafili do autora projektu tego budynku. Na bazie podpatrzonego domu, architekt wykonał nowy projekt, specjalnie dla nich. Ustalenia trwały kilka miesięcy. W stosunku do pierwowzoru różni się np. inaczej rozwiązanym układem wnętrz przy wiatrołapie. Bogusia i Witek zrezygnowali z oddzielnej szatni, powiększając za to przyległy pokój gościnny i łazienkę. Zmniejszyli szerokość klatki schodowej. Na potrzeby mieszkalne zaadaptowali nieużytkowy strych nad garażem. Wiązało się to ze zbudowaniem ścianek kolankowych nad nim, ale ku ich radości bryła domu bardzo zyskała. W pierwowzorze niski garaż wyglądał jak przybudówka do dużego domu – obecnie wyższy garaż lepiej pasuje do rozłożystej bryły budynku.

Parter
 
Projekt: na indywidualne zamówienie, arch. Wojciech Ziółkowski

Tam, gdzie są media i starodrzew

Przeczytaj także:

Dopiero mając opracowany projekt domu, para zaczęła szukać odpowiedniej dla niego działki. Witek od razu obwarował jej kupno limitem odległości do Warszawy. Argumentował, że jeśli kupią działkę za daleko, będą niepotrzebnie tracić czas na dojazdy i pieniądze na benzynę.

 

Kiedy małżeństwo trafiło na tanie działki położone blisko miasta, Witek poddał pod dyskusję fakt, że znajdują się na nieuzbrojonym, otwartym polu. Uważał, że rodzina będzie zmuszona mieszkać w pyle i hałasie na placu budowy, bo kolejne domy będą powstawać przez wiele lat. Nie mówiąc już o konieczności poniesienia wysokich kosztów przyłączania mediów. Z uwagi na cień i wilgoć, odrzucił również działki z odwrotnymi warunkami środowiskowymi, położone na zalesionym terenie.

 

Małżonków zauroczył dopiero średniej wielkości teren, w spokojnej miejscowości z tradycjami i połączony z Warszawą koleją i autobusami podmiejskimi. Narożna działka, na której brakowało jedynie kanalizacji, znajdowała się w cichym miejscu, przy mało uczęszczanej ulicy. Na jej obrzeżu rosły co prawda dorodne dęby i lipy, ale do środka posesji docierało słońce. Ogromną zaletą był prostokątny kształt posesji, który ułatwiał posadowienie rozłożystego domu frontem na wschód. Aby uzyskać optymalne położenie domu i przestrzeni wypoczynkowej w ogrodzie, małżeństwo zdecydowało się zmienić miejsce wjazdu na działkę – wcześniej znajdował się przy węższym boku od strony południa, obecnie mieści się od wschodu.

Dom od tyłu. Lukarny umieszczono z każdej strony dachu. Właściciele celowo kupili dachówkę ceramiczną oraz miedziane rynny i rury spustowe z myślą, żeby ogromny łamany dach nie wymagał remontu co najmniej 50 lat. Zamówili okna z drewna mahoniowego. Ściany wykończyli białym tynkiem mineralnym Taras nie ma zadaszenia. Kiedy jest gorąco, domownicy siadają w cieniu rozłożystych dębów i lip. Celowo wybrali działkę ze starodrzewem, rosnącym tylko na obrzeżu działki, bo chcieli, żeby dom stał w słońcu. Taras wykończyli deskami z ryflowanego drewna krajowego, które konserwują specjalnym olejem

Dużo zyskaliśmy, zmieniając kierunek ustawienia domu, bo front nie nagrzewa się od słońca – mówi właścicielka. – Kuchnia i jadalnia oświetlone są w porze śniadania i obiadu. Przytulając dom do północnego boku działki, znacznie powiększyliśmy strefę wypoczynkową od strony południa i zachodu. Równocześnie mogliśmy usytuować całą strefę garażową i gospodarczą w „martwej” północnej części posesji. W użytkowaniu taki układ domu jest najlepszy!

 

Budowę pilotował Witek, zatrudniając doskonałą firmę murarską z polecenia. Od połowy budowy przestaliśmy nawet podpisywać z nią umowy. Prace trwały 11 miesięcy. Na budowę i wyposażenie domu wydaliśmy 800 000 zł, ale mąż kupował bardzo solidne materiały i urządzenia. Nie skąpił szczególnie na nowoczesne techniki grzewcze. Szkoda, że jego wysiłki zniweczyli niefachowi instalatorzy wentylacji mechanicznej. Musiałam ją ułożyć praktycznie od nowa.

Salon znajduje się dwa stopnie niżej, niż reszta pomieszczeń na parterze. Ten zabieg miał urozmaicić układ pomieszczeń dziennych. Jadalnię oświetlają panoramiczne okna od strony wschodu i południa. Za przesuwnymi dwuskrzydłowymi drzwiami z pełnego drewna znajduje się kuchnia Kuchnię urządzono meblami ze znanej szwedzkiej firmy. Szafki mają okucia Blum. Bogusia dobrała do nich blaty z klejonego drewna, zabezpieczonego woskiem. Kuchenka ma ceramiczny blat. Wyspa pełni rolę stołu do codziennych posiłków. Duże okno wychodzi na furtkę i wjazd na działkę

Duży, ale tani w użytkowaniu

Głównym celem właściciela podczas budowy było sprawienie, żeby dom był jak najtańszy w eksploatacji. Nawiązał kontakt z Fundacją Poszanowania Energii i po konsultacjach ze specjalistami, jednowarstwowe ściany domu ocieplił nieco grubszą warstwą styropianu, niż zalecał autor projektu. Zamiast styropianu o gr. 12 cm, zastosował warstwę 15 cm. Podobnie starannie ocieplono styropianem ławy fundamentowe w pionie i pod posadzkami. Dach zaizolowano wełną mineralną o grubości 25 cm. Przestronne jasne wnętrza wyposażono w panoramiczne okna z mahoniowymi ramami (Uw = 1,1 W/(m2•K)).

 

System grzewczy w budynku (po naradach z fachowcami z fundacji) Witek oparł na kotle gazowym i wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Wykorzystanie gazu z sieci było całkowicie uzasadnione, bo rurociąg znajdował się w ulicy i przyłącze było tanie. System grzewczy od momentu uruchomienia działa sprawnie i ekonomicznie. Z winy wykonawców zawiódł natomiast system wentylacyjny. Zamontowano urządzenie o zbyt małej mocy oraz ułożono nieodpowiednie rury (zastosowano zwykłe rury PVC, zamiast specjalnych do wentylacji).

W trakcie remontu i modernizacji instalacji wentylacji mechanicznej poprzednią za mało wydajną centralę wentylacyjną zmieniono na centralę z obrotowym wymiennikiem ciepła i wydajnością 900 m3/h
Kocioł na gaz z sieci podgrzewa wodę w zasobniku o pojemności 200 l. Współpracuje z wentylacją mechaniczną (z rekuperacją) oraz z grzejnikami na ścianach i z wodnym ogrzewaniem podłogowym w łazienkach, w kuchni, w wiatrołapie i w holu. W domu nie ma kominka

System był nie tylko niewydajny, ale też wadliwie działał – mówi Bogusia. – W niektórych pokojach tam, gdzie powinien być nawiew, system wyciągał powietrze, a w łazienkach – zamiast wywiewać, nawiewał. Kiedy u sąsiada montowano wentylację mechaniczną, poprosiłam prawdziwych fachowców o audyt. Zbadali przyrządami instalację w całym budynku i potwierdzili to, co już wiedziałam – że przepływ powietrza jest bardzo zły. Doradzili rozszczelnienie okien.

 

Wtedy zdecydowałam się na remont instalacji; na szczęście trafiłam na świetnych wykonawców. Szef firmy poprosił o miesiąc na przemyślenie, jak można najmniej inwazyjnie przeprowadzić remont. Jego pracownicy przebili strop nad garażem, a potem następny nad poddaszem, żeby dostać się na strych. Tam ułożyli nowe rury wentylacji do górnych pokoi. Chcąc uniknąć kucia ścian i stropów na parterze, wykorzystali część istniejącego rurociągu. Nowy kanał umieścili jedynie pod sufitem holu i kuchni. Prace trwały dwa tygodnie.

 

Po remoncie instalacja z odpowiednimi kanałami i wydajną centralą wentylacyjną działa bez zarzutu. Witek miał rację, kierując sporo środków finansowych w ocielenie i system wentylacyjno-grzewczy. Utrzymanie domu nie spędza mi teraz snu z powiek. Gdyby nie jego mądre decyzje, miałabym poważne kłopoty!

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość kobieta

22 Gru 2013, 17:07

Ja jedynie mogę współczuć Pani Bogusi tak wielkiego domu,taki dom mogłabym mieć,ale tylko w pakiecie ze sprzątaczką.Jak zwykle dom przewymiarowany...ech Polacy...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny