Adaptacja strychu na cele mieszkalne

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Adaptacja strychu na cele mieszkalne

Adaptacja strychu na cele mieszkalne to, wbrew pozorom, złożone przedsięwzięcie, więc trzeba się za nie zabrać w sposób systematyczny i z dobrze obmyślonym planem.

aktualizacja: 2018-11-23 09:10:09

Na strychach więźba zwykle jest widoczna, bo połacie dachu są nieocieplone. Jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek ślady porażenia przez grzyby lub żerowania owadów, to bezwzględnie trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty. Oceni on stan konstrukcji i zaproponuje metody naprawy. Te mogą być bardzo różne:

  • zastosowanie środków chemicznych;
  • za pomocą nagrzewnic podgrzanie całego poddasza do ok. 50°C (giną wówczas larwy owadów);
  • ociosanie i wzmocnienie albo wymiana porażonych elementów.

W skrajnych przypadkach może się okazać, że cała więźba wymaga wymiany. Objawów nawet nieznacznego jej uszkodzenia nie wolno bagatelizować, bo po ociepleniu połaci dachu, elementy więźby będą niewidoczne i nie będzie można skontrolować ich stanu. Dość często elementy takie, jak krokwie są wypaczone w wyniku nadmiernego ugięcia lub zwichrowane.

Takich krokwi nie da się już wyprostować. Można je wymienić na nowe (o odpowiedniej nośności) lub wzmocnić obustronnymi nadbitkami z desek. Przybicie desek umożliwia też skorygowanie położenia górnej płaszczyzny wszystkich krokwi. To ważne, bo nad ugiętymi krokwiami pokrycie dachu nie tworzy równej płaszczyzny, co może powodować rozszczelnienie zakładów pomiędzy dachówkami i przeciekanie wody deszczowej przez powstałe szpary.

Nadbitki są też stosowane w celu zwiększenia nośności krokwi. Adaptacja poddasza wiąże się przecież z ich dodatkowym obciążeniem warstwą izolacji cieplnej oraz wykończenia skosów (najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie). Nierzadko też przy tej okazji zmieniamy pokrycie dachu, a nowe może być cięższe od starego.

Izolacja a wentylacja w adaptowanym strychu

Można albo ocieplić całą połać dachu albo ułożyć izolację na jętkach i bocznych ściankach. Ten drugi sposób zmniejsza ogrzewaną kubaturę pomieszczenia
Można albo ocieplić całą połać dachu albo ułożyć izolację na jętkach i bocznych ściankach. Ten drugi sposób zmniejsza ogrzewaną kubaturę pomieszczenia

Sposoby wzmocnienia konstrukcji dachu opisano już wcześniej, jednak w każdym przypadku takie przedsięwzięcie wymaga pomocy fachowca (konstruktora) i trzeba po prostu stosować się do jego zaleceń.

Jeśli stan i wytrzymałość więźby nie budzi zastrzeżeń, to prace polegają przede wszystkim na ociepleniu połaci dachowych oraz estetycznym wykończeniu skosów.

Najtrudniejszym problemem technicznym jest w tym przypadku zapewnienie właściwej wentylacji konstrukcji i pokrycia dachu. Na poddaszu nieużytkowym nie ma z tym problemu, bo powietrze ma swobodny dostęp do odsłoniętej więźby, a wszelkie nieszczelności i zawilgocenie są od razu widoczne.

Natomiast na poddaszu użytkowym jest trudniej. Ocieplenie musi być zabezpieczone przed wnikaniem wilgoci – z zewnątrz, co podwyższa wymagania wobec szczelności pokrycia, oraz od strony pomieszczenia, co wymusza konieczność stosowania paroizolacji (w postaci szczelnie ułożonej folii).

Wełnę układa się pomiędzy krokwiami, zwykle wykonuje się także ustawiony poprzecznie do krokwi ruszt z łat drewnianych (np. 5×5 cm) lub profili stalowych, co pozwala pogrubić warstwę ocieplenia i zmniejszyć wpływ krokwi jako mostków termicznych (ich izolacyjność jest ok. czterokrotnie gorsza niż wełny) oraz zapewnić optymalny rozstaw podpór dla płyt gipsowo-kartonowych lub innego materiału, którym wykańcza się poddasze.

Jeśli dach nie jest szczelnie odeskowany, a pomiędzy izolacją i pokryciem ułożono folię wstępnego krycia o wysokiej paroprzepuszczalności (tzw. membranę), to wełna może wypełniać całą wysokość krokwi i styka się z membraną. Wentylację zapewnia zaś szczelina, znajdująca się bezpośrednio pod pokryciem.

Jeśli zaś wykonane jest deskowanie lub zastosowano folię o znikomej paroprzepuszczalności, to pomiędzy nią a izolacją trzeba pozostawić przynajmniej 2,5 cm szczelinę wentylacyjną z wlotem powietrza w okapie i wylotem w kalenicy.

W dachu ze szczelnym pełnym deskowaniem trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy deskowaniem i wełną. Uzyskanie drożnej szczeliny ułatwia żyłka lub cienki drut, rozpięty między krokwiami
W dachu ze szczelnym pełnym deskowaniem trzeba pozostawić szczelinę wentylacyjną pomiędzy deskowaniem i wełną. Uzyskanie drożnej szczeliny ułatwia żyłka lub cienki drut, rozpięty między krokwiami

Niestety folię wstępnego krycia można bez trudu ułożyć tylko w nowych dachach albo gdy adaptacja strychu wiąże się z wymianą pokrycia dachowego. Inaczej folię trzeba układać pomiędzy krokwiami i mocować do ich boków zszywkami tapicerskimi, ewentualnie przybitymi cienkimi listwami. To rozwiązanie gorsze i bardziej kłopotliwe, niż ułożenie ciągłej warstwy folii wstępnego krycia na górnej powierzchni krokwi, ale nie mamy wyboru.

Układanie folii wstępnego krycia w istniejącym dachu jest utrudnione. Ocieplenie warto pogrubić, mocując poprzecznie do krokwi ruszt z łat
Układanie folii wstępnego krycia w istniejącym dachu jest utrudnione. Ocieplenie warto pogrubić, mocując poprzecznie do krokwi ruszt z łat

Wygłuszenie adaptowanego strychu

Izolacja cieplna pełni także rolę izolacji dźwiękowej, bo szczególnie lekkie pokrycia blaszane są bardzo "głośne" w czasie deszczu. Natomiast dźwięki dobrze tłumi ciężka dachówka. Warto pamiętać, że źródłem hałasu może być także umieszczony poniżej poddasza daszek nad wejściem do domu lub dach nad garażem.

Czy adaptować całość czy część strychu?

Nierzadko połaci dachu nie izoluje się w całości (od okapu po dach), lecz częściowo. Można wykonać ocieplony sufit na jętkach oraz, jeśli w pomieszczeniu jest ścianka oddzielająca najniższą (1–1,5 m), trudną do wykorzystania przestrzeń, to ocieplić ściankę i znajdującą się za nią część stropu.

W ten sposób zmniejszamy ogrzewaną kubaturę pomieszczenia, a więc i rachunki za ciepło. Jednak szczególnie we wnętrzach, których większość stanowią "skosy" kubatura i tak jest znacznie mniejsza, niż w pokojach na niższych kondygnacjach. A nadmierne zmniejszenie kubatury powoduje wyraźne pogorszenie odczuwanej jakości powietrza w pomieszczeniu, nawet jeśli wentylacja jest intensywna. Dlatego w małych pomieszczeniach lepiej izolować całą połać dachu i nie ograniczać kubatury. Zaś w i tak przestronnych pokojach jest to uzasadnione.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Agregat malarski - jak używać i konserwować?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny