Czy zmiana kąta nachylenia dachu o 5 stopni to problem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy zmiana kąta nachylenia dachu o 5 stopni to problem?

W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego jest zapis: "preferowane formy dachów: symetryczne dwuspadowe bądź czterospadowe z dopuszczeniem dachów naczółkowych. Zalecany kąt pochylenia połaci dachowych budynków mieszkalnych i usługowych: 30-45°, budynków gospodarczych: 15-30°". Czy dach o nachyleniu 25° względem wymaganych 30° będzie problemem? Jak to wygląda w praktyce? Czy zmiana kąta nachylenia dachu dla projektanta to duży problem?

aktualizacja: 2019-08-22 10:48:10

Odpowiedź eksperta: Jak na MPZP, czyli ostatecznie akt prawa miejscowego, zapis jest mało precyzyjny i wskazuje na fakultatywność, a nie obowiązek: "Zalecany kąt pochylenia połaci dachowych budynków mieszkalnych i usługowych: 30-45°"

W przepisach prawa i normach technicznych określenie "zaleca się" oznacza rozwiązanie preferowane ale nie obowiązkowe. Podobnie rozumiane jest "dopuszcza się", z tym że w tym przypadku zwykle określa się dodatkowe warunki, określające szczególną sytuację, kiedy coś jest dopuszczalne.

Jeśli wymóg jest obowiązkowy używa się określeń "musi" lub "powinien". Warto zauważyć, że i rozporządzenie w sprawie warunków technicznych nosi tytuł: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Niestety trudno przewidzieć jak w tej sytuacji zinterpretują zapisy MPZP urzędnicy wydziału architektury starostwa powiatowego. Nawet w sąsiednich powiatach sposób podejścia do przepisów bywa skrajnie różny. Być może ta "miękka" forma zapisu w MPZP była zabiegiem celowym, aby umożliwić niewielkie odstępstwa, ale równie dobrze może być efektem niestaranności jego autorów. Ostateczną wykładnię przepisu może dać niestety dopiero sąd.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Co do samych trudności technicznych, to zwiększenie kąta nachylenia o 5° nie będzie trudna, o ile sama konstrukcja dachu nie jest skomplikowana (np. dwuspadowy dach z więźbą krokwiowo-jętkową) i rozpiętość dachu nie jest nietypowo duża (ponad 12 m). Ponadto zmianę kąta nachylenia o kilka stopni najczęściej dopuszcza się w projektach katalogowych bez konieczności uzyskania odrębnej zgody autora.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ruukki

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny